Anemia?

Dyskusje na temat chorób, ich przebiegu, zapobieganiu oraz sposobach leczenia. Opinie użytkowników nie zastępują fachowej wiedzy medycznej i wizyty u lekarza.
Awatar użytkownika
Grzybu123
Posty: 840
Rejestracja: 12 maja 2009, o 14:16

Re: Anemia?

Post autor: Grzybu123 »

Kaamil pisze:wytłumacz proszę jak ma się mechanizm związku tętna z anemią, bo nie potrafię znaleźć uzasadnienia.
Obniżona hemoglobina, zmniejszona prężność tlenu, mniejszeutlenienie tkanek, reakzja zwrotna z chemoreceptorów, przyspieszenie pracy serca ]

Oczywiście nie jest to jakieś badanie wysoce precyzyjne, no ale czytałem nie raz iż anemii (zwłaszcza tej bradziej zaawansowaej) poważyszy przyspieszenie tętna. Nie pamiętam czy tego też w Guzku nie ma napisane, ale akurat nie mam go teraz.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Anemia?

Post autor: Medycyna Lwów »

Grzybu123 pisze:Obniżona hemoglobina, zmniejszona prężność tlenu, mniejszeutlenienie tkanek, reakzja zwrotna z chemoreceptorów, przyspieszenie pracy serca ]
tylko że podstawowe chemoreceptory kłębków szyjnych nie reagują na zmiany poziomu Hb we krwi.
ika006
Posty: 305
Rejestracja: 24 sty 2008, o 23:03

Re: Anemia?

Post autor: ika006 »

alove pisze:A miałaś podobne objawy do moich? Zawroty głowy? I jak długo z tym walczyłaś?
Zawroty głowy tak, ogólne osłabienie.
Hm. jakoś od stycznia 2008, z poradni hematologicznej zostałam wypisana niedawno, bo któregoś sierpnia br. Tyle, że ja miałam tak, że co miałam dobre wyniki i miałam przyjść tylko na kontrol za 3miesiące, to jak przychodziłam to na nowo mi się zaczynało.
Awatar użytkownika
Grzybu123
Posty: 840
Rejestracja: 12 maja 2009, o 14:16

Re: Anemia?

Post autor: Grzybu123 »

Kaamil pisze:
Grzybu123 pisze:Obniżona hemoglobina, zmniejszona prężność tlenu, mniejszeutlenienie tkanek, reakzja zwrotna z chemoreceptorów, przyspieszenie pracy serca ]
tylko że podstawowe chemoreceptory kłębków szyjnych nie reagują na zmiany poziomu Hb we krwi.
Oczywiście że nie, ale spadek Hb zwiększa prężność CO2. To pobudza chemoreceptory. (stąd też zachowałem ciąg przyczynowo - skutkowy).

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Anemia?

Post autor: Medycyna Lwów »

Grzybu123 pisze:Oczywiście że nie, ale spadek Hb zwiększa prężność CO2. To pobudza chemoreceptory. (stąd też zachowałem ciąg przyczynowo - skutkowy).
też bardzo nie wiele bo połączenie Hb z CO2 to raptem 5% całej puli CO2 we krwi, więc nadal jest to tłumaczenie bardzo na siłę.
Awatar użytkownika
Grzybu123
Posty: 840
Rejestracja: 12 maja 2009, o 14:16

[Link] Anemia?

Post autor: Grzybu123 »

Czytałem w kilku źródłach, że anemia zwiększa puls. Może masz rację nie będe sie kłucił jak to się dzieje (bo czytałem to już dość dawno i taką mam pozsotałość w pamięci) ale fakt istnienia zależności jest potwierdzony.

PS

No a reszta w osoczu, to nie może być już wykryta?

No są tam też receptory zdolne wykryć zmiany w prężności tlenu, więc możę bardziej chodzi o nie niż o CO2.

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1670 ... d_RVDocSum - tutaj jest torszkę o tym opisane

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1559 ... d_RVDocSum - a tutaj jest opisana (niestety skrótowo) patofizjologia zjawiska
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Anemia?

Post autor: Medycyna Lwów »

Grzybu123 pisze:No a reszta w osoczu, to nie może być już wykryta?
nic co ma bezpośredni związek z anemią, klinicznie anemii nie rozpoznaje się po zwiększonym tętnie, bo to ma różne cechy i nie zawsze ściśle zależy od ciśnienia krwi, a od własności naczynia.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Anemia?

Post autor: Padre Morf »

Grzybu123 pisze:Czytałem w kilku źródłach, że anemia zwiększa puls.
Podobnie jak powoduje wgłębienie płytki paznokciowej. nie oznacza to, że rozpoznaje się anemię czy marskość wątroby tylko na podstawie oglądania paznokci.

Zresztą poziom Hb spada w momencie gdy niedobór żelaza jest znaczny i dochodzi do zaburzeń erytropoezy. W początkowych stadiach przydatne jest badanie poziomu ferrytyny.
Awatar użytkownika
Grzybu123
Posty: 840
Rejestracja: 12 maja 2009, o 14:16

Re: Anemia?

Post autor: Grzybu123 »

Ale jak w temacie : jeśli stwierdzimy podwyższone tętno, to jest to kolejny punkt dla toerii anemii. Tylko dlatego prosiłem tę osobę o zmierzenie tętna.
A proste badanie pulsu? Jeśli jest podwyższony w spoczynku powyżej 100 skłaniałbym się w stosunku anemii (dieta pewnie uboga w mięsko).
Czy popełniłem jakis błąd?
ika006
Posty: 305
Rejestracja: 24 sty 2008, o 23:03

Re: Anemia?

Post autor: ika006 »

Morfeusz pisze:W początkowych stadiach przydatne jest badanie poziomu ferrytyny
Chyba dobrze jest też zbadać utajoną zdolność wiązania żelaza- UIBC.

[ Dodano: |30 Sie 2009|, o 19:40 ]
Chyba jeszcze transferynę mi badano, ale nie jestem pewna.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Anemia?

Post autor: Padre Morf »

Grzybu123 pisze: Czy popełniłem jakis błąd?
skłaniając się ku anemii u osoby z hemoglobiną i RBC w granicach normy na podstawie objawu, który może być totalnie z tym niezwiązany?

Nie, skądże
Awatar użytkownika
Grzybu123
Posty: 840
Rejestracja: 12 maja 2009, o 14:16

Re: Anemia?

Post autor: Grzybu123 »

ika006 pisze:do tego dorobiłam żelazo i też było znacznie ponieżej normy.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Anemia?

Post autor: Padre Morf »

Grzybu ale co ten cytat ma do rzeczy?

Twoja wypowiedź odnośnie pulsu tyczyła się alove a nie iki ]
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości