Autorskie zadania z biologii do matury 2015

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
pawel17041995
Posty: 214
Rejestracja: 23 wrz 2011, o 17:26

Autorskie zadania z biologii do matury 2015

Post autor: pawel17041995 »

Zapraszam wszystkich do przerobienia moich autorskich zadań z biologii do matury 2015. Wiem, że czasu bardzo mało, ale myślę że warto Zadania w większości są na myślenie, są podchwytliwe, aby pokazać jakie błędy najczęściej popełniają licealiści.
kubulus
Posty: 59
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:16

Re: Autorskie zadania z biologii do matury 2015

Post autor: kubulus »

Zastanawia mnie zadanie prawda/fałsz.
1. F, wirus nie jest formą życia, gdyż poza komórką gospodarza nie wykazuje żadnych funkcji życiowych, więc nie żyje. Gdyby nazwać je tworami biologicznymi to dałbym prawdę
2. P
3. F, wirus nie jest komórką, więc nie może przeprowadzać czegoś takiego jak cykl komórkowy
4. P
5. P

Co do dzieci to nie mogły się udusić z pomalowaną skórą, bo udział oddychania przez skórę u człowieka jest bardzo mały, koło 1%. O ile nie udusiły się od oparów farby to jest to niemożliwe:D

Zadania z typami ABCDEF nie za bardzo rozumiem.
pawel17041995
Posty: 214
Rejestracja: 23 wrz 2011, o 17:26

Re: Autorskie zadania z biologii do matury 2015

Post autor: pawel17041995 »

Odpowiedzi do zadania prawda/fałsz: 1F, 2F, 3F, 4F, 5P
1.masz rację
2. F, dlatego że wirusy mają DNA albo RNA nigdy oba na raz.
3. masz rację
4. Wirusy nie rozmnażają się tylko namnażają, co oznacza, że tylko powielają swój materiał genetyczny za pomocą komórek gospodarza.
5. P
zatem uzyskałbyś 1 pkt
Zadanie 3. Dobra trop, ale trzeba napisać odpowiedź dopracowaną pod maturę. udział oddychania przez skórę jest mały udział w czym?
Zadanie 1. Prawidłowe możliwe odpowiedzi: a) A lub B: Strunowce i Stawonogi, b) np. Pierścienice, Mięczaki, Nicienie, Płazińce.
kubulus
Posty: 59
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:16

Re: Autorskie zadania z biologii do matury 2015

Post autor: kubulus »

Z tym namnazaniem i rna oraz dna masz rację, nie zwrocilem uwagi na literki
Z tą skora napisalbym wymiana gazowa zamoast oddychanie i na 100% mialbym uznane w koncu to za 1 pkt na dwie linijki.
Te nowe zadanie ktore dodales.
DNA - z uwagi na obecnosc tyminy
Wiazanie kowalencyjne, nie jestem pewien nie pamietam elektroujemnosci fosforu.
Wystepuja w resztach fosforanowych kwasow nukleinowych Dna i rna

pawel17041995
Posty: 214
Rejestracja: 23 wrz 2011, o 17:26

Re: Autorskie zadania z biologii do matury 2015

Post autor: pawel17041995 »

Zad.3 prawidłowa możliwa odpowiedź: Dzieci ze skórą pomalowaną farbą nie mogły udusić się z tego powodu, ponieważ udział wymiany gazowej przez skórę człowieka jest niewielki w stosunku do całkowitej wymiany gazowej i nie odgrywa większego znaczenia fizjologicznego. Wiem że to jest czepianie się słówek, ale niestety taka jest matura. Chociaż myślę, że pkt byś dostał.
Zad. 4 Masz rację, jest to DNA, bo nić zawiera tyminę.
Typ wiązania dobry (kowalencyjne) ale nie podałeś jego nazwy.
Pytanie jest, które elementy w DNA łączy to wiązanie?
kubulus
Posty: 59
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:16

Re: Autorskie zadania z biologii do matury 2015

Post autor: kubulus »

Wiazania fosfodiestrowe oczywiscie. Lacza ze soba konce 3 i 5 kolejnych cukrow.

Orzeski: proces to koniugacja a nie mozemy nazwac tego rozmnazaniem plciowym gdyz nie powstaja nowe osobniki a jedynie istniejace juz wymieniaja sie materialem genetycznym.

pawel17041995
Posty: 214
Rejestracja: 23 wrz 2011, o 17:26

Re: Autorskie zadania z biologii do matury 2015

Post autor: pawel17041995 »

1. Tylko, że końce 3 i 5 na nici są tylko dwa, a w środku nici też występują wiązania fosfodiedtrowe i co wtedy? Może łączy węgiel nr 3 cukru jednego nukleotydu z węglem nr 5 cukru kolejnego nukleotydu. Zatem, bezpieczniej będzie napisać że wiązania fosfodiestrowe łączy ze sobą dwa kolejne nukleotydy.
2. Z orzęskami masz racje )
kubulus
Posty: 59
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:16

Re: Autorskie zadania z biologii do matury 2015

Post autor: kubulus »

Zastanawiałem się nad napisaniem nukleotydy ale obawałem się, że wtedy napiszesz że zbyt ogólnikowo

Co do zadania o żabach:
1) od okolo I tygodnia X miesiąca do końca II miesiaca - chociaż tutaj prosisz o numery więc X,XI,XII,I,II
2) od początku III miesiąca do około I tygodnia X miesiąca
3) W okresie letnim panują znacznie wyższe temperatury więc płazy zużywają więcej tlenu, wyższe zużycie tlenu jest też przyczyną większej potrzeby wentylacji organizmu. Zimą niektóre żaby zapadają w stan hibernacji.
4) Część żab zimuje pod wodą, bądz jest zagrzebana w mule, więc nie mają możliwosci oddychania przez płuca zimą. Latem przebywają na lądzie, więc wymiana gazowa przez płuca jest możliwa i korzystna.
5) Wymiana gazowa przez skórę jest ciągła i niezmienna z powodu braku możliwości jej regulacji i stałej produkcji śluzu umożliwiającego wymiane gazową skórną. Odbywa sie całą powierzchnią ciała. Mozna powiedzieć, że jest to niezależne od woli żaby.

Zadanie 7

Twierdzenie jest prawdziwe, maksymalny możliwy przepływ przez skrzela (10,1ml s-1) jest dużo wiekszy niż naturalny przepływ, wiec ryba nie napotyka oporu ze strony blaszek przy pompowaniu wody do skrzeli. Tego nie jestem pewien ale chyba o to chodzi
kubulus
Posty: 59
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:16

Re: Autorskie zadania z biologii do matury 2015

Post autor: kubulus »

Ps. W tych odpowiedziach z żabami możnaby ładnie jakoś pokombinować z ich aktywnością życiową i godową zależną od pory roku
pawel17041995
Posty: 214
Rejestracja: 23 wrz 2011, o 17:26

Re: Autorskie zadania z biologii do matury 2015

Post autor: pawel17041995 »

1. Nie myślę że nukleotydy będzie jak najbardziej poprawnie na poziom matury.
Zadanie z żabami.
a) hah wiedziałem że się dasz złapać, tutaj nie chciałem sprawdzać wiedzy, myślenia tylko uważne czytanie polecenia, pytanie nie jest w których miesiącach przeważa oddychanie skórne (w rozumieniu oddychania zewnętrznego, wymiany gazowej), ale w których zachodzi, a żaby prowadzą wymianę gazową przez skórę przez cały rok, spójrz na wykres, zatem odp. to I-XII
b) bardzo dobrze, ważne że napisałeś około, wtedy nijak nie mogą ci odciąć pkt.
c) trochę to niematuralnie napisałeś: wykaż w odp związek wyższej temp. ze zużyciem tlenu,
wyższe zużycie tlenu jest też przyczyną większej potrzeby wentylacji organizmu", tu chodziło ci chyba o zapotrzebowanie orgaznizmu? Co wynika z tego że zapadają w hibernację?
d) W odpowiedzi uwzględniłbym pobór tlenu a nie tylko wentylację. W I zdaniu nie chodzi tylko o możliwość, ale o niskie zapotrzebowanie na tlen w związku z małą aktywnością i że oddychanie skórne w zupełności wystarczy. II zdanie tu nie chodzi tylko o możliwość, wspomnij o aktywności, że wymiana przez skórę nie wystarczy.
e) Tu widać że wiesz o co chodzi, ale to źle formułujesz. Rzeczywiście jest ciągła, ale czy niezmienna (spójrz na wykres)? Z tą wolą żaby to bym nie pisał, bo to jest dość dyskusyjne sformułowanie. Ogólnie skup się nad małą możliwością regulacji oddychania skórnego.
Właśnie o to chodzi, żeby włączyć myślenie i trochę pokombinować. Zatem proponuje żebyś jeszcze raz odpowiedział na to pytanie tak jakbyś napisał to na maturze. Napisz o aktywności życiowej i godowej
pawel17041995
Posty: 214
Rejestracja: 23 wrz 2011, o 17:26

Re: Autorskie zadania z biologii do matury 2015

Post autor: pawel17041995 »

Zadanie 7.
Tak o to chodzi ale, trzeba to doprecyzować. Bardzo dobrze, że napisałeś stwierdzenie jest prawdziwe, bez tego (nawet z poprawnym wyjaśnieniem) dostaniesz za zadanie 0 pkt, niestety.
maksymalny możliwy przepływ przez skrzela (10,1ml s-1) trzeba dodać pod ciśnieniem 5 mm h2o a nie tak w ogóle. wiec ryba nie napotyka oporu jakiś opór napotyka, więc trzeba dodać nie napotyka dużego oporu. Zauważ jak łatwo stracić pkt.
Zatem poprawne odp. do tego zadania to:
1.Blaszki skrzelowe nie stwarzają dużego oporu przepływu, ponieważ mogą pozwolić na przepływ większej ilości wody od przepływu występującego u żywych ryb. lub tak jak sugerowałeś:
2. Twierdzenie jest prawdziwe, ponieważ maksymalny możliwy przepływ przez skrzela (10,1ml s-1, pod ciśnieniem 5 mm h2o) jest dużo większy niż naturalny przepływ w skrzelach ryb, wiec ryba nie napotyka dużego oporu ze strony blaszek skrzelowych podczas pompowaniu wody do skrzeli.
kubulus
Posty: 59
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:16

Re: Autorskie zadania z biologii do matury 2015

Post autor: kubulus »

Czy w tym pierwszym dałem sie złapać? No nie wiem. Ja odebrałem oddychanie skórne jako moment gdy skóra odgrywa większą i zasadniczą rolę wymiany gazowej.

Wyższa temperatura = intensywniejszy metabolizm = większe zapotrzebowanie na tlen
hibernacja = utrzymywanie funkcji życiowych na poziomie minimum = bardzo niskie zapotrzebowanie na tlen

Podpunkt c i d to prawie takie same odpowiedzi.

Skoro niektóre żaby zimują pod wodą lub w mule to nie mają możliwości prowadzenia wymiany gazowej przez płuca, są skazane na skórę.
Co do okresu letniego to żaby są dużo aktywniejsze, wykonują wiele czynnych ruchów, rozmnażają się, polują, przebywają na lądzie co ciagnie za sobą większe zapotrzebowanie tlenowe.

Myślę, że w podpunkcie e wystarczyłoby napisać że oddychanie skórne nie podlega regulacji przez organizm żaby i że skóra jest przez cały czas nawilżona za sprawą ciągłej produkcji śluzu.

Dlaczego tuńczyk ma prawie nieruchome pokrywy skrzelowe? Skoro szybko płynie to woda stawia mu dosyć spory opór, jeżeli pokrywa skrzelowa byłaby ruchoma bądź miękka to zamykałaby się i zatykała skrzela.

b) Tutaj trochę matematyki/fizyki. Kula w stosunku do rozmiarów ma największą objętosć to raz. Dwa to koło ma największy obwód w stosunku do pola powierzchni jakie zajmuje. Poruszając się po brzegu dużej kolistej powierzchni jest wrażenie ciągłego poruszania sie po linii prostej (przykład kula ziemska)

Teraz odpowiedź: Duży kolisty zbiornik daje możliwość stworzenia dla ryby długiego odcinka dającego wrażenie linii prostej, a co za tym idzie odtworzenia pozornych warunków dużo większego zbiornika wodnego. Ryba dzięki temu bezpieczniej sie czuje, co pozytywnie oddziałuje na jej przechowanie.

Co do ostatniego zadania to cięzko mi powiedzieć.
Neutralna mutacja punktowa to taka która nie wywołuje większych zmian tak?
Genom jądrowy jest najbardziej liczny wiec tutaj mutacje bedą najczęstsze.
Nie mam pojęcia który genom jest większy mitochondrialny czy chloroplastowy. Strzelam że mitochondrialny.
Szczerze mówiąc przebrąłem przez pare podręczników i nie spotkałem się z czymś co mogłoby mi pomóc to uporządkować, chyba że źle to rozumiem
Ale strzelam że tak: jądrowy, mitochondrialny, chloroplastowy
kubulus
Posty: 59
Rejestracja: 4 maja 2014, o 21:16

Re: Autorskie zadania z biologii do matury 2015

Post autor: kubulus »

pawel17041995 pisze: jakiś opór napotyka,
Wydaje mi sie, że nie napotyka, skoro przepuszczalność blaszek jest większa niż ryba tego potrzebuje, więc nie musi aktywnie pompować wody.
Zresztą czemu mieliby mi nie uznać, klucz zapewne byłby precyzyjny, chodzi chyba o to że rozumiem polecenie i wiem o co chodzi, a nie czy odpowiem identycznie jak chcą w kluczu, bo każdy uklei inne zdanie. Napisałęm że tak, napisałem że chodzi o tą przepuszczalność więc 2 pkt moim zdaniem się nalezą

Tak ogólem fajna zabawe mi robisz tymi zadaniami, bo maturalne przerobiłem już wszystkie i nie mam za bardzo z czego się uczyć
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości