Aparaty Szparkowe (doświadczenie)

Przepisy na proste doświadczenia z biologii. Pomoc w zrozumieniu podstaw biologii i zachodzących zjawisk biologicznych.
Rusek

Re: Aparaty Szparkowe (doświadczenie)

Post autor: Rusek »

Ej mam takie pytanie : u jakich roslin i dlaczego aparaty szparkowe występuja w górnej części liścia prosze o szybko odp
Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: Aparaty Szparkowe (doświadczenie)

Post autor: Aniaww »

U wodnych, bo od strony spodniej mają wodę

Zasadniczo to aparaty szparkowe występują głównie na dolnej, ale na górnej często można znaleźć pojedyncze sztuki. Ilość procentowa zależy od gatunku. U traw jest na górnej powierzchni dość dużo, bo ich liście mają inną budowę - nie układają się jak liście dwuliściennych górną stroną do słoneczka, tylko siedzą sobie prawie pionowo na źdźble.
Ela

Re: Aparaty Szparkowe (doświadczenie)

Post autor: Ela »

Mam dość nietypowe zadanie domowe: dlaczego aparaty szparkowe jako jedyne wśród tkanek okrywających maja chloroplasty :?:
Awatar użytkownika
Aniaww
Posty: 1241
Rejestracja: 24 mar 2006, o 13:47

Re: Aparaty Szparkowe (doświadczenie)

Post autor: Aniaww »

Regulacja intensywności wymiany gazowej pomiędzy liściem a otoczeniem. Mają możliwość aktywnego otwierania i zamykania się, więc mogą np. zmniejszyć parowanie wody w odpowiednim momencie.
zo¶ka93

Re: Aparaty Szparkowe (doświadczenie)

Post autor: zo¶ka93 »

Gościu Bardzo dziękuję za twoją odpowiedź, mimo Że nie pisałaś/eś jej dla mnie :P
Bardzo mi się przydał ostatni akapit Twojej odpowiedzi:) WIELKIE DZIÊKI!:* :-D
kate

Re: Aparaty Szparkowe (doświadczenie)

Post autor: kate »

jak wlasnie wyglada ten aparat prosze o opis i rysunek :)
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Aparaty Szparkowe (doświadczenie)

Post autor: badger »

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Aparat_szparkowy
Magda

Re: Aparaty Szparkowe (doświadczenie)

Post autor: Magda »

Nauczycielka od biologii zadala nam taka prace domowa :
Jaka role w komorkach szparkowych pelnia chloroplasty
prosze napiszcie mi co mam napisac bo ja szukalam ale nigdzie nie ma odpiszcie prosze jak najszybciej
Awatar użytkownika
badger
Posty: 2075
Rejestracja: 27 sty 2007, o 18:59

Re: Aparaty Szparkowe (doświadczenie)

Post autor: badger »

Magda pisze:Jaka role w komorkach szparkowych pelnia chloroplasty
Zapewne taka sama jak w innych komorkach, czyli zamieniaja dwutlenek węgla oraz wode z wykorzystaniem energii świetlnej w glukozę oraz tlen.
Po za tym w komorkach szparkowych jest ich duzo poniewaz jest tam wieksze zpotrzebowanie na tlen
AGA

Re: Aparaty Szparkowe (doświadczenie)

Post autor: AGA »

Mam takie 2 pytanka :
1. Dlaczego liście podwodne nie mają aparatów szparkowych?
2. Dlaczego u roślin całkowicie zanurzonych w wodzie moŻe nie występowac tkanka wzmacniajaca?


Proszę o pomoc)
klaudia_g_18

aparaty szparkowe blagam

Post autor: klaudia_g_18 »

jakie sa czyniki wplzwajace na rozwarcia aparatow szparkowzch prosze o pomoc
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Aparaty Szparkowe (doświadczenie)

Post autor: tin »

AGA
1) poniewaz jest to narząd służący do transpiracji(parowania), a nie picia wody. Zachodzący Mechanizm o który pyta Klaudia musiaby zosatć odwrócony.

Ten mechanizm to otwieranie sie aparatu, kiedy roślina ma wystarczającą ilość wody(odpowiedni turgor), która nadaje aparatowi kształt dwóch zwróconych na zewnątrz grzbietami fasoli(szparka zostaje otwarta). Kiedy wyparuje zbyt dużo wody aparat szparkowy traci swój kształt i kurczy się (Swiatło szparki zmniejsza sie aż całkowicie sie zamknie).
Otwarcie aparatu szparkowego zalezy od pory dnia, intensywności transpiracji(nasłonecznienia i temeratury), wilgotności.

2) W wodzie tkanka wzmacniajaca może nie wystepować ponieważ roślina może swobodnie unosić się w toni wody, narażona na mniejsze siły niz w środowisku lądowym.
zaniepokojona

Re: Aparaty Szparkowe (doświadczenie)

Post autor: zaniepokojona »

potrzebuje pomocy!
Muszę zrobic zadanie z biologii
"zaprojektuj doświadczenie, które pozwoli porównać intensywność transpiracji przez górna i spodnią stronę blaszki liściowej. w projekcie uwzglednij wykorzystanie papierka kobaltowego.
Prosze o pomoc :(
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości