Biologia grzybów dla amatora

Grzyby, grzybki w naszych lasach, ale także szeroko pojęta mikologia - nauka o grzybach, ich systematyce, budowie, fizjologii, a także znaczeniu dla człowieka
Awatar użytkownika
Pan Cyk-Cyk
Posty: 64
Rejestracja: 22 lis 2013, o 21:35

Biologia grzybów dla amatora

Post autor: Pan Cyk-Cyk »

Moi Drodzy!

Po pewnym czasie zbierania i prób hodowli grzybów postanowiłem dowiedzieć się o nich więcej. Na wstępie zaznacze, że niestety we właściwym czasie nie wykazałem odpowiedniej terminacji by dostać się na studia biologiczne, a teraz jest juz chyba za późno.

Przechodzac do rzeczy - czy moglibyście polecic mi jakieś lektury, które wprowadzą mnie w świat grzybów, najlepiej przypominając czym jest mejoza i mitoza Świetnie by bylo gdyby posiadały jeszcze informacje o mikroskopowych badaniach grzybów, od dluzszego czasu posiadam mikroskop zakupiony od kolegi Plan_Apo i mógłbym go również wykorzystać.
Z góry dziękuje za wszelką pomoc.

Awatar użytkownika
Pan Cyk-Cyk
Posty: 64
Rejestracja: 22 lis 2013, o 21:35

Re: Biologia grzybów dla amatora

Post autor: Pan Cyk-Cyk »

Sam sobie odpowiem, ale może komuś się przyda.

Zacząłem od Zarysu mikologii dla fitopatologów Józefa Kochmana. Nie jest to może dzieło najnowsze, ale dość tanie i przynajmniej dla mnie - amatora - względnie przyswajalne.

Jako kolejna pozycja czeka: Growing Gourmet and Medicinal Mushrooms Paula Stametsa. Zdecydowanie łatwiejsze, ale również dla innego odbiorcy. Omawia chodowanie wielu gatunków w warunkach domowych. Można tam znaleźć informację o hodowli na agarze, zaszczepianiu zboża, dla każdego z kilkunastu wymienianych gatunków.
Boguslaw
Posty: 1566
Rejestracja: 4 sty 2010, o 11:50

Re: Biologia grzybów dla amatora

Post autor: Boguslaw »

Możesz poprzeglądać prezentowane pozycje pod tymi linkami (najczęściej ze spisami treści)
bio-forum.pl/messages/33/407053.html
bio-forum.pl/messages/33/409632.html
bio-forum.pl/messages/33/396029.html

Ponadto ogólne do kupienia na Allegro:
"Rośliny zarodnikowe 1979, 1986 Z. Podbielkowski, I. Rejment-Grochowska, A. Skirgiełło
"Fizjologia grzybów 1959 V.G. LILLY  - H.L. BARNETT
oraz parę innych

Przebogaty zestaw artykułów mykologicznych w sieci w periodyku Acta Mykologica"
pbsociety.org.pl/journals/index.php/am/issue/archive
Awatar użytkownika
Pan Cyk-Cyk
Posty: 64
Rejestracja: 22 lis 2013, o 21:35

Re: Biologia grzybów dla amatora

Post autor: Pan Cyk-Cyk »

Boguslaw pisze:Możesz poprzeglądać prezentowane pozycje pod tymi linkami (najczęściej ze spisami treści)
bio-forum.pl/messages/33/407053.html
bio-forum.pl/messages/33/409632.html
bio-forum.pl/messages/33/396029.html

Ponadto ogólne do kupienia na Allegro:
"Rośliny zarodnikowe 1979, 1986 Z. Podbielkowski, I. Rejment-Grochowska, A. Skirgiełło
"Fizjologia grzybów 1959 V.G. LILLY - H.L. BARNETT
oraz parę innych

Przebogaty zestaw artykułów mykologicznych w sieci w periodyku Acta Mykologica"
pbsociety.org.pl/journals/index.php/am/issue/archive
Wielkie dzięki za informację. Już się biorę do przeglądania.
gailhie
Posty: 1
Rejestracja: 4 maja 2017, o 11:53

Re: Biologia grzybów dla amatora

Post autor: gailhie »

hej wszystkim bardzo serdecznie witam was gorąco
Iza12
Posty: 2
Rejestracja: 21 lis 2017, o 11:18

Re: Biologia grzybów dla amatora

Post autor: Iza12 »

Poczytaj sobie różne fora internetowe na temat grzybów, spróbuj może też poszukać tematycznej literatury w bibliotekach.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości