biologia 2011

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
adestor
Posty: 253
Rejestracja: 22 sty 2011, o 14:36

Re: biologia 2011

Post autor: adestor »

Moze dlatego że nie napisałaś ze te metamery są niepodobne do siebie/zróżnicowane co jest równoznaczne z tagmami. Skąposzczety też mają ciało podzielone na metamery ale jak wiadomo tam są prawie identyczne. Myśle że przyczepili się do tego wlasnie ze nie napisałaś o tym zróżnicowaniu
Awatar użytkownika
arapaima
Posty: 858
Rejestracja: 13 mar 2011, o 11:17

Re: biologia 2011

Post autor: arapaima »

Adestor dzięki za odpowiedz , ale i tak uważam że to troche przesada i zwykle czepianie się . Pani zaczela mi wyjasniniac ze slowo metamery jest zle więc w sumie watpie ze jakbym napisala ze niepodobne by mi to uznali.

I mam jeszcze jedno pytanie odnosnie ostatniego zadania. Napisalam o ze metode PCR mozna wykorzytac w klonowaniu zwierzat, pani z komisji tym razem powiedziala ze w klonowaniu zwierzat sie nie wykorzystuje tylko w klonowaniu dna. Moje pyytanie czy ja powinnam to wiedziec bo na podstawie tekstu nie moglam tego chyba wywioskowac
Awatar użytkownika
kocizna
Posty: 74
Rejestracja: 12 kwie 2010, o 18:00

Re: biologia 2011

Post autor: kocizna »

mam pytanko
dostałam się tak jak chciałam na biotechnologię i nie wiem czy wybrać Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu czu Rolniczy w Krakowie? lepszy dojazd do Poznania no i 3 razy bliżej, uczelnia troche wyżej w rankingu, ale Kraków kusi. Poradzicie cos? czym byście się kierowali?
adestor
Posty: 253
Rejestracja: 22 sty 2011, o 14:36

Re: biologia 2011

Post autor: adestor »

No niestety zwierząt sie nie klonuje w PCR (tu sie raczej przenosi jądro komórkowe do oocytu pobranego od matki zastepczej, tylko DNA, w tekscie bylo ze PCR sluzy do namnazania malych jego ilosci. Jakbys napisała że do klonowania in vitro to oby było ok. Mojej koleżance w oke kraków odcieli za to , ze nei napisała pęcherzyki przy obserwacji w zadaniu z katalazą.
Ostatnio zmieniony 11 lip 2011, o 11:19 przez adestor, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
arapaima
Posty: 858
Rejestracja: 13 mar 2011, o 11:17

Re: biologia 2011

Post autor: arapaima »

nie wiem czy jestem glupia ale jak to zwierzat sie nie klonuje
Wiem wiem , że dla nich kazde slowo jest wazne i nic nie da sie z tym zrobic.
siulka
Posty: 82
Rejestracja: 10 maja 2011, o 16:38

Re: biologia 2011

Post autor: siulka »

adestor pisze:No niestety zwierząt sie nie klonuje w PCR (tu sie raczej przenosi jądro komórkowe do oocytu pobranego od matki zastepczej, tylko DNA, w tekscie bylo ze PCR sluzy do namnazania malych jego ilosci. Jakbys napisała że do klonowania in vitro to oby było ok. Mojej koleżance w oke kraków odcieli za to , ze nei napisała pęcherzyki przy obserwacji w zadaniu z katalazą.
ja napisała.


tam da da dam


BĄBELKI
siulka
Posty: 82
Rejestracja: 10 maja 2011, o 16:38

Re: biologia 2011

Post autor: siulka »

adestor pisze:Moze dlatego że nie napisałaś ze te metamery są niepodobne do siebie/zróżnicowane co jest równoznaczne z tagmami. Skąposzczety też mają ciało podzielone na metamery ale jak wiadomo tam są prawie identyczne. Myśle że przyczepili się do tego wlasnie ze nie napisałaś o tym zróżnicowaniu
jakby napisała heterometamery to by uznali prawdopodobnie
adestor
Posty: 253
Rejestracja: 22 sty 2011, o 14:36

Re: biologia 2011

Post autor: adestor »

Tak jak przy owcy Dolly, pobierasz jądro komórkowe od dawcy i przenosisz do oocytu II matki zastepczej potem się wszczepia w macice. PCR tutaj nie bierze udziału bezpośrednio

ja przy stawonogach napisałem ciało podzielone na segmenty, które są zróżnicowane i mam pkt
joko
Posty: 505
Rejestracja: 1 mar 2010, o 17:12

Re: biologia 2011

Post autor: joko »

adestor pisze: Mojej koleżance w oke kraków odcieli za to , ze nei napisała pęcherzyki przy obserwacji w zadaniu z katalazą.
dziwne, ja napisalam tylko ze wydziela sie bezbarwny gaz i bylo ok. Tez jestem z oke krakow.i ktos tyle wczoraj gadal ze liczy sie wiedza, a inne czynniki to.
cincin
Posty: 94
Rejestracja: 7 lip 2010, o 15:22

Re: biologia 2011

Post autor: cincin »

sluchajcie mam pytanko, jak to bylo w krakowie w rekrutacji na lek. bio i chem na rozszerzeniu a fizyka lub matma na obojetnie jakim poziomie? bez przelicznika z podst na rozsz?
Awatar użytkownika
arapaima
Posty: 858
Rejestracja: 13 mar 2011, o 11:17

Re: biologia 2011

Post autor: arapaima »

No masz racje. A nie ma takiej opcji zeby to jakos wykorzystac jakos? tak pytam z ciekawosci. Odnosnie tym metamerow nie uznaliliby tego raczej bo pani powiedziala ze za slowo metamer mam 0 pkt i zaczela mi tam niby cos tlumaczyc o fukcjach i w ogole. Z reszta czy to nie jest prawda ze stawonogi maja cialo podzielone na metamery? Z tego co wiem tak, jest to cecha morfologiczna ? jest , bez sensu to ale juz nic nie zrobie:)
adestor
Posty: 253
Rejestracja: 22 sty 2011, o 14:36

Re: biologia 2011

Post autor: adestor »

joko pisze:
adestor pisze: Mojej koleżance w oke kraków odcieli za to , ze nei napisała pęcherzyki przy obserwacji w zadaniu z katalazą.
dziwne, ja napisalam tylko ze wydziela sie bezbarwny gaz i bylo ok. Tez jestem z oke krakow.i ktos tyle wczoraj gadal ze liczy sie wiedza, a inne czynniki to.
Mnie też to nieźle zdziwiło, na PCR napisała w kryminalistyce do identyfikacji mordercy to ma za to 0 bo powiedzieli ze nie dodała, ze na podstawie małej ilości DNA.
Uznawali odpowiedź że pingwiny wybierają wodę bo mają tam pokarm ? Z ciekawości pytam bo dużo osób tak miało
joko
Posty: 505
Rejestracja: 1 mar 2010, o 17:12

Re: biologia 2011

Post autor: joko »

Boże jakie bzdury.ja mam dokladnie tak samo, w kryminialistyce do identyfikacji przestepców a z pingwiem raz ze szybciej dwa, ze w wodzie ma duze prawdopodobnienstwo znalezienia pokarmu po drodze bo przeciez sa tak ryby ktorymi sie odzywia, cos w ten desen.sa wszystko z tego mam pkt
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości