Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Cytologia, inaczej biologia komórki - nauka o budowie wewnętrznej i funkcji podstawowej jednostki budulcowej organizmów żywych jaką jest komórka.
Quercus
Posty: 44
Rejestracja: 20 wrz 2009, o 16:58

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: Quercus »

Witam

[at]

2) na pewno nie fragmoplast,
raczej opaska preprofazowa czyli C) [bo później fragmosom pojawia się w takiej płaszcyźnie jak jją wyznaczyła opaska]

3) D - ściana gram ujemnych jest bogatsza w składniki i dodatkowo bardziej skomplikowana w budowie

A tak poza tym, nie sledzę tego wątku, możecie mi wiec wytłumaczyć Co to tutaj za powtórki? Gdzie to ten egzamin z komórki roślinnej macie?
mag567
Posty: 18
Rejestracja: 31 sie 2011, o 17:16

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: mag567 »

Co do:
Nukleonom to podstawa chromosomu:
a) Interfazowego
b) Bakteryjnego
c) Mitochondrial.
d) Plastydowego

Jestem na 90% przekonana że czytałam gdzieś że interfazowego.

Co do geneomu to też znalazłam że niby roślinny jest większy.

Vienna podaj mi swojego maila to wyślę Ci co mam i jeśli mogę prosić to wyślij mi te pytania które Ty masz. Mój mail to magda_[at].pl
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: AnnaWP »

mag567,
1. b na pewno, ale czy a?
Nie wiem, ale nie wykluczam. Na pewno biorą udział statolity i wakuola, ale czy cytoszkielet też?
2. c raczej.
Fragmosom towarzyszy często tworzeniu PPB, fragmoplast jest wtórny, jeśli przesuwano fragmoplast, to ściana i tak wykrzywiała się dopasowując do lokalizacji wcześniejszego PPB.
3 uboższa aktycznie. Ściana jest u nich cieniutka, w porównaniu z gram+. bo w końcu mają dodatkową błonę.

silencethanatos,
1. nukleosomy to cecha typowa dla genomu jądrowego, mit i plast nie mają histonów, zwykle są koliste (choć u roślin zdarza się liniowe w mit.), ale w odróżnieniu od eubakterii mają lub miewają introny.
2. U roślin genom mit. jest wiekszy niż u zwierząt.
Dość dobry opis jest w tomie funkcja w okolicy str. 21.
yogurtowy1984
Posty: 30
Rejestracja: 27 sie 2011, o 17:36

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: yogurtowy1984 »

z tym cytoszkieletem to bym się wstrzymał:
"Inną cechą odróżniającą komórki eukariotyczne od prokariotycznych (bakterie, archeony) jest wysoce skomplikowana struktura wewnętrzna. Eukarionty mają bowiem cytoszkielet,
pl.wikipedia.org/wiki/Komórka_eukariotyczna

chyba że to w ramach wyjątku,
"AnnaW_UO
Obserwowano co prawda u niektórych bakterii białka o podobnej sekwencji do białek cytoszkieletu, ale podobieństwo dotyczyło 20-30% sekwencji. No i to wyjątek od reguły."

Co do pytania o wątek, piszemy i dyskutujemy a raczej szukamy odpowiedzi (i z pomocą AnnaW_UO ) na pytania które są wątpliwe (z zestawu pytań jakie pojawiły się na egzaminie z biologii komórki roślinnej) od to taki temat.
Quercus
Posty: 44
Rejestracja: 20 wrz 2009, o 16:58

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: Quercus »

A gdzie ten zestaw się znajduje? i z jakiej to uczelni egzam?

Co do cytoszkieletu, również zgadzam się z tym podzialem na eukariotyczne i prokariotyczne.

Co do bakterii, to może źle się wyraziłem:
Gram ujemne mają ścianę bogatszą w skłądnieki jeśli chodzi o ich różnorodnosc
Gram dodatnie mają ściane bogatszą w składnik, jeśli chodzi o peptydoglikan

(zwróćcie uwagę jak różnie można interpretować jedno pytanie.)
yogurtowy1984
Posty: 30
Rejestracja: 27 sie 2011, o 17:36

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: yogurtowy1984 »

co do gram + i - to co jest ostatecznie? bo już trochę się pogubiłem(poczekam aż będzie jedna wersja)
dzięki za podanie strony 21 przeczytałem zrozumiałem

Co do zestawu pytań. On w sumie nigdzie się nie znajduje, jest to spis tego co ludzie zapamiętali i podzielili się po egzaminie, spisany przez każdego z nas indywidualnie w jako tako ułożoną całość. A co do uczelni, to chyba nie ma znaczenia.
mag567
Posty: 18
Rejestracja: 31 sie 2011, o 17:16

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: mag567 »

Quercus pisze: (zwróćcie uwagę jak różnie można interpretować jedno pytanie.)
Oj zwracamy, zwracamy i nadziwić się nie możemy. eh.

A myślicie że lignina może byc w wyjątkowych przypadkach odkładana przez martwe? Bo ja już się gubię.

Co do cytoszkieletu. to jest taka książka:
Podstawy biologii komórki (bakterie, archeony, rośliny i grzyby). Wirusy, t.1
I tam jest tabelka porównująca prokarioty i eukarioty i jest napisane że prokariota mają cytoszkielet.

a: cząsteczką sygnałowa w ruchu z jądra do chloroplastów jest:
a) chlorofil
b) karotenoidy
c) chlorofil PQ-
d) chlorofil PQ+
yogurtowy1984
Posty: 30
Rejestracja: 27 sie 2011, o 17:36

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: yogurtowy1984 »

jak AnnaW_UO napisała, wcześniej najpierw pobierają ligninę a potem odłączają się i obumierają, w sumie faktycznie na logikę coś martwego nie może pobierać, ew. żywe komórki mogą upychać ją w martwych które ew. nie stawiają oporu.
Co do książki, są dwie opcje, pierwsza to taka że w takim razie trzeba zaznaczyć ew na egzaminie tą odpowiedz ze prok i euk mają ścianę i dopisać (na podstawie książki Podstawy biologii komórki (bakterie, archeony, rośliny i grzyby). Wirusy, t. I) i liczyć ze uzna druga, jak to że jak to mówił na wykładach o książkach z zeszłego roku, że one są już nieaktualne itd. (z tego co widzę jest aż z 2009 roku. )


No i mnie naszło, bo znaleźć tego nie potrafię.
Jaki jest mechanizm i miejsce syntezy białek integralnych podwójnej warstwy lipidowej? (pytanie raczej z zwierzęcej ale dla jednego pytania nie będę zakładał tematu, czy szukał po forum)
mag567
Posty: 18
Rejestracja: 31 sie 2011, o 17:16

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: mag567 »

eh. no to chyba pozostaje liczyć na nie wiem? szczęście? Bo jeśli już na książki i uczenie się i wykłady liczyć nie można.

No nic. czekam jeszcze na odpowiedz na ostatnie pytanie i idę się utopić.
w książkach znaczy

silencethanatos daj znać w piątek jak Ci poszło
yogurtowy1984
Posty: 30
Rejestracja: 27 sie 2011, o 17:36

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: yogurtowy1984 »

jeszcze kolejne pytanie, ale proszę o rozwianie wąpliwości:
połaczenia międzykomórkowe-sygnałowe
czy chodzi tutaj bardziej (waszym zdaniem) o połączenie komunikacyjne tylko czy także nie wiem, plasmodesmy np.?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: AnnaWP »

silencethanatos, co do miejsca syntezy białek błony, to inicjuje się na terenie cytozolu, po rozpoznaniu sekw. sygnałowej rybosom przyczepia się do ER i dalsza translacja zachodzi do ER szorstkiego (jako białko integralne musi mieć przynajmniej jedną sekwencję stop transfer), przechodzą potem przez AG i pęcherzykiem do błony.

Plazmodesmy umożliwiają komunikację, chociaż to jest zupełnie inny typ połączeń niż te omawiane dla zwierząt - nie są homologiczne. Dlatego trudno mi powiedzieć, jak Wasz egzaminator to interpretuje. W zasadzie to pewne analogi.
jeśli miałabym odpowiedzieć na pytanie otwarte, to wymieniłabym zwierzęce i dodała, że w zasadzie podobne funkcje mają plazmodesmy, chociaż są to struktury innej natury itd.
Vienna
Posty: 5
Rejestracja: 7 wrz 2011, o 18:39

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: Vienna »

mag567 pisze: Co do cytoszkieletu. to jest taka książka:
a teraz zapraszam do spojzrenia na str. 19 kom. w stresie, tom. I in vivo ale chyba macie racje ze tzreba spojzrec na nowsze dzieło prof. W.
yogurtowy1984
Posty: 30
Rejestracja: 27 sie 2011, o 17:36

Re: Biologia komórki roślinnej-pytania na egzamin

Post autor: yogurtowy1984 »

nie mogę, mam książkę z 2007 mam tam kom prok: + (wyjątek Mycoplasma) Eukariotyczne:+ (rośliny, grzyby* )
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości