Anemia?

Dyskusje na temat chorób, ich przebiegu, zapobieganiu oraz sposobach leczenia. Opinie użytkowników nie zastępują fachowej wiedzy medycznej i wizyty u lekarza.
Awatar użytkownika
alove
Posty: 71
Rejestracja: 28 cze 2009, o 18:07

Anemia?

Post autor: alove »

Mam pewien problem, może ktoś z uczonych pomoże chodzi o to, że od jakiegoś czasu (a dokładnie 1,5 mca) często mam mocne zawroty głowy, czuję się słabo przy wyższych temperaturach no i w ogóle czuję się jakaś taka przybita", ostatnio również zaczęłam mieć chorobę lokomocyjną. Miesiąc temu zrobiłam badanie krwi (przy okazji chorego pęcherza, ale pani doktor nawet na nie nie spojrzała) i dziś coś mnie tknęło żeby rozszyfrować te skróty na badaniu i sprawdzić czego mam niedobór. A więc, mam minus przy HCT (hematokryt) 35.3 (norma 37-50) i nieznaczną przy RBC 4.19 (norma 4.20-5.40). Przeczytałam w internecie, że ich niedobór może prowadzić do anemii, przy czym moje objawy by się z tym zgadzały I teraz moje pytanie : czy jest możliwe, żebym miała anemię, mimo, że nie mam aż tak znacznego niedoboru RBC i HCT? czy nawet takie niewielkie ustępstwa mogą prowadzić do tej choroby? Dodam jeszcze, że z natury bardzo mało jem, po prostu rzadko czuję głód i nawet bardzo małe ilości jedzenia w zupełności mi wystarczają (mimo, że toczę o to z rodzicami odwieczną wojnę ). No i zawsze byłam chudzielcem", przy wzroście 170 cm ważę 51 kg (niby okej, ale mogłoby być lepiej) bardzo dziękuję za odpowiedź
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Anemia?

Post autor: Medycyna Lwów »

a jak z ciśnieniem krwi? może jest za niskie stad problemy. Bo zmiany w morfologii są w prawie żadne, wiec nie ma powodów do obaw póki co, ale jakby się objawy nasiliły to trzeba dalej diagnozować, czyli m.in. powtórzyć badania krwi.
Awatar użytkownika
alove
Posty: 71
Rejestracja: 28 cze 2009, o 18:07

Re: Anemia?

Post autor: alove »

Ciśnienie mam ogólnie w normie, chociaż był taki czas, kiedy mierząc miałam 90/60. Ale teraz od dłuższego czasu mam w okolicach 110/70 Miałam też zlecone ostatnio badania na hormony tarczycy (ostatnio lekarka spostrzegła, że mam powiększoną?) ale z powodu braku czasu nie miałam kiedy zrobić, jutro więc pójdę Czy to też może jakoś wpływać na te moje zawroty głowy? Ostatnimi dniami mam takie schizy, że boję się z domu wychodzić, bo upadnę na ulicy czy coś
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Anemia?

Post autor: Medycyna Lwów »

no dokładnie może wyjść nadczynność tarczycy. Zbadasz rytynowo TSH, fT3 i fT4 i wyjdzie. Niski poziom TSH, przy wysokim hh. tarczycy może wskazywać na jej nadczynność a wtedy to już pozostaje endokrynolog.
Awatar użytkownika
Grzybu123
Posty: 840
Rejestracja: 12 maja 2009, o 14:16

Re: Anemia?

Post autor: Grzybu123 »

A proste badanie pulsu? Jeśli jest podwyższony w spoczynku powyżej 100 skłaniałbym się w stosunku anemii (dieta pewnie uboga w mięsko).

Hormony zbadać w celu wykluczenia innych chorób, troszkę sportu bym polecił, najlepiej pływanie.

Zmierzyć też poziom cukru tak ze 3 razy. Jeśli wyniki inne nie dadzą nic ciekawego, to proszę wykonać krzywą obciązenia glukozą (jeśli masz testy można ja sobie spokojnie zrobić samemu w domu).

Pozdrawiam
ika006
Posty: 305
Rejestracja: 24 sty 2008, o 23:03

Re: Anemia?

Post autor: ika006 »

Dość długo walczyłam z anemią, bo moja lekarka podobnie jak Twoja reaguje na każde wyniki. Dopiero mnie zaciekawiło, czemu hemoglobinę mam poniżej normy (tłumaczenie lekarki przy następnej wizycie- Ale Ty nigdy nie mialaś za wysokiej hemoglobiny). Zrobiłam ponownie badania prywatnie, za jakiś miesiąc i hemoglobinę miałam niższą, do tego dorobiłam żelazo i też było znacznie ponieżej normy.

Z tego co pamiętam początkowo moje erytrocyty też niewiele odbiegały od normy, natomiast hematokryt prawie cały czas miałam w normię.

A hemoglobinę jaką masz?

Myślę, że warto powtórzyć wyniki z uwzględniem żelaza.
Awatar użytkownika
alove
Posty: 71
Rejestracja: 28 cze 2009, o 18:07

Re: Anemia?

Post autor: alove »

Hemoglobinę mam całkiem w normie Teraz tylko siedzę w książkach i w necie i szukam sobie chorób xP A miałaś podobne objawy do moich? Zawroty głowy? I jak długo z tym walczyłaś?gt

Zrobiłam sobie to badanie pulsu i nie przekroczyło 100. Właśnie chyba trzeba mi będzie więcej ruchu, bo zauważyłam też, że po intensywnym wysiłku nie mam takich zawrotów głowy Niestety, właściwie całe wakacje przesiedziałam bo pracowałam, praca oczywiście polegała na niczym innym jak siedzenie na tyłku i sprzedawanie pocztówek i innych pamiątek Do tego, niestety mam skłonności do notorycznego garbienia się (sporo tych moich wad ) no i mam teraz lekko zapadniętą klatkę piersiową Kiedyś nawet pediatra mówił, że przez ten ucisk serce i płuca mają mniej miejsca, może więc mam mniejszą wydolność płuc Ale czy to może prowadzić do takich prawie omdleń i zawrotów głowy?Dziękuję za wszelką pomoc
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Anemia?

Post autor: Medycyna Lwów »

A proste badanie pulsu? Jeśli jest podwyższony w spoczynku powyżej 100 skłaniałbym się w stosunku anemii (dieta pewnie uboga w mięsko).
wytłumacz proszę jak ma się mechanizm związku tętna z anemią, bo nie potrafię znaleźć uzasadnienia.
alove pisze:Ale czy to może prowadzić do takich prawie omdleń i zawrotów głowy?gt
powinnaś dostać skierowanie do neurologa od lekarza rodzinnego.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Anemia?

Post autor: Padre Morf »

alove pisze:czy jest możliwe, żebym miała anemię, mimo, że nie mam aż tak znacznego niedoboru RBC i HCT?
Jest.
Grzybu123 pisze:Zmierzyć też poziom cukru tak ze 3 razy. Jeśli wyniki inne nie dadzą nic ciekawego, to proszę wykonać krzywą obciązenia glukozą (jeśli masz testy można ja sobie spokojnie zrobić samemu w domu).
chcesz szukać IGT robiąc krzywą?
Grzybu123 pisze:A proste badanie pulsu? Jeśli jest podwyższony w spoczynku powyżej 100 skłaniałbym się w stosunku anemii (dieta pewnie uboga w mięsko).
a ja skłaniałbym się do tego, że to wina wysiłku/stresu/kupy innych rzeczy, które w tej chwili nie przychodzą mi do głowy ]

alove, niedokrwistość rozpoznaje się przede wszystkim na podstawie oznaczenia hemoglobiny. Istotne sa też inne wskaźniki krwinkowe (np. podział niedokrwistości przeprowadza się w oparciu o MCV).
zdzisław
Posty: 271
Rejestracja: 1 cze 2009, o 02:52

Re: Anemia?

Post autor: zdzisław »

Kaamil, teoretycznie przy niedokrwistości tachykardia jest mechanizmem kompensacyjnym zmniejszonego stężenia hemoglobiny.
Morfeusz napisał, jak to w życiu z tym jest:)
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Anemia?

Post autor: Padre Morf »

Morfeusz napisał, jak to w życiu z tym jest:)
jest podobnie podobnie jak z rozpoznawaniem anemii na podstawie zaobserwowanej koilonychii.
Dawifd
Posty: 469
Rejestracja: 13 sty 2008, o 16:03

Re: Anemia?

Post autor: Dawifd »

Lekarzem nie jestem, ale czy tu nie wystarczy oznaczenie poziomu żelaza i hemoglobiny. Jeśli wyniki będą za niskie to oznacza, że ma anemia spowodowaną niedoborem żelaza

A póki co, proponuję zażywać duża ilość wątróbki.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: Anemia?

Post autor: Medycyna Lwów »

zdzis&#x142aw pisze:Kaamil, teoretycznie przy niedokrwistości tachykardia jest mechanizmem kompensacyjnym zmniejszonego stężenia hemoglobiny.
chyba bardzo teoretycznie i bardzo nie wielka, bo jak uczą na fizjologii na spadek stężenia Hb reagują jedynie chemoreceptory łuku aorty, które odpowiadają za niewielki procent napędu oddechowego i krążeniowego (głównie warunkują go chemoreceptory kłębków szyjnych które na poziom Hb nie reagują wcale).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości