biofizyka

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: biofizyka

Post autor: Medycyna Lwów »

biochemia wbrew pozorom jest b.ważna dla lekarza (no może nie same wzory strukturalne każdego związku), ale same przemiany jak najbardziej.
biofizyka (skopiowane ze strony zakład biofizyki WUM):
• Elementy termodynamiki. Transport przez błony
• Podstawy fizyczne bioelektryczności
• Układ krążenia krwi- podstawy fizyczne przepływów
• Elektryczna i magnetyczna czynność serca
• Wstęp do mechaniki oddychania
• Fale mechaniczne, ultradźwięki. Biofizyka narządu słuchu
• Podstawy optyki. Narząd wzroku
• Promieniowanie elektromagnetyczne. UV, IR, lasery
• Promieniowanie rentgenowskie
• Promieniowanie jonizujące. Wpływ promieniowania jonizującego na organizmy żywe.

Tematy ćwiczeń:
• Pomiary akustyczne. Audiometria subiektywna
• Podstawy fizyczne transportu krystaloidów przez błony. Badanie dyfuzji mocznika.
• Wyznaczanie zależności współczynnika załamania światła od stężenia roztworu.
• Wyznaczanie stężenia roztworu cukru za pomocą polarymetru
• Transport jonów przez błony. Pomiary potencjałów dyfuzyjnych
• Badanie przepływów metodą Dopplera. Charakterystyka przepływów krwi w zależności od rodzaju naczynia
• Badanie absorpcji promieniowania rentgenowskiego. Wyznaczanie współczynnika osłabienia
• Nieinwazyjne metody badań fizjologicznych u człowieka- ultrasonografia.
• Rejestracja aktywności bioelektrycznej serca – EKG
• Pomiary spirometryczne
• Wyznaczanie energii promieniowania gamma metodą absorpcji
• Soczewki i układy optyczne
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: biofizyka

Post autor: doktorka »

Kaamil by musial do nas na biochemie pochodzic]
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: biofizyka

Post autor: Padre Morf »

Kardiolog pisze:A to nie na ćwiczeniach z fizjologii? Coś takiego na drzwiach otwartych mówili
Też ale pod innym kątem.
Na biofizyce poznajesz fizyczne podstawy danych zjawisk/badań diagnostycznych. A propos ciśnienia krwi mówi sie np. o lepkości cieczy, przepływie laminarnym/burzliwym, równaniu Bernoulliego czy prawie Hagena. Na fizjologii mówi sie np. o regulacji ciśnienia (hormony, odruch z baroreceptorów itd) a na internie o chorobach i ich leczeniu (nadciśnienie pierwotne, wtórne, przełom nadciśnieniowy itd).

Podobnie jest z EKG - biofizyka to podstawy fizyczne badania (założenia, potencjały, typy odprowadzeń, wektory), fizjologia to pewne rozwinięcie (gdzie jakie odprowadzenie, co znaczą poszczególne załamki, odcinki, odstępy), na kardiologii nauczą was podstaw interpretacji badania i leczenia tego co na EKG widać.
Kardiolog pisze:Interpretacja to już wyższa szkoła jazdy, ale jak się chce, to żaden problem
To jest problem zwłaszcza jeśli pacjent choruje inaczej niż w książce. Niekiedy nad jednym EKG biedzi sie kilku kardiologów i nie są w stanie znaleźć przyczyny choroby.
Po zajęciach z kardiologii też wydawało mi sie to proste - potem zacząłem samodzielnie pracować i wszystko nieco sie skomplikowało

[ Dodano: Nie Wrz 07, 2008 20:51 ]
Kaamil pisze:biochemia wbrew pozorom jest b.ważna dla lekarza (no może nie same wzory strukturalne każdego związku), ale same przemiany jak najbardziej.
zwłaszcza dla onkologów i genetyków klinicznych.

[ Dodano: Nie Wrz 07, 2008 20:54 ]
zresztą jak to powiedział jeden z prominentnych profesorów WUM - nie ma wiedzy niepotrzebnej.
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: biofizyka

Post autor: doktorka »

Morfeusz tez by musial pochodzic na biochemie na UMP]

[ Dodano: Nie Wrz 07, 2008 23:05 ]
z reszta podobno wszystkie medyczne uczelnie lezą ze smiechu z tej naszej biochemii. przynajmniej tak moi znajomi z innych uczelni twierdza.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: biofizyka

Post autor: Padre Morf »

doktorka pisze:Morfeusz tez by musial pochodzic na biochemie na UMP]
artykuły mają nawet ciekawe
Awatar użytkownika
Mårran
Posty: 3873
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 19:17

Re: biofizyka

Post autor: Mårran »

Morfeusz pisze:To jest problem zwłaszcza jeśli pacjent choruje inaczej niż w książce.
Miałam na myśli takie książkowe EKG. O bardziej skomplikowanych przypadkach nawet nie wspominam, bo wiem, że nad takim hardcoreowym pacjentem to czasem cały oddział się męczy :p
Morfeusz pisze:Po zajęciach z kardiologii też wydawało mi sie to proste
Tiaa, student zawsze wie najlepiej xD
Morfeusz pisze:Na biofizyce poznajesz fizyczne podstawy danych zjawisk/badań diagnostycznych
Aaa. dzięki
Pani Buka
Imperfana
Posty: 225
Rejestracja: 9 lip 2007, o 18:23

Re: biofizyka

Post autor: Imperfana »

To ja w temacie dorzucę od siebie, że biofizyka w Zabrzu jest przez studentów wyklinana bardziej niż czasochłonna i pracochłonna anatomia.
Zapewne przez to, że docent prowadzący miejscową katedrę twierdzi, że to biofizyka właśnie jest królową nauk.
Dla porównania biofizyka w Katowicach to śmiech na sali i przedmiot stricte rozrywkowy- to taka krzepiąca wiadomość dla tych przerażonych miażdżącymi studenta Katowicami
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: biofizyka

Post autor: doktorka »

Imperfana, no wlasnie, na kazdej uczelni jest inaczej, w Poznaniu na 1 roku rowniez biofizyka jest tym najwiekszym g*** dla studentów, a nie anatomia.
jasio

Re: biofizyka

Post autor: jasio »

ja także nie znoszę biofizyki. fizjo i histo to nic w porównaniu z biofizyką. próbuję się tego nauczyć i w ogóle mi to nie idzie. Metoda z krzesłem narazie nie odnosi rezultatów, ale ona ponoć prędzej czy później działa
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: biofizyka

Post autor: Biochejter »

jasio pisze:ja także nie znoszę biofizyki. fizjo i histo to nic w porównaniu z biofizyką. próbuję się tego nauczyć i w ogóle mi to nie idzie. Metoda z krzesłem narazie nie odnosi rezultatów, ale ona ponoć prędzej czy później działa
Akurat w Lublinie biofizyka to raczej problem nie jest. Chyba że ktoś wyjątkowo nie lubi/jest abiofizyczny No i zawsze można 2 pracownie oblać i iść dalej A na koniec zaliczenie u prof.G. i do 5 razy sztuka, zdają wszyscy
elliott
Posty: 206
Rejestracja: 14 maja 2008, o 16:15

Re: biofizyka

Post autor: elliott »

Biofizyka jest luzacka, jak ktoś lubił i rozumiał w liceum to tu (przynajmniej jak na razie) większych odjazdów nie ma. Zobaczymy jak się rozkręci
Awatar użytkownika
Medycyna Lwów
Posty: 5874
Rejestracja: 14 sty 2007, o 20:23

Re: biofizyka

Post autor: Medycyna Lwów »

dla mnie jak na razie biofizyka jest najfajniejszym przedmiotem na 2 roku - mają wyraźnie zakreślone wymagania, uczą dużo praktycznych rzeczy (robimy sobie usg, badamy przepływy w tętnicach dopplerem, ekg, spirometrię, siłę mięśni itp.), nie są jacyś niemili (no może poza kilkoma wyjątkami, którzy wyzywają studentów od debil, ale to też ma swój rok D) i jest ok
Awatar użytkownika
Ann
Posty: 445
Rejestracja: 6 cze 2007, o 12:06

Re: biofizyka

Post autor: Ann »

Biofizyka jest luzacka, jak ktoś lubił i rozumiał w liceum to tu (przynajmniej jak na razie) większych odjazdów nie ma
Może na każdej uczelni jest inaczej. U nas raczej nikt nie odważyłby się stwierdzić, że jest luzacka, a dla wielu jest większą zgrozą niż anatomia, o której mówi się, że jest najcięższa na I roku
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości