Aminokwasy egzogenne

Forum biochemiczne poruszające problemy związane z chemią w organizmach żywych, biosyntezą, strukturą, stężeniem, funkcjami i przemianami substancji chemicznych w organizmach
Borsuko
Posty: 40
Rejestracja: 8 sty 2012, o 10:21

Aminokwasy egzogenne

Post autor: Borsuko »

Hej,
mam pytanie na które od dłuższego czasu nie mogę znaleźć odpowiedzi (choć podejrzewam, że jest ona dość banalna).
Skoro z definicji, aminokwasy egzogenne to te, których organizm sam nie wytwarza, lub wytwarza w bardzo niewielkiej ilości, to dlaczego ich najlepszym źródłem jest białko zwierząt, wśród których ta zasada również obowiązuje?
Awatar użytkownika
glikokortykosteroid
Posty: 102
Rejestracja: 27 paź 2014, o 19:17

Re: Aminokwasy egzogenne

Post autor: glikokortykosteroid »

Na przykład krowa ma bakterie w żołądku, które syntezują wszystkie aminokwasy egzogenne, gdy treść z żołądka cofnie się z powrotem do jamy ustnej, krówka po prostu sobie je połknie, a potem przyswoi.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Aminokwasy egzogenne

Post autor: AnnaWP »

Dlatego, że wiele roślin obywa się z niewielką ilością danego aminokwasu, dieta oparta np. na kukurydzy powoduje problemy zdrowotne, bodaj tryptofanu tam nie ma. Trzeba wiedzieć, jak skomponować dietę, aby je uzupełniać. No, a dla większości ludzi komponowanie diety to frazes, bo zwyczajnie nie mają wyboru i są głodni.
W białku zwierzęcym zwykle jest pełen zestaw, bo zjadają potrzebne aminokwasy i magazynują je w ciele.
Awatar użytkownika
Xenomorph
Posty: 23
Rejestracja: 20 paź 2016, o 09:56

Re: Aminokwasy egzogenne

Post autor: Xenomorph »

Przede wszystkim, sklad zywnosci i sklad organizmu to dwie rozne rzeczy. To, ze zwierze spozywa male ilosci aminokwasow egzogennych, nie oznacza, ze jego tkanki beda zawieraly ich male ilosci. Organizm wychwytuje i zuzywa do swoich potrzeb skladniki ktorych potrzebuje. W ten sposob mieso zwierzat bedzie zawieralo wiecej aminokwasow egzogennych niz jego zywnosc, wiec jest dobrych ich zrodlem dla kolejnego ogniwa w lancuchu pokarmowym.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości