12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i radość.

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
Adasko1
Posty: 233
Rejestracja: 28 maja 2014, o 13:55

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: Adasko1 »

No o tym ciągle mówię, czynnik ludzki po prostu.
Na ostatnie 3 miesiące szkoły przyszedł do nas egzaminator z innej sql i jak pisałem z nim matury to nigdy nie można było przewidzieć za co odejmie a za co nie. W sensie, czasem uznawał odpowiedzi które z góry skreśliłem jako złe, a nie uznawał dla mnie oczywistych i pokrywających się z kluczem. Summa summarum wychodziłem zawsze koło 0 jeśli chodzi o bilans strat i zysków, ale wiadomo że to tylko 1 egzaminator na wielu. Ale nie pogardziłbym gdyby on akurat mi sprawdzał:p

ekologiczna
Posty: 73
Rejestracja: 20 maja 2014, o 11:26

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: ekologiczna »

co do tej tkanki podskórnej to kolega pisał o ponowne sprawdzenie pracy, licząc, że ten punkt mu zaliczą - ale nie uznali.po prostu jest coś takiego jak podskórna tk. tłuszczowa i nie można napisać - tk. tłuszczowa, która występuje w podsk. tkance tłuszczowej-po prostu uznali za błąd merytoryczny i tyle. Jak się znajdzie jakiś super polonista logik wśrod sprawdzających, to tak się kończy. a że wśrod egzaminatorów są nieuki - to chyba każdy chodził do szkoły i wie, jak różnych miał nauczycieli. Dobrego ze świecą szukać, najczęściej są oblegani i udzielają korepetycji.
Awatar użytkownika
agentka91
Posty: 179
Rejestracja: 27 mar 2014, o 13:41

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: agentka91 »

Po cichu sobie myślę, że nauczyciele zdają sobie sprawę jakim absurdem są te klucze i większość z nim uznaje odpowiedzi merytorycznie poprawne, a nie świętą prawdę klucza. Szkoda, że to wszystko zabiera tyle czasu, sił i nerwów, bo zwykle każdy ma przynajmniej jednego znajomego, który coś miał dobrze, jechał się kłócić i nic nie ugrał. Takie sprawy wypadałoby nagłaśniać to może wreszcie coś by się zmieniło.
Wiem, że niezależnie od wyniku złożę wniosek o powtórne sprawdzenie pracy. I niezmiernie mnie ciekawi jak ta sprawa się potoczy. Już od kilku dni czekam na odpowiedź, czy mają inny wzór wniosku, bo mój sześciocyfrowy kod pocztowy nie pasuje do ich krateczek.
canciari
Posty: 28
Rejestracja: 5 maja 2011, o 20:14

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: canciari »

Ja już nie mogę wytrzymać z tej niepewności, bo wiem, że będę miała wyniki na granicy. Daliby wyniki na stronę i byśmy wiedzieli, na czym stoimy, a aneks to ja sobie mogłabym odebrać nawet we wrześniu. Co za bezsens.
weroniik
Posty: 63
Rejestracja: 9 sie 2013, o 11:16

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: weroniik »

A ja właśnie a propos klucza i egzaminatorów. Odnośnie zad 11 zaznaczyłam odp A i D i moje uzasadnienie:
1. Większe stężenie hemoglobiny w erytrocytach- erytrocyty są nią wypełnione w większej ilości dzięki czemu mogą wydajniej transportować tlen
2.Większa pojemność płuc- w przypadku niskiego ciśnienia tlenu można pobrać jego większe ilości dzięki czemu krwinki mogą być w większym stopniu wysycone tlenem
(tak mniej więcej brzmiały te odp, na maturze coś tam jeszcze napisałam, ale już nie pamiętam)
I za to całe zad mam 1 pkt. Myślicie że nie zaliczyli mi uzasadnienia tej odpowiedzi w punkcie 2? bo nie wspomniałam o wymianie gazowej w płucach tak jak jest w kluczu
ekologiczna
Posty: 73
Rejestracja: 20 maja 2014, o 11:26

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: ekologiczna »

weroniik, myślę, że w uzasadnieniu ukł. oddechowego zabrakło połączenia pomiędzy oddechem a krążeniem - trzeba było napisać ,że większa pojemność większa wydajność wymiany gazowej albo pobór większej objętości powietrza a więc i tlenu albo jeszcze coś w tym rodzaju i dopiero pisać, że tlen jest w kapilarach płucnych przekazywany krwinkom i dalej to, co napisałaś.
weroniik
Posty: 63
Rejestracja: 9 sie 2013, o 11:16

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: weroniik »

ekologiczna dziękuje
Awatar użytkownika
pogodynka13
Posty: 33
Rejestracja: 21 kwie 2012, o 14:28

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: pogodynka13 »

W zadaniu ostatnim gdzie w kluczu jest odpowiedź Metoda ta ogranicza powstawanie metanu, który przyczynia się do zwiększenia efektu
cieplarnianego. Ma ktoś uznaną odpowiedź jeśli odwołał się do innego elementu środowiska naturalnego np wody ?
cordis
Posty: 601
Rejestracja: 26 mar 2012, o 13:06

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: cordis »

pogodynka13 jak ktoś nie sprawdzał pracy w oke to może tylko przypuszczać czy ma uznane czy nie.
ekologiczna
Posty: 73
Rejestracja: 20 maja 2014, o 11:26

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: ekologiczna »

w oke poznań możesz dokładnie w necie sprawdzić, za który podpunkt ile masz punktów, więc nie trzeba koniecznie oglądać pracy
ekologiczna
Posty: 73
Rejestracja: 20 maja 2014, o 11:26

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: ekologiczna »

pogodynka, a czy na pewno odniosłaś tę wodę do środowiska naturalnego, a nie np. do gospodarki bo to może być istotne
black-cat
Posty: 496
Rejestracja: 2 sty 2013, o 18:38

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: black-cat »

Mam takie pytanie- jak rozwiązywać zadania typu: określanie kolejności genów na chromosomie? Takiego typu zadanko trafiło się na tegorocznej maturze. Jest na to jakiś sposób? Wiem, że można sobie to jakoś rozrysować ale może jest jakiś szybszy sposób?
Kierunek lekarski :)
bioman
Posty: 718
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 18:08

Re: 12.05 Matura z biologii-wnioski,komentarze, lament i rad

Post autor: bioman »

black-cat, często sie po prostu spojrzy i widać. Na maturze i tak najlepiej rozrysowac i być pewnym, szczegolnie, ze w tym roku dali takie nieciekawe liczby.

Najlepiej zacznij od ułożenie dwóch najbardziej oddalonych i później juz łatwo rozłozyc
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości