błękit metylenowy - barwienie

Mikroskopy, preparaty, sprzęt, metody utrwalania i barwienia preparatów, zdjęcia mikroskopowe, mikrofotografia, metodyka, bioindykacja
brzezoo
Posty: 4
Rejestracja: 14 maja 2008, o 07:30

błękit metylenowy - barwienie

Post autor: brzezoo »

Witam
Posiadam błękit metylenowy - substancje. Jaki użyć roztwór błękitu metylenowego do oglądania preparatów pod mikroskopem - alkoholowy czy wodny.
Czy mam rozcieńczyć tą substancje w spirytusie czy w zwykłej wodzie i w jakich proporcjach
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: błękit metylenowy - barwienie

Post autor: _Marcin_ »

brzezoo pisze:Czy mam rozcieńczyć tą substancje w spirytusie czy w zwykłej wodzie i w jakich proporcjach
Błekit metylenowy rozpuszcza się zarówno w wodzie jak i alkoholu ale do barwienia
preparatów rozpuszcza się go w wodzie(może być destylka jak i kranówa).
Proporcje ciężko mi określić, najlepiej zaczynać od mniejszych.Później w razie co można
dobarwić, zawsze to lepsze od przebarwienia preparatu.Po kąpieli w r-rze błękitu materiał
należy opłukać wodą.
Powodzenia
brzezoo
Posty: 4
Rejestracja: 14 maja 2008, o 07:30

Re: błękit metylenowy - barwienie

Post autor: brzezoo »

dzieki za odpowiedź
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: błękit metylenowy - barwienie

Post autor: Savok »

Mayr E pisze:Proporcje ciężko mi określić, najlepiej zaczynać od mniejszych.
Zacznij od stezenia 1% w/v. Powinno wystarczyc.
Phacias
Posty: 50
Rejestracja: 4 maja 2008, o 13:32

Re: błękit metylenowy - barwienie

Post autor: Phacias »

Kiedyś już pytałem, gdzie mogę kupić takie barwniki? Najbardziej interesują mnie takie do obserwacji na żywo. A może są jakieś kuchenne sposoby? Szukałem, ale nie udało mi się znaleźć żadnego sklepu. Może trzeba by było spytać w aptece o jakiś specyfik? Proszę o pomoc. Generalnie mogę pojeździć po całym (prawie) Śląsku, chyba jednak najtrafniejsza jest aglomeracja. Czego szukać?
Awatar użytkownika
Savok
Posty: 2903
Rejestracja: 15 gru 2006, o 21:46

Re: błękit metylenowy - barwienie

Post autor: Savok »

Na barwniki przyzyciowe raczej cie nie stac, ale tak naprwade komorek nie trzba barwic, zeby bylo je widac.
Zestaw do Grama dostaniesz w kazdym chemicznym.
Phacias
Posty: 50
Rejestracja: 4 maja 2008, o 13:32

Re: błękit metylenowy - barwienie

Post autor: Phacias »

Dzięki. Poszukam chemicznego.
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: błękit metylenowy - barwienie

Post autor: _Marcin_ »

Phacias pisze:Najbardziej interesują mnie takie do obserwacji na żywo.
Do obserwacji przyżyciowych można stosować błękit krezolowy,błękit toluidynowy chyba
czerwień obojętną.I jeszcze nie wiem jak to jest z błękitem metylenowym i fioletem krystalicznym, czy w b.małym stężeniu(1:1000,1:10000) nie da rady i z zielenią Janusa.
Nie wiem czy barwniki fluorescencyjne(fluorochromy) można stosować na żywym materiale? Ale potrzebny by był mikroskop fluorescencyjny, więc to nie wchodzi w grę.
Phacias barwniki mikroskopowe możesz kupić tu: chemik.aip.pl
Phacias
Posty: 50
Rejestracja: 4 maja 2008, o 13:32

Re: błękit metylenowy - barwienie

Post autor: Phacias »

Skoro już zacząłeś temat, czym się różni mikorskop fluorescencyjny od zwykłego? Jeszcze coś czytałem o jakichś lampach rtęciowych, że one są potrzebne. Coś więcej?

A co do błękitu metylowego to używa się go jako organicznego składnika do wybarwiania tkanek przykładowo podczas operacji postrzelonego, żeby sprawdzić czy drogi moczowe nie są uszkodzone, barwi się mocz błękitem metylowym podczas kiedy pacjent jest otwarty i jak krew wokoło rany zrobi się niebieska to wiadomo już, że trzeba szyć. Potem jest metabolizowany i znika po kilku tygodniach całkowicie (szwagier jest chirurgiem i często tak robi).
Skoro człowiek potrafi zmetabolizować błękit metylowy, to może bakterie i wymoczki toże. Trzeba spróbować.

Mam już kilka adresów w KATOWICACH do sklepów chemicznych.
-Na Kościuszki 227 jest POCh i mają tam też szkło laboratoryjne z możliwością domówienia WSZYSTKIEGO na rynku.

-Kolejowa 19 Chemia Katowice. Podobnie jak POCh, ale na mniejszą skalę. Mają też na miejscu produkcję, więc jeśli chodzi o jakiś zwykły, prosty np. Odbarwiacz Grama to robią na poczekaniu.

Tyle moge dać. Narazie.
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: błękit metylenowy - barwienie

Post autor: _Marcin_ »

Phacias pisze:czym się różni mikorskop fluorescencyjny od zwykłego? Jeszcze coś czytałem o jakichś lampach rtęciowych, że one są potrzebne. Coś więcej?
W mikroskopach fluorescencyjnych stosuje się lampy rtęciowe i ksenonowe, specjalne filtry wzbudzające i barierowe(odcinające) przepuszczające światło o określonej długości fali i specjalne obiektywy o wysokiej aperturze przeznaczone właśnie do fluorescencji.
Obraz wybarwionych, fluoryzujących struktur komórkowych powstaje zawsze na czarnym tle.Co tu jeszcze dodać, stosuje się różne znaczniki fluorescencyjne, przeciwciała sprzężone z fluorochromami w metodzie immunofluorescencji.
Phacias pisze:Mam już kilka adresów w KATOWICACH do sklepów chemicznych.
-Na Kościuszki 227 jest POCh i mają tam też szkło laboratoryjne z możliwością domówienia WSZYSTKIEGO na rynku.
W POCh-u całą chemię potrzebną do barwienia i utrwalania będą mieli na pewno.
Phacias
Posty: 50
Rejestracja: 4 maja 2008, o 13:32

Re: błękit metylenowy - barwienie

Post autor: Phacias »

Racja, w POCh mają wszystkie barwniki i inne kwasy na składzie, ale nie sprzedadzą ich bez kwitka od szkoły, laboratorium, szpitala albo innego warlocka. Powiedzieli mi, że osobom fizycznym nie sprzedajemy. Może i dobrze, bo zaraz by każdy kokainę pędził, ale chyba nie zrobię narkotyków z zestawu Grama. Na Kolejowej sprzedają bez problemu.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości