Biolog a analityk medyczny

Opinie o analityce medycznej na studiach. Pomoc w podjęciu decyzji co do uczelni oraz przyszłej pracy zawodowej. Materiały pomocne w studiowaniu analityki medycznej.
riv
Posty: 3
Rejestracja: 1 maja 2008, o 21:36

Re: Biolog a analityk medyczny

Post autor: riv »

witam wszystkich. Mam jedno bardzo istotne dla mnie pytanie. wszedłem na stronę kidl i tam natrafiłem na informację pt. kto może zostać diagnostą laboratoryjnym? oto jej fragment:

W związku z licznymi pytaniami kierowanymi do KIDL uprzejmie informujemy, że zgodnie art. 7 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o diagnostyce laboratoryjnej (tekst jednolity: (Dz. U. 2004, nr 144, poz. 1529 z poźn. zm.) w brzmieniu nadanym ustawą z dnia 23 czerwca 2006 r. o zmianie ustawy o diagnostyce laboratoryjnej oraz ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty (Dz.U.06.117.790)

1.diagnostą laboratoryjnym jest osoba,która:

1)ukończyła studia wyższe na kierunku analityka medyczna i uzyskała tytuł zawodowy magistra lub
2)ukończyła studia wyższe na kierunkach:

a)biologia lub farmacja i uzyskała tytuł zawodowy magistra, b)chemia lub biotechnologia i uzyskała tytuł zawodowy magistra lub magistra inżyniera,
c)weterynaria i uzyskała tytuł zawodowy lekarza weterynarii oraz

odbyła kształcenie podyplomowe, o którym mowa w art. 7a,potwierdzone egzaminem, albo uzyskała specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie analityki klinicznej, diagnostyki laboratoryjnej, mikrobiologii lub toksykologii, lub
3) ukończyła studia wyższe na kierunku lekarskimi uzyskała tytuł zawodowy lekarza oraz odbyła kształcenie podyplomowe, o którym mowa w art. 7a, lub
4) posiada dyplom wydany w państwie innym niż państwo członkowskie Unii Europejskiej lub państwo członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - strona umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym lub Konfederacja Szwajcarska uznany w Rzeczypospolitej Polskiej za równoważny z dyplomem uzyskiwanym w Rzeczypospolitej Polskiej, potwierdzającym tytuł zawodowy magistra na kierunku analityka medyczna, lub
5) posiada kwalifikacje do wykonywania zawodu diagnosty laboratoryjnego nabyte w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub państwie członkowskim Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) - stronie umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym innym niż Rzeczpospolita Polska lub w Konfederacji Szwajcarskiej, uznane w Rzeczypospolitej Polskiej zgodnie z ustawą z dnia 26 kwietnia 2001 r. o zasadach uznawania nabytych w państwach członkowskich Unii Europejskiej kwalifikacji do wykonywania zawodów regulowanych (Dz. U. Nr 87, poz. 954, z późn. zm.1))
6) posiada pełną zdolność do czynności prawnych
7) posiada stan zdrowia pozwalający na wykonywanie zawodu diagnosty laboratoryjnego
została wpisana na listę diagnostów laboratoryjnych.


w tym roku zaczynam studiować mikrobiologię na UŁ. I moje pytanie brzmi czy według tej ustawy (z 2006r. której fragment jest powyżej) po ukończeniu studiów będę miał od raz tytuł diagnosty?
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Biolog a analityk medyczny

Post autor: Padre Morf »

Nie będziesz.
riv
Posty: 3
Rejestracja: 1 maja 2008, o 21:36

Re: Biolog a analityk medyczny

Post autor: riv »

a jakich kierunków studiów tyczy się ten fragment
odbyła kształcenie podyplomowe, o którym mowa w art. 7a,potwierdzone egzaminem, albo uzyskała specjalizację I lub II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie analityki klinicznej, diagnostyki laboratoryjnej, mikrobiologii lub toksykologii, lub
?

myślałem, że jak kończę mikrobiologię to mam tytuł specjalisty w dziedzinie mikrobiologii i nie muszę robić podyplomówki.

nie dobrze.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Biolog a analityk medyczny

Post autor: Padre Morf »

Fragment tyczy się lekarzy i farmaceutów (oni mają specki z mikro i toksyków).

W sprawie mikrobiologów (wtedy jeszcze absolwentów biologii/biotechnologii specjalność mikroby) interweniował nawet Komitet Mikrobiologii PAN - odpowiedź KIDLu była taka, że absolwent mikrobiologii nie ma przygotowania do badań np. z zakresu hematologii czy biochemii klinicznej i dlatego musi robić podyplomówkę, żeby być diagnostą.
juko1
Posty: 3
Rejestracja: 4 sty 2010, o 20:41

Re: Biolog a analityk medyczny

Post autor: juko1 »

Czy technik analityki medycznej po uzyskaniu tytułu mgr biologii może awansować w pracy w laboratorium na stanowisko młodszego asystenta (bez dodatku diagnosta laboratoryjny).wiem że jest ustawa mówiąca o takiej możliwości ale jak wygląda to w praktyceDziekuję za odpowiedz.
Awatar użytkownika
lizosomek
Posty: 7
Rejestracja: 22 lip 2008, o 18:04

Re: Biolog a analityk medyczny

Post autor: lizosomek »

Witam,
Zrobiłam licencjat na biotechnologii ze spec. mikrobiologia oraz magisterkę na biologii ze spec. biologia roślin. Od dłuższego czasu pracuje w lab naukowo-badawczym. Mam pytanie odnośnie studiów podyplomowych Analityka medyczna.Czy mam jakieś szanse żeby się dostać? Ktoś może studiuje lub starał się o przyjęcie na Warszawski Uniwersytet Medyczny na ten kierunek? Interesuje mnie też czy ktos się orientuje jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna.
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Biolog a analityk medyczny

Post autor: Padre Morf »

Interesuje mnie też czy ktos się orientuje jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna.

Na dniach się powinny na stronie www pojawić kryteria oceniania tej rozmowy - rozmowa ma miejsce tylko jesli ilość chętnych jest większa niż ilość miejsc (a to będzie wiadomo dopiero za parę dni gdy okres składania podań się skonczy).
Awatar użytkownika
lizosomek
Posty: 7
Rejestracja: 22 lip 2008, o 18:04

Re: Biolog a analityk medyczny

Post autor: lizosomek »

Dziękuję
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Biolog a analityk medyczny

Post autor: Padre Morf »

Co do tego czy się dostaniesz.
Te studia trochę kosztują (w sumie chyba 14 tysi) więc tłumów raczej nie będzie ]
Awatar użytkownika
lizosomek
Posty: 7
Rejestracja: 22 lip 2008, o 18:04

Re: Biolog a analityk medyczny

Post autor: lizosomek »

Zobaczymy, Panie w dziekanacie nie umiały mi powiedzieć ilu jest kandydatów
kasiakkp
Posty: 1
Rejestracja: 2 lut 2012, o 11:53

Re: Biolog a analityk medyczny

Post autor: kasiakkp »

Witam, czy ktoś studiuje podyplomowo analityke medyczna w lublinie? chcialabym sie dowiedziec jak wygladaja te studia. Czy zjazdy sa co tydzien ? I ogolnie mam pare pytan . szukam kogos kto jest na tych studiach i moglby mi co nieco opowiedziec
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości