białko p53

Dyskusje medyczne poruszające problemy badań medycznych, terminów, sposobów realizacji i przygotowań, interpretacji wyników z badania krwi i innych.
mejson455
Posty: 6
Rejestracja: 6 lip 2013, o 22:53

białko p53

Post autor: mejson455 »

Witam
Jestem nowy na forum i mam od razu pytanie dotyczące białka p53 w chorobie nowotworowej.
Jak wiemy nowotwór powstaje poprzez nie naprawienie się DNA na czas z tego co czytałem powstaje nie kontrolowany rozrost komórek nowotworowych. I zakładając że nowotwór szybko się rozwija naukowcy nie mogli by sklonować zdrowych komórek człowieka tak aby w większej ilości walczyły z komórkami nowotworowymi ?
Albo czy nie dało by się tak zmodyfikować komórki rakowej by ta chodź by jedna komórka zabijała pozostałe inne komórki nowotworowe ?
Komórki rakowe unikają apoptozy czyli śmierci jest to spowodowane upośledzeniem białka p53 bo komórki rakowe takowych nie posiadają.
Więc czy nie dało by się tak zmodyfikować komórki rakowej aby wszczepić do niej białko p53 i czekać na rezultaty ? Bo wtedy komórka by się dzieliła i zabijała czy nie ? Jeśli się mylę napiszcie jak to jest bo już się trochę gubię w tym.
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: białko p53

Post autor: AnnaWP »

Warto doczytać - nowotworzenie ma bardzo różny przebieg i nie jest tak, że zawsze są podobne nieprawidłowości. Nie zawsze dotyczy to wady białka p53, tak samo jak nie zawsze aktywuje się telomeraza. Gdyby problem był tak prosty, już dawno mielibyśmy panaceum na wszystkie nowotwory, a tak, trzeba walczyć z każdym typem oddzielnie.
Dodatkowo problemem jest rozróżnienie komórki nowotworowej, w końcu to jest nasza komórka, a nie jakiś obcy.
mejson455
Posty: 6
Rejestracja: 6 lip 2013, o 22:53

Re: białko p53

Post autor: mejson455 »

A np sklonowanie komórek macierzystych ?
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości