Badanie składu chemicznego powietrza

Przepisy na proste doświadczenia z biologii. Pomoc w zrozumieniu podstaw biologii i zachodzących zjawisk biologicznych.
Agata16
Posty: 22
Rejestracja: 12 paź 2009, o 16:43

Badanie składu chemicznego powietrza

Post autor: Agata16 »

Hej W podręczniku było opisane doświadczenie, które zaraz napiszę i były do niego pytania. Odpowiedziałam na nie, ale nie wiem, czy dobrze, mógłby ktoś to sprawdzić? (moje odpowiedzi napisałam pogrubioną czcionką w nawiasach)
Przygotuj odczynniki i sprzęt: dwa szklane klosze, cztery zlewki o pojemności około 100 ml, dwie małe świeczki, dwie podstawki, zapałki, wodę wapienną - roztwór Ca(OH)2, 1p% roztwór HCl. Zapisz na zlewkach symbole, na przykład Ia, Ib, IIa, IIb. Przygotuj dwa zestawy:
Zestaw I - Ustaw na podstawce zlewkę Ia z wodą wapienną (ok. 20 ml) i świeczkę, przygotuj klosz i zapałki.
Zestaw II - Ustaw na drugiej podstawce zlewkę IIa z taką samą ilością wody wapiennej, jak w zestawie I i świeczkę.
Zapał świeczkę w zestawie I, natomiast w zestawie II pozostaw niezapaloną. Przykryj kloszem obie podstawki ze zlewkami i świeczkami.
Po upływie 15 minut obserwuj wygląd wody wapiennej.
a) Porównaj wygląd roztworu wody wapiennej [Ca(OH)2] w zlewce Ia i IIa. Wyciągnij wnioski i zapisz je w zeszycie. ( Dwutlenek węgla wydzielający się po zapaleniu świeczki w zestawie I spowodował zmętnienie wody wapiennej, a dwutlenek węgla znajdujący się w powietrzu spowodował zmętnienie wody wapiennej w zlewce IIa)
b) Wskaż, w którym zestawie powietrze pod kloszem ma podobny skład do powietrza wydychanego z płuc (zestaw I)
c) Określ, jaki składnik powietrza można wykryć za pomocą wody wapiennej (Za pomocą wody wapiennej można wykryć dwutlenek węgla)
d) Zapisz równanie chemiczne ilustrujące proces, jaki zaszedł w zlewce IIa
(Ca(OH)2 +CO2CaCO3 + H2O)

Przelej połowę zawartości każdej zlewki do dwóch pozostałych zlewek, które przygotowałeś: do zlewki Ib - połowę z Ia, do zlewki IIb - połowę z IIa. Dodaj do zlewek IIa i IIb po kilka kropli roztworu kwasu solnego.
-Obserwuj zmiany w wyglądzie roztworów. Wyciągnij wnioski i zapisz je w zeszycie. (Barwy roztworów stały się przejrzyste)
- Zapisz równanie chemiczne ilustrujące proces, jaki zaszedł w zlewce IIb.
(CaCO3 + 2HClCaCl2 + CO2 + H2O)
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości