Przyrodnicze forum dyskusyjne Biolog.pl

Autor Wiadomość
 Tytuł: Barwienie Grama
PostNapisane: 15 lut 2017, o 21:28 

Witam,

Pracuje nad projektem licencjackim, gdzie musze zidentyfikowac nieznane bakterie.
Wieszosc slajdow jest jednoznaczna i bardzo latwo okreslic Gram(+) czy Gram(+), jednak kilka slajdow sprawia mi problem, poniewaz przy ustawianiu ostrosci na mikroskopie, bakterie sa rozowe, ale przy delikatnej zmianie ostrosci te same bakterie staja sie fioletowe. Jak mam ustalic czy bakterie na slajdzie sa Gram(+) czy Gram(-)?

Dziekuje za pomoc!

PostNapisane: 15 lut 2017, o 23:26 

Najlepiej zrobić nowy preparat i powtórzyć barwienie (choć nie wiem czy masz taką możliwość)

PostNapisane: 16 lut 2017, o 00:12 

Barwienie bakterii z tej samej probki powtarzalam kilka razy, bo na poczatku myslalam, ze to moja wina i ktorys z krokow robie zle, ale inne bakterie barwia sie albo na rozowo albo na fioletowo, wiec odrzucam te mozliwosc.

Czy to moze miec zwiazek z za dlugim czasem odbarwiania - aceton splukuje po 9-10 sekundach w kazdym przypadku.

Pozdrawiam

PostNapisane: 16 lut 2017, o 07:55 

Aceton? Ja zawsze etanolem odbarwiałem (ale przez 30s), więc nie wiem dlaczego piszesz, że 9-10s to długo...

Może to bakteria Gram-zmienna (jak np. Gardnerella vaginalis)? Która de-facto jest G(+), ale ma taką cienką ścianę komórkową zbudowaną z małej ilości warstw, że często barwi się na G(-).
Nie wiem, tak gdybam sobie

Pozdrawiam

Poznaj kierunki studiów, opinie studentów, pytania i odpowiedzi maturzystów na studia.biolog.pl
(informator na temat kierunków: biologia, biotechnologia, medycyna, weterynaria, ochrona środowiska, mikrobiologia...)

W naszym portalu:  Zoologia i zwierzęta | olimpiada ekologiczna | Mikroskopy
Matura 2014: matura z biologii, arkusze maturalne z biologii, testy maturalne z biologii, testy z biologii, Wyniki próbnej matury z matematyki, Kursy przygotowawcze na studia medyczne, Kursy przygotowawcze do matury 2014
Aktualne na forum: jak zrobić zielnik, świńska grypa w Polsce, Zadania domowe z biologii, Edukacja ekologiczna

Na bazie phpBB
© Platforma edukacyjna BIOAREA | Ogólnopolski Dziennik BIOLOG
Redakcja | REKLAMA | Regulamin, ochrona prywatności