biologia 2011

Rozmowy na temat matury z biologii. odpowiedzi na trudne pytania, rozwiązywanie zadań, arkusze maturalne z biologii
Awatar użytkownika
aneta92xD
Posty: 159
Rejestracja: 11 maja 2010, o 14:45

biologia 2011

Post autor: aneta92xD »

Witajcie
Oglądając arkusz z biologii rozszerzonej z roku 2010 szczerze mówiąc jestem przerażona, chociaż zdaję maturę dopiero za rok.
Czytając wszystkie wypowiedzi użytkowników widzę że matura okazała się może nie tyle trudna co wymagająca myślenia.
Tu też moje pytanie- skoro w tym roku było praktycznie 0 informacji na temat człowieka, to czy za rok można się tego spodziewać bardziej? Szczerze mówiąc nie śledzę arkuszy maturalnych, więc nic nie wiem na temat powtarzalności tematów.
Jaki procent uczniów mniej więcej będzie pisać poprawkę za rok? Bo wydaje mi się, że dość sporo, co przytłacza mnie jeszcze bardziej, bo trudniej będzie dostać się na dany kierunek
A teraz pytania dodatkowe:
1. Co by się stało, jeśli nie zdałabym przypuśćmy matury rozszerzonej z biologii? Czy wlicza się to do poprawki w sierpniu, czy dodatkowo mogłabym poprawiać chociażby matematykę?
2. Czy wyniki z polskiego, matematyki i angielskiego wpływają na dostanie się na kierunki związane z biologią lub chemią?
3. Kiedy najlepiej zacząć przygotowywać się do bioli i jakie materiały są w tym najbardziej pomocne? (Chodzi mi o konkretne tytuły książek, może vademecum, czy może lepiej ćwiczyć arkusze maturalne?)
4. Przeczytałam gdzieś że matura rozszerzona z biologii polega na umiejętności logicznego myślenia - JAK TO IDEALNIE WYĆWICZYĆ?! czy tylko rozwiązując arkusze z poprzednich lat?
i w końcu 5 : idealny przepis na uzyskanie co najmniej 85% z biologii?!
ar33k
Posty: 538
Rejestracja: 29 gru 2009, o 12:45

Re: biologia 2011

Post autor: ar33k »

1. Nie można nie zdać matury z przedmiotów dodatkowych.
2. Zależy od uczelni i kierunku, musisz sprawdzić.
3. Od września, podstawa to robienie wielu arkuszy Chociaż to do tegorocznej matury się nie przydało.
5. Po tegorocznej nie wierzę w jakiekolwiek idealne przepisy
Kirsten
Posty: 571
Rejestracja: 17 maja 2009, o 22:29

Re: biologia 2011

Post autor: Kirsten »

Dodam jeszcze odnośnie tego spodziewania się. Nie da się trafnie zalożyć, czy coś bedzie za rok, albo czy czegoś nie będzie. Już rok temu było naprawde mało człowieka, spodziewałam się że za to w tym roku tak na odwrót dadzą dużo i pudłowałam.
Awatar użytkownika
oszka
Posty: 622
Rejestracja: 19 lip 2009, o 13:10

Re: biologia 2011

Post autor: oszka »

ta nasza matura zaprzeczyla temu ze trzeba sie uczyc duzo i systematycznie, napisalabym tak samo gdybym przeczytala tylko watek pytania maturalne z biologii- odpowiedz zadaj kolejne
Awatar użytkownika
Betusia
Posty: 464
Rejestracja: 14 maja 2010, o 14:35

Re: biologia 2011

Post autor: Betusia »

Witajcie, ja także jestem przyszłą maturzystką 2011 roku zdaję biologię chemię i matmę I szczerze mówiąc to nie wiem od czego zacząc tegoroczna matura z biologii widzę że nie tylko mnie przeraziła
O medycynie myślę poważnie już od początku 2 LO,i każdego dnia chcę ją studiować jeszcze bardziej Długo się zastanawiałam nad tą decyzją bo przecież dobrze wiemy jaka odpowiedzialność będzie na nas w przyszłości ciążyć jeśli się uda:) czego wam też bardzo życzę
Ogólnie to muszę przyznać że bardzo się boję, bo tak naprawde to JUŻ NIEDŁUGO
W moim liceum jest cięzko, mam rozsz bio chem i fiz, nie wspomnę już o innych przedmiotach których niestety muszę się uzyć -.- wy pewnie macie podobnie:) z bio mamy całą drugą klasię anatomię-RAJ!:) ale boje sie trzeciej, bo jest genetyka i chemia tez chyba w 3 nie jest latwa?
Do pewnego czasu byłam w miare szczęśliwa bo uważałam że uczyć sie tylko trzeba i napiszę tą maturę napewno, a już od dłuższego czasu widzę że nawet jeśli umiałabym wszystkie 3 klasy śpiewająco to to i tak nie jest żadną gwarancją ZADNĄ, bo liczy się jakies szczeście. /
Ja poświęcam dużo czasu na naukę,szczerze to mało mam swojego życia do 15 w szkole potem zjeść i nauka do 21-22, i to nie z samej biologii ale i z tych innych głupot, u nas w szkole ciągle coś jest a pani z biologii robi nam rozszerzenie rozszerzenia,a czy to wyjdzie mi na dobre?:) nie wiem
Wiem ze zrobilabym wszystko zeby tylko studiowac medycyne, najbrdziej zalezy mi na Krakowie, i ciagle sie zastanawiam co robic,aby ten cel osiaganac, oprocz systematycznej nauki?
Powiedzcie mi jakie wy macie nastawienie i jak to u was wygląda
Awatar użytkownika
aneta92xD
Posty: 159
Rejestracja: 11 maja 2010, o 14:45

Re: biologia 2011

Post autor: aneta92xD »

Ja mam wrażenie że w mojej szkole nic nie robimy. szczerze mówiąc trochę mnie to przeraża :O Dlatego powiedziałam sobie, że od trzeciej klasy biorę się do roboty. a biologię to już zaczęłam powoli powtarzać.
Betusia pisze: Ja poświęcam dużo czasu na naukę,szczerze to mało mam swojego życia do 15 w szkole potem zjeść i nauka do 21-22, i to nie z samej biologii ale i z tych innych głupot
Serio? a ja aby czytam forum no. w porywach zajrzę na nk
Awatar użytkownika
zsm5
Posty: 16
Rejestracja: 15 sty 2009, o 17:01

Re: biologia 2011

Post autor: zsm5 »

Witajcie,
Ja również jestem przyszłoroczną maturzystką. Zdaję rozszerzoną bio i chem.
pyt.3: patrząc na tegoroczną rozszerzoną maturę z biologii stwierdzam,że z Operonu się za nic dobrze nie przygotuję. Mój kolega ma pozycję PWN - Biologia. jedność i różnorodność. I bardzo sobie ta książkę chwali.
W szkole mam tą trudność z biologii,że nauczycielka całkowicie się nami nie przejmuje. Nie przychodzi na lekcje, a jak przyjdzie to idzie po 10 min i nie wraca Od święta mamy lekcję. nigdy nie mieliśmy pełnej 45-min lekcji. Gdyby matura z biologii była na poziomie notatek jakie mam w zeszycie to uczeń kończący szkołę podstawową by ją zdał
Planuję w wakacje zakuwać tak już gruntownie.
a ja aby czytam forum no. w porywach zajrzę na nk

te rozpraszacze coś o tym wiem.
W związku w wyższym poziomem pyt maturalnych i większej liczby zdających przedmioty ścisłe, trzeba się w sobie zawziaść, jak na razie patrząc na maturę rozsz może zrozumiałam parę informacji,a reszta czarna magia jak dla mnie Mimo to wierzę,ze zdam na te 75-80 %

I moje pytanie, czy na prawde nie ma dobrych nauczycieli od biologii ?
Awatar użytkownika
Betusia
Posty: 464
Rejestracja: 14 maja 2010, o 14:35

Re: biologia 2011

Post autor: Betusia »

Kaczucha, z tego co piszecie to u mnie chyba jest dosyć.dobrze ja mam cudowną panią od biologii pod względem nauki, naprawde wkłada dużo serca w to co robi, ale i też sporo wymaga, 20-stronnicowe notatki na jednej lekcji. dla przykładu omawiając ukł.wydalniczy budowa moczowodu zajmuje mi dwie strony nie wspominając o innych narządach wydalniczych, a kiedy mamy temat np."higiena układu wydalnczego to dyktuje nam wszelakie choroby objawy i rozpoznanie, czasem czuje sie jak na medycynie! ale przyjemnie sie uczy, naprawde lubię biologię korzystamy właśnie z operonu(nie wiem czy stetyn czy niestety, bo niektózy mówią że operon jest najlepszy a inni twierdzą inaczej) i 2 klasa to prawie sama anatomia, no na początku było troche biochemii ale to też przyjemne:) ja chciałabym sie zorientowac jak to jest w innych szkołach żeby wiedzieć czy nie jestem do tyłu wiec wypowiadajcie się maturzyści 2011 roku i przyszli medycy
Awatar użytkownika
margo91
Posty: 411
Rejestracja: 6 maja 2010, o 20:20

Re: biologia 2011

Post autor: margo91 »

U mnie nie było takich wieeeeeeeelkich notatek na lekcji. U mnie nauczycielka od biologii bardziej stawiała na zrozumienie tematów. I dzięki jej za to. Notatki czasem robiłam, czasem nie. Ale obowiązkowo na lekcjach i do domu zadawała dużo zadań maturalnych z poprzednich lat. Genetyki się nie bójcie Ona jest łatwa, jeśli ktoś ją dobrze wytłumaczy, szczególnie podstawy. Osobiście w szkole mieliśmy Operon, ale korzystaliśmy jeszcze z Tangrama, Matury na 100%. W domu dodatkowo zaopatrzyłam się w te tomowe dzieło ze Wsipu. Ale oczywiście, tegoroczna matura także i mnie rozwaliła, oczywiście nie całkowicie, ale strach o wynik
Filister
Posty: 307
Rejestracja: 26 maja 2009, o 19:55

Re: biologia 2011

Post autor: Filister »

Betusia: u mnie też na początku była biochemia, metabolizm, fotosynteza, teraz kończymy anatomię z fizjologią, i raczej prawie wszędzie tak jest bo to ustalone przez program nauczania i większość podręczników bodajże ma to w mniej więcej takiej kolejności.
Co do Operonu to sam operon to według mnie bardzo zły pomysł, myślę że dobrze byłoby zaopatrzyć się w jakieś inne jeszcze podręczniki. Ja np. mam stare podręczniki do biologii po rodzeństwie. Czym więcej źródeł tym lepiej, bo na samym Operonie to łatwo się może noga podwinąć.
Co do nauczycieli: moja profesorka przykłada się do roboty więc nie narzekam, a co do notatek to dyktuje tylko takie ogólniki, lub to na co mamy zwrócić uwagę, jak dla mnie to w ogóle mogłaby nie dyktować.
Ostatnio zmieniony 14 maja 2010, o 21:09 przez Filister, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Betusia
Posty: 464
Rejestracja: 14 maja 2010, o 14:35

Re: biologia 2011

Post autor: Betusia »

A moja przez swoją dokładność nigdy nie wyrabia się z tematami na lekcji, ale kończymy na kółkach
Margo a jak przygotowania do chemii?
Awatar użytkownika
Betusia
Posty: 464
Rejestracja: 14 maja 2010, o 14:35

Re: biologia 2011

Post autor: Betusia »

Maryjusz no w sumie jeśli chodzi o rozszerzenie to mniej wiecej jest taki sam rozkład materiału, fakt
Ale u mnie troche przesadza z tym dyktowaniem, każdy tak w mojej szkole uważa, ale mi to nie przeszkadza bo naprawde czuje jeszcze bardziej ze medycyna mnie pociąga
A co z operonem jest nie tak?
Filister
Posty: 307
Rejestracja: 26 maja 2009, o 19:55

Re: biologia 2011

Post autor: Filister »

Ech, co drugi mój post to gadka o Operonie. Ale powiem jeszcze raz: podręczniki napisane nie jak pozycja naukowa ale jak powieść, przynajmniej według mnie, pomyłki, błędy (ale to też zależy od wydania), generalnie to wydaje mi się że są lepsze pozycje na rynku Wielu twierdzi (i ja też), że z Operonu po prostu ciężko się uczyć (fotosyntezę z samym Operonem ogarnąć to jest dopiero wyzwanie).
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości