Analiza moczu-zadanie

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Locdog
Posty: 1
Rejestracja: 31 mar 2008, o 16:26

Analiza moczu-zadanie

Post autor: Locdog »

Witam.
Na podstawie analizy moczu trzech osób wskaż osobę zdrową. Uzasadnij odpowiedź.

I osoba:barwa zółta, odczyn kwasny, białka 0,3mg/100, cukier brak, krwinki czerwone 50 w polu widzenia, krwinki białe 40 w polu widzenia, bakterie brak

II osoba: barwa jasno-żółta, odczyn kwaśny, białka brak, cukier brak, krwinki czerwone 2-3 w polu, krwinki białe 2-5 w polu, bakterie nieliczne

III osoba: barwa słomkowa, odczyn kwaśny, białka śladowe ilości, cukier brak, krwinki czerwone brak, krwinki białe 5-10 w polu widzenia, bakterie brak.

I teraz tak: 1 osoby na pewno nie jest zdrowa, gdyż zawiera bardzo dużo krwinek czerwonych i białych w polu widzenia. W wynikach 2 osoby moim zdaniem byloby wszystko dobrze, gdyby nie nieliczne ilości bakterii więc to też raczej nie. Obstawiałbym 3 osobę, jednak w notatce z lekcji pisze, że mocz zdrowego człowieka nie powinien zawierać białka, gdyż oznacza to chorobę nerek i martwi mnie też ilość krwinek białych w polu widzenia. Nie wiem czy 5 to nie powinna być górna granica. Więc zastanawiam się też czy to nie jest aby podpucha i wszystkie osoby są chore.

Z góry dziękuje za udzieloną pomoc i pozdrawiam.
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: Analiza moczu-zadanie

Post autor: Iwus »

Człowiek zdrowy wydala w moczu w ciągu doby od 1,5 do 4 milionów leukocytów, co przy rutynowym badaniu osadu moczu odpowiada obecności 1-5 leukocytów w polu widzenia pod mikroskopem. Stwierdzenie w polu widzenia 10 i więcej leukocytów przemawia za istnieniem leukocyturii, tj. zwiększonego wydalania krwinek białych
Czyli jest to osoba 3 według mnie
Mikros
Posty: 28
Rejestracja: 28 gru 2007, o 20:52

Re: Analiza moczu-zadanie

Post autor: Mikros »

Niestety 3 osoba nie może być ponieważ mocz tej osoby zawiera śladowe ilości białka.
Osobą zdrową wg mnie jest osoba 2. Nieliczne bakterie mogą być w badanym moczy ponieważ mogą pochodzić ze skóry przy ujściu cewki moczowej.
Awatar użytkownika
BioDan
Posty: 523
Rejestracja: 24 wrz 2007, o 18:00

Re: Analiza moczu-zadanie

Post autor: BioDan »

Wg mnie żadna osoba nie jest zdrowa w moczu każdej osoby są krwinki a ich nie powinno być (na podstawie

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Mocz 
no i u 1 i 2 osoby są białka także nie powinny występować . Jestem ciekawy dalszych wypowiedzi
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: Analiza moczu-zadanie

Post autor: Korczaszko »

pojedyncze krwinki to chyba nie jest jakaś tragedia. (przynajmniej tak wynika z próbnej operonu )
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Analiza moczu-zadanie

Post autor: Jakusz »

Daniel - w moczu mogą znajdować się w bardzo niewielkiej ilości erytrocyty zarówno w formie niezmienionej (zawierające hemoglobinę) jak i zmienione (bez niej). Tak samo sprawa ma się leukocytów. Ich podwyższona ilość jest wskazaniem na stan zapalny. Kilka leukocytów w polu widzenia to nie jest jeszcze stan zapalny w porównaniu do 40. Białka rzeczywiście nie powinno być, ale to też zależy od tegoco autor miał na myśli pisząc śladowe ilości białka. Otóż białko w moczu zawsze występuje, ale w ilości prawie nie do oznaczenia (ok. 1 promil)

[ Dodano: Pon Mar 31, 2008 19:58 ]
Ja optuję za osobą II.
Iwus
Posty: 1126
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Re: Analiza moczu-zadanie

Post autor: Iwus »

Mikros pisze:Niestety 3 osoba nie może być ponieważ mocz tej osoby zawiera śladowe ilości białka.
Obecność białka w moczu zawsze wymaga wyjaśnienia i konsultacji lekarza, ale nie zawsze przesądza o rozpoznaniu choroby. Czasem bowiem, szczególnie u ludzi młodych, białkomocz może pojawiać się w stanie pełnego zdrowia po dużym wysiłku fizycznym, pod wpływem zimna lub po energicznym badaniu okolicy lędźwiowej, gdzie znajdują się nerki.
Trzeba jeszcze zwrócić uwagę na barwę-prawidły mocz ma barwę słomkowożółtą.
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Analiza moczu-zadanie

Post autor: badger »

Iwus pisze:Trzeba jeszcze zwrócić uwagę na barwę-prawidły mocz ma barwę słomkowożółtą.
Ale barwa w dużej mierze też zależy od tego co się zjadło.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Analiza moczu-zadanie

Post autor: Padre Morf »

JakubikF pisze:Ja optuję za osobą II
przychylam sie. Bakterie w moczu to bardzo często skutek źle przeprowadzonego pobrania materiału.
Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: Analiza moczu-zadanie

Post autor: Aniaww »

Ja również - w cewce moczowej występują również bakterie, w dodatku słoiczek mógł być niesterylny. Reszta wyników jest prawidłowa, a nieliczne bakterie nie są straszne.
monstera
Posty: 18
Rejestracja: 4 kwie 2008, o 21:48

Re: Analiza moczu-zadanie

Post autor: monstera »

Nieliczne bakterie jak i kilka krwinek w polu widzenia chyba mogą występować. Również II
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości