Analiza kationów

Forum chemiczne poruszające problemy analizy związków i mieszanin, w szczególności ich jakości, ilości i struktury
bambii
Posty: 4
Rejestracja: 13 mar 2017, o 16:04

Analiza kationów

Post autor: bambii »

Cześć, bardzo proszę o pomoc w analizie kationów (grupa I i II).

Na laboratorium nikt nie wytłumaczył jak co robić i panuje totalna samowolka aż do czasu analizy kontrolnej i wtedy nikt nie wie w co ręce włożyć

Do analizy dostałam probówkę z błękitnym roztworem, a na dnie biały osad. W moim roztworze znajdują się 3 spośród niżej podanych kationów: Ag+, Pb2+, Cu2+, Bi3+, Sn2+, Sn(IV), As(III), As(V).
Najpierw odlałam część roztworu, który dostałam do analizy do innej probówki i dodałam HCl roztwór odbarwił się, poza tym żadnych zmian, więc brak kationów I grupy (tak?). Następnie odlałam część roztworu do kolejnej probówki i w celu potwierdzenia obecności kationów miedzi dodałam amoniak roztwór przyjął ciemnoniebieskie zabarwienie.
Do probówki, gdzie dodałam HCl, dolałam AKT i podgrzałam czarny osad.

Czy dobrze to wszystko robię? Co dalej? Co może być tym białym osadem?

Czy nie powinnam najpierw odwirować próbki pierwotnej, a następnie oddzielić osad od roztworu i osobno badać osad, a osobno roztwór?
as11as
Posty: 40
Rejestracja: 30 cze 2015, o 07:30

Re: Analiza kationów

Post autor: as11as »

Niebieska barwa i ciemnoniebieskie po amoniaku to sprawa miedzi, czarny siarczek to miedź i może jeszcze cyna(II) i bizmut, cyna(IV) i oba arseny dają żółte osady. Biały osad to zapewne sprawa bizmutu, gdyż jego roztwory hydrolizują i wytrącają się białe zasadowe sole(cyna niby też, ale słabo), spróbuj zakwasić powinien się rozpuścić, jeśli HCl nic nie wytrącił to I grupa odpada czyli nie masz srebra i ołowiu. Powiem tak dodajesz do próbki HCl do odczynu kwasowego i AKT, powstały osad odsączasz i na nim pracujesz, przesącz możesz wylać. Radzę poszukać w internecie skryptu dotyczącego analizy kationów, gdyż tam jest opisana cała procedura analizy.
bambii
Posty: 4
Rejestracja: 13 mar 2017, o 16:04

Re: Analiza kationów

Post autor: bambii »

Dzięki za odpowiedź
Miałam cynę(II), ołów i miedź
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości