ameby potogenne

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Rixa
Posty: 45
Rejestracja: 21 lis 2006, o 14:10

ameby potogenne

Post autor: Rixa »

na lekcji dowiedziałam się, że ameby patogenne nie zwierają mitochondriów
Co to są te amby patogenne (może pełzak czerwonki - niby nalęzy do Amebozoa i do tego powoduje choroby?, ale nigdy nie słyszałam żeby nie miała mitochondrium), czy może ten termin oznacza cos innego?
Czy taka ameba patogenna żyje tylko dzieki glikolizie, czy moze oddycha jeszcze inaczej?
Awatar użytkownika
Anex
Posty: 679
Rejestracja: 25 paź 2006, o 18:24

Re: ameby potogenne

Post autor: Anex »

Mylisz pojęcia są dwa rodzaje czerwonki amebowa wywoływana przez pierwotniaka z rodziny Entamoebidae - Entamoeba histolytica i czerwonka bakteryjna wywoływana przez pałeczki Shigella.
Rixa
Posty: 45
Rejestracja: 21 lis 2006, o 14:10

Re: ameby potogenne

Post autor: Rixa »

średnio rozmumiem, chodzi mi o Entamoeba histolityca - pełzaka czerwonki, nalężoćego do gromady Protista (to, że bakterie nie mają mitochondrium jest sprawą oczywista), nauczycielka wymieniała komórki eukariotyczne nieposiadjace mitochondrium

mama mi powiedziała że Ameba to potoczna nazwa choroby, którą można się zarazić pijąc brudną wode w Indiach, (generalnie drogą pokarmową, przez niemyte owoce chyba też itp), moze to o to chodzi.

ale co za świństwo ja powoduje: może pełzak okrężnicy, nie wiem?

[ Dodano: Pon Sty 15, 2007 21:02 ]
tfu, królestwa, a nie gromada - pomyłka (gromada Protista:D)
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości