Barwienie Grama

Są wśród nas bakterie, wirusy, grzyby, cały świat mikro, o nich dyskutujemy na forum mikrobiologicznym
mrt
Posty: 2
Rejestracja: 15 lut 2017, o 19:21

Barwienie Grama

Post autor: mrt »

Witam,

Pracuje nad projektem licencjackim, gdzie musze zidentyfikowac nieznane bakterie.
Wieszosc slajdow jest jednoznaczna i bardzo latwo okreslic Gram(+) czy Gram(+), jednak kilka slajdow sprawia mi problem, poniewaz przy ustawianiu ostrosci na mikroskopie, bakterie sa rozowe, ale przy delikatnej zmianie ostrosci te same bakterie staja sie fioletowe. Jak mam ustalic czy bakterie na slajdzie sa Gram(+) czy Gram(-)?

Dziekuje za pomoc!
Awatar użytkownika
Anthrax
Posty: 253
Rejestracja: 31 paź 2013, o 15:18

Re: Barwienie Grama

Post autor: Anthrax »

Najlepiej zrobić nowy preparat i powtórzyć barwienie (choć nie wiem czy masz taką możliwość)
mrt
Posty: 2
Rejestracja: 15 lut 2017, o 19:21

Re: Barwienie Grama

Post autor: mrt »

Barwienie bakterii z tej samej probki powtarzalam kilka razy, bo na poczatku myslalam, ze to moja wina i ktorys z krokow robie zle, ale inne bakterie barwia sie albo na rozowo albo na fioletowo, wiec odrzucam te mozliwosc.

Czy to moze miec zwiazek z za dlugim czasem odbarwiania - aceton splukuje po 9-10 sekundach w kazdym przypadku.

Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Anthrax
Posty: 253
Rejestracja: 31 paź 2013, o 15:18

Re: Barwienie Grama

Post autor: Anthrax »

Aceton? Ja zawsze etanolem odbarwiałem (ale przez 30s), więc nie wiem dlaczego piszesz, że 9-10s to długo.

Może to bakteria Gram-zmienna (jak np. Gardnerella vaginalis)? Która de-facto jest G(+), ale ma taką cienką ścianę komórkową zbudowaną z małej ilości warstw, że często barwi się na G(-).
Nie wiem, tak gdybam sobie

Pozdrawiam
martawex
Posty: 2
Rejestracja: 28 mar 2017, o 17:04

Re: Barwienie Grama

Post autor: martawex »

Anthrax pisze:Najlepiej zrobić nowy preparat i powtórzyć barw
Zgadzam sie na 100% !
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość