Bioinformatyka??

Wzajemne pomoc w wyborze prawidłowego kierunku studiów. Omówienie zasad rekrutacji na poszczególne uczelnie. Pomoc w adaptacji i nauce na studiach.
bioinformatyk

Re: Bioinformatyka??

Post autor: bioinformatyk »

Czesc,

studiuje Bioinformatyke w Monachiumtzn. juz koncze studia ich bede robic doktorat.
Ten kto möwi, ze bioinformatyka na nic sie nie daje, myli sie bardzo.

Bioinformatyka jest bardzo szeroka dziedzina. To nie tylkoglupie klikanie i wyszukiwanie jakis sekwencji z bank danych.
Cos takiego to biolodzy tez juz umia.

Mylny jest tez fakt, ze po studjach bedzie sie pracowac w wyläcznie jako bioinformatyk, w instytucie bioinformatyki i bedzie programowac.

Ja od 4 lat pracuje w instytucie epidemiologii genetycznej. Napisalam prace magisterska o cukrzycy i jak ja wykryc u pacjentöw na podstawie pewnych metabolitöw w krwi.
A przed dwoma latami opublikowalam prace o ontologii choröb.

Fakt jest, ze w polsce, ta dziedzina sie dopiero rozwija.I niektörzy w instytutach przyrodniczych po prostu nie wiedza, co to jest.
Tym inaczej jest na zachodzie, popyt na bioinformatyköw jest bardzo duzy.
Dochöd wstepny jest 2200Euro w instytutach panstwowych.
W firmach jak siemens medical, sequenom, novartis okolo 3000 Euro.
Biolog za to zarabia 3/4 tego.

Mysle, ze trzeba tylko 2-3 lata poczekac az pierwsze roczniki wyjda na rynek pracy.
Tylko wtedy bedzie mozna powiedziec, czy studja oplacaly sie.
Ale jedno moge jeszcze powiedziec, studiujac bioinformatyke mozna zawsze znalesc prace jako informatyk albo biolog.
Z biologami jest to inaczej.Zawsze zostana biologami.

Nie jest trudno przeczytac i zrozumiec ksiazke biologiczna, to jest wiedza, ktöra uczy sie na pamiec,nawet moja babcia umiala by zrobic PCR albo Elektroforeze na podstawie danego protokolu i zdecydowac czy sie udala czy nie.
Trudniej jest zarazem zrozumiec wiedze matematyczno- informatyczna.


Pozdrawiam.
Go¶æ

Re: Bioinformatyka??

Post autor: Go¶æ »

Hej, Jestem po raz pierwszy na tym forum- trafiłam zupełnie przypadkowo. JA teŻ studiuję bioinf w Niemczech, na uniwersytecie w Bielefeld. Jestem bardzo zadowolona. Nie wiem jak jest z pracą po bioinf w Polsce, ale wiem, Że na zachodzie moŻna bez problemu znaleźć pracę w naprawdę najróŻniejszych branŻach, ba, popyt akurat na bioinformatyków jest ogromny. Na mojej uczelni nie ma bioinformatyki jako ogólnego kierunku, ale ze specjalizacją od 1. semestru- badania nad genomem, ale na innych uczelniach kładzie się nacisk na innepoddziedziny bioinf. jeśli ktoś twierdzi, Że bioinf jest nudnano cóŻ.niec hposzuka innego kierunkuzupełnie innego kierunku. Bioinf jest naprawdę ciekawa- kwestia tylko czy lubisz matmę, nie masz kłopotów z mysleniem ( ] ) i interesuje cię chociaŻ nawet wąska dziedzina biologi.
Uff, troche duŻo tego.Pozdrawiam i namawiam na przeglądanie planów zajęć na danym kierunku!
Isis

Re: Bioinformatyka??

Post autor: Isis »

Hej, jestem na bioinfie (I rok) i biotechnologii II. Dla mnie to idealny zestaw a bioinformatykę polecam!
Nie jest to na początku studiow super fascyujący kierunek, bo jak wiemy podstawy muszą być- informatyka, mikrobiologia, zoologia i botanika, chemia analityczna i organiczna. Ale modelowanie molekuł, bazy danych to juŻ bardziej fascynujace :)
Isis

Re: Bioinformatyka??

Post autor: Isis »

Aha, jestem z UAMu :)
Krutki
Posty: 6
Rejestracja: 28 mar 2006, o 17:04

Re: Bioinformatyka??

Post autor: Krutki »

Ja mam takie pytanie Gdzie w Polsce oprocz UAM mozna studiowac Bioinformatyke?
WIRTUAL11

Re: Bioinformatyka??

Post autor: WIRTUAL11 »

Jestem studentem pierwszego roku Bioinfo na ¦ląskiej Akademii Medycznej. W sumie kierunek ten wybrałem poniewaŻ był on z poczatku ciekawym polaczeniem dwóch dziedzin nauki a teraz stał sie juŻ moją pasją. Bardzo przyjemne studnia, niestety w Polsce nie ma duŻych mozliwości. Z chęcią spróbowałbym studiować gdzieś za granicą w jakims angoljęzycznym kraju. Pozdrawiam
Kuba
Posty: 117
Rejestracja: 20 mar 2006, o 15:51

Re: Bioinformatyka??

Post autor: Kuba »

Czy bioinformatyka zajmuje się pracą na genomem czy jeszcze coś więcej?
Krutki
Posty: 6
Rejestracja: 28 mar 2006, o 17:04

Re: Bioinformatyka??

Post autor: Krutki »

Czy jest tu ktos kto studiuje Bioinformatyke na UAM lub Politechnice w Gliwicach? Lub ktos kto posiada jakies rozenanie na temat tych studiow? Bylbym bardzo wdzieczny za jakies info
Isis

Re: Bioinformatyka??

Post autor: Isis »

Co oprócz prac nad genomem? Multum roboty :P
Programowanie, modele filogenetyczne, populacyjne, genetyka populacyjna, projektowanie białek, sieci neuronowe i jeszcze inne zastosowania :) Na razie wymienionych wprawdzie mam tylko programowanie i niezbyt mi sie to podoba, ale te bardziej biologiczne rzeczy są juŻ kuszące :)
POlecam kierunek. Nie ma tłoku, spokojne studia, ciekawe połaczenie biologii, biotechnologii i informatyki. Mało labu niestety, ale duŻo pracowni informatycznej.
Krutki
Posty: 6
Rejestracja: 28 mar 2006, o 17:04

Re: Bioinformatyka??

Post autor: Krutki »

Isis a gdzie studiujesz? I czy orientujesz sie gdzie jest taki kieruek, nie liczac Politechniki slaskiej, AM ślaskiej i UAM?
Isis

Re: Bioinformatyka??

Post autor: Isis »

UAM. W Polsce na szczęście ta dziedzina dopiero raczkuje. Dlaczego na szczęście? Nie ma takiejmasówki"- ja mam na roku 12 osób a na maksimum na UAM to 24. Myślę Że z pracą nie bedzie problemu dla tych pierwszych roczników, ja zaś studiuję teŻ biotech co jest dodatkową zaletą. korzyść z takiego połączenia- bardzo duŻo zajęć się pokrywa, więc pracy mam mniej niŻ na przykład połączywszy biologię i biotechnologie!
groszek

Re: Bioinformatyka??

Post autor: groszek »

cześć:)Ja jestem w tym roku po maturze i własnie złoŻyłąm papiery na bioinformatykę na uam-ie.Czekam na wyniki i bardzo się boję, bo ponoć przyjmują tylko 15 osób na rok:(A czy ktoś wie moŻe ile trzeba było mieć punktów w zaszłym roku rzeby się dostać?
m

Re: Bioinformatyka??

Post autor: m »

Mam kilka pytań) Ile osób na miejsce w tym roku było? Jakie są perspektywy pracy po bioinformatyce w Polsce? Gdzie moŻna pracować? I jakie są średnie płace tak najogólniej?^^ Z góry dzięki za odpowiedź.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości