Badanie wpływu pH gleby na rozwój...

Zagadnienia fitofizjologiczne poświęcone badaniom procesów życiowych roślin, funkcjami ich organów oraz warunkami w jakich realizowane są funkcje życiowe roślin.
Piotrek Cz.
Posty: 13
Rejestracja: 1 mar 2009, o 18:58

Badanie wpływu pH gleby na rozwój...

Post autor: Piotrek Cz. »

Proszę o pomoc w wykonaniu pewnej pracynaukowej"
Mam do przeprowadzenia doświadczenie pt.Wpływu pH gleby na rozwój.
i tu nasuwa się moje pierwsze pytanie. jaka roślina najlepiej zobrazowałaby zmianę pH z kwaśnego przez obojętny do zasadowego (w miarę łatwa do hodowli domowej oraz dobrze by było żeby środowiskiem które toleruje najlepiej był obojętny odczyn gleby)
po drugie jak najłatwiej będzie zmienić pH gleby (używać przy tym jakichś zasad i kwasów czy coś innego ? )

z góry dziękuję za pomoc
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Badanie wpływu pH gleby na rozwój...

Post autor: Jakusz »

Piotrek Cz. pisze:Mam do przeprowadzenia doświadczenie pt.Wpływu pH gleby na rozwój.
i tu nasuwa się moje pierwsze pytanie. jaka roślina najlepiej zobrazowałaby zmianę pH z kwaśnego przez obojętny do zasadowego
Wydaje mi się, że musiałbyś wybrać kilka roślin będących stenobiontami i indykatorami środowiskowymi. Jedna roślina nie pokaże Ci wiele, gdyż przy pH znacznie przekraczającym jej tolerancję po prostu zginie. Z drugiej strony jeśli wybierzesz eurybionta to może wytrzymać bardzo wiele i być może nie zaobserwujesz zmian w przypadku traktowania pH innym niż optymalne.

pH mógłbyś utrzymywać podlewając roślinę odpowiednim buforem, który dałby stabilne i pożądane przez Ciebie pH.
Piotrek Cz.
Posty: 13
Rejestracja: 1 mar 2009, o 18:58

Re: Badanie wpływu pH gleby na rozwój...

Post autor: Piotrek Cz. »

masz rację z tym zakresem tolerancji danej rośliny ale w sumie ma to być praca do olimpiady i boję się porywać na większą liczbę roślin ponieważ muszę zrobić po kilka sadzonek kontrolnych później porobić zdjęcia opisać udokumentować itd.
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Badanie wpływu pH gleby na rozwój...

Post autor: Jakusz »

Jeśli postawisz dobry problem badawczy i wyciągniesz spójne wnioski z doświadczeń, to wielowątkowość testów (czyli badanie kilku gatunków roślin) wyjdzie tylko na plus dla pracy. Kwestia co tak na prawdę chcesz badać. Mówiąc szczerze praca na taki temat jest mało pomysłowa, raczej odtwórcza - z pewnością najdziesz w literaturze podobne eksperymenty.
Piotrek Cz.
Posty: 13
Rejestracja: 1 mar 2009, o 18:58

Re: Badanie wpływu pH gleby na rozwój...

Post autor: Piotrek Cz. »

w sumie to mogę jeszcze temat zmienić ale ten wydawał mi się w maire ciekawy
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości