Bakterie symbiotyczne i saprofityczne.

Są wśród nas bakterie, wirusy, grzyby, cały świat mikro, o nich dyskutujemy na forum mikrobiologicznym
krabs91
Posty: 7
Rejestracja: 4 paź 2007, o 21:17

Bakterie symbiotyczne i saprofityczne.

Post autor: krabs91 »

Witam wszystkich serdecznie

Potrzebuję przykładów organizmów roślinnych i zwierzęcych w których żyją bakterie symbiotyczne i saprofityczne. W necie roi się od wyjaśnień a konkternych przykładów brak Z góry dzięki
Ostatnio zmieniony 4 lip 2009, o 11:22 przez krabs91, łącznie zmieniany 2 razy.
wujek
Posty: 28
Rejestracja: 9 paź 2007, o 23:22

Re: Bakterie symbiotyczne i saprofityczne.

Post autor: wujek »

W jelicie termitów znaleziono bakterie wiążące azot cząsteczkowy: Citrobacter freundii oraz krętki: Pillotina, Diplocalyx i Hollandina. Spirochety są zdolne do trawienia błonnika.
Cała paleta występuje u żwaczy np. Bacteroides amylophilus rozkłada celulozę, skrobię i inne węglowodany, B. succinogenes - celulozę i inne węglowodany.
U zwierząt wszystkożernych i mięsożernych przykładem symbiozy mogą być bakterie żyjące w jelicie tych zwierząt (nie mają znaczenia w procesie trawienia, ale są źródłem witamin z grupy B dostarczają gospodarzowi dużej ilości witamin: kwasu foliowego, biotyny, witaminy K, B12) są to np. E.coli i Alcaligenes faecalis. Wyjałowienie jelita np. przez antybiotyk powoduje niedobór witamin.

Symbioza bakterii z roślinami wyższymi:

1) Symbionty w brodawkach korzeniowych
Rośliny motylkowe: Rhizobium, Bradyrhizobium, Sinorhizobium
Alnus: Frankia alni
Eleagnus: F. elegans
Podocarpus: Nostoc
2) Symbionty w naroślach na liściach:
Pavetta: Bacterium sp.
Psychotria: Klebsiella
3)Symbionty w brodawkach na łodygach:
Sasbenia rostrata (tropik): Rhizobium
4)Symbionty w jamkach liści:
Azolla (pola ryżowe): Anabaena
5)Symbionty w ryzosferze
Kukurydza: Azospirillum lipoferum
Pszenica: A. brasiliense
6) Symbionty w porostach
Grzyby - głównie Ascomycetes: Anabaena
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Bakterie symbiotyczne i saprofityczne.

Post autor: Savok »

Nostoc i Anabeana nie sa bakteriami.
krabs91
Posty: 7
Rejestracja: 4 paź 2007, o 21:17

Re: Bakterie symbiotyczne i saprofityczne.

Post autor: krabs91 »

Wielkie dzięki wujek
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Bakterie symbiotyczne i saprofityczne.

Post autor: malgosi35 »

Savok pisze:Nostoc i Anabeana nie sa bakteriami.

Savoczku sinice wg nowej systematyki to podobno bakterie
np. Wikipedia
Sinice, cyjanofity, cyjanobakterie, cyjanoprokariota (Cyanobacteria, Cyanophyta, Schizophyta) - gromada organizmów samożywnych, dawniej uznawanych za rośliny, według nowszej taksonomii zaliczanych do Procaryota (prokarioty, królestwo bakterii). Nazwa zwyczajowa Cyanophyta (końcówka -phyta -roślina), stosowana w taksonomii wcześniejszej,
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Bakterie symbiotyczne i saprofityczne.

Post autor: Savok »

Nope, nie zgodze sie.
Bakterie i sinice naleza do Eubacteria, ale wewnatrz tego krolestwa odroznia sie osobne grupy taksonomiczne: Bacteria i Cyanobacteria (wg klasyfikacji Whittakera i Margulis).
Potwierdzaja to rowniez ludzie pracujacy na sinicach, w tym taksonomii sinic. One nie kwalifikuja sie jako bakterie, sa od nich zbyt odmienne.
Awatar użytkownika
malgosi35
Posty: 3706
Rejestracja: 13 lut 2007, o 13:01

Re: Bakterie symbiotyczne i saprofityczne.

Post autor: malgosi35 »

Ja też mam wątpliwości, ale wiele źródeł podaje sinice jako bakterie. Dlatem napisałam podobno".
taye86

Re: Bakterie symbiotyczne i saprofityczne.

Post autor: taye86 »

Według mojego podręcznika sinice są bakteriami. Wśród prokariontów wyróżnia się archeany i eubakterie. Te drugie, czyli bakterie właściwe dzielą się na grupy, z których jedną są właśnie sinice (Cyanobacteria). Podręcznik jednak nie zawsze prawdę powie, aczkolwiek spotykałem się z tym już wcześniej wiele razy. Ktoś rozwieje wątpliwości?
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: Bakterie symbiotyczne i saprofityczne.

Post autor: Savok »

No dobra, cala sprawa rozbija sie o semantyke filogenetyczna, ktora zmienia sie jak kalejdoskop.

Przejazalem swoje podreczniki, wzglednie swierze, chociaz za rok juz beda sie kwalifikowac jako stare.

Wg wydania XI Biologii Mikroorganizmow Brocka z 2006r domene Prokarya dzieli sie na Archea i Bacteria, natomiast bacteria na Aquifex, Thermodesulfobacterium, Thermotoga, bakterie zielone niesiarkowe, Deinococci, Spirochetes, bakterie zielone siarkowe, Flavobacteria, Deferribacteria, Cytophaga, Planctomyces, Verrucomicroba, Chlamydia, CYANOBACTERIA, Actinobacteria, bakterie Gram-pozytywne, Nitrospira, Proteobacteria.

Grupa Eubacteria przestala istniec, poniewaz taksony w tej grupie jedyne comialy ze soba wspolnego, to to, ze nie byly archeonami i grupa ta nazywa sie Bacteria.

Obecnie uwaza sie, ze Cyanobacteria sa najblize spokrewnione z Actinobacteria i bakteriami G(+). Na chwile obecna pytanie czy sinice sa bakteriami czy nie przybiera wymiar metafizyczny. Poniewaz nie ma zadnej grupy filogenetycznej pomiedzy Bacteria a Cyanobacteria, nie ma sie o co sprzeczac. Jesli myslec o krolestwie Bacteria, to tak, sa to Bacteria, tak samo jak wszystkie pozostale Prokaryota nie bedace Archea.

W swietle powyzszego grupa Bacteria jest tak rozlegla, ze porownywanie poszczegolnych przedstawicieli tego krolestwa zbyt odlegle spokrewnionych jest. trudne.

Za zamieszanie jakie powodowalem powyzej i w sasiednich tematach, ale ja rowniez padlem ofiara szumu informacyjnego (mam na polce 4 podreczniki, kazdy podaje inn wersje, roznia sie wydaniami o TYLKO/az 10 lat).

W skrocie: Cyanobacteria sa Bacteria, ale sa ODLEGLE spokrewnione z innymi bakteriami takimi jak E.coli, Salmonella, Bacillus antracis, Chlamydia czy chemoautotrofami.
taye86

Re: Bakterie symbiotyczne i saprofityczne.

Post autor: taye86 »

Operon, książka mająca wiele błędów podaje tak:
Załączniki
PROKARIONTY.doc
Operon
(32 KiB) Pobrany 131 razy
Jakusz
Posty: 2313
Rejestracja: 8 sty 2007, o 22:03

Re: Bakterie symbiotyczne i saprofityczne.

Post autor: Jakusz »

Wybacz ale podręcznik operonu to zostaw . na półce. To jest dobra książka, żeby dobrze zdać maturę, ale nie po to, żeby prowadzić dysputy na temat filogenetyki.
taye86

Re: Bakterie symbiotyczne i saprofityczne.

Post autor: taye86 »

Dziękuję za radę , ale to nie było w kwestii dyskursu, lecz do ewentualnych popraw. Nie każdy zjadł trzy rozumy, ale może za to opiera się na tym, co mu książki i inne źródła mówią. Póki co, studiuję przedmiot humanistyczny, a nie przyrodniczy. Jak jednak wspomniałem - póki co, dlatego każdy komentarz, merytoryczny komentarz a propos tego tematu mnie interesuje. Więcej luzu i nie udawania najmądrzejszego we wsi wśród laików życzę.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości