Brak snu, rekord bezsenności

Biologia pełna jest ciekawostek, z którymi warto zapoznać się aby pogłębić wiedzę na temat otaczającego nas świata
BlueSky
Posty: 40
Rejestracja: 28 wrz 2006, o 21:10

Re: Brak snu.

Post autor: BlueSky »

potrzeba snu to kwestia DOść indywidualna Ja np potrafię nie spać 3 doby, a poźniej mogłabym spać cały tydzień.
Czasmi rguluje sobie tryb dnia coby nie oszaleć.
jest też tak, że czasmi po 8 godz jestem totalnie nie wyspana- a rzekomo spałam jak zabita, a czasmi te 4 godz dają więcej powera niżstandardy".
Niestety w moim przypadku nie ma reguły- jedno jest pewne- wolałabym żyć nocą!
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Brak snu.

Post autor: tin »

Słonko przeczytaj sobie posty powyżej, bo nie mam siły tłumaczyć kolejny raz co to jest sen i do czego to służy. Jeśli nadal będzisz uważać, że to co robisz jest zdrowe to znaczy, że niektórzy ludzie nie zrozumieją własnego ciała.
Sen jest dla mnie bardzo ważna czynnościa życiową, więc wypowiadaj sie kiedy będziesz miała. na ten temat choć cień widzy.
Nie zamierzałem cie obrazić, mam wiec nadzieje że tak to przyjmiesz.
BlueSky
Posty: 40
Rejestracja: 28 wrz 2006, o 21:10

Re: Brak snu.

Post autor: BlueSky »

to do mnie? Słonko?! jakie ja dla Ciebie Słonko?! hę?

wiem zarówno czym jest sen, jak bardzo jest potrzebny, jakie są konsekwencje niehigienicznego trybu życia. Nie musisz mi tłumaczyc, serio. Wyobraź sobie, ze poza Tobą istnieją osoby posiadajace zdolność czytania ze zrozumieniem
BTW wybacz jeżeli dotknął Cie mo frywolny post-nie znam jeszcze panujacych tu reguł, ani ogólnego poczucia humuro na tym forum etc
Nie zamierzałem cie obrazić, mam wiec nadzieje że tak to przyjmiesz.
jeszcze jedno wcale nie czuję sie obrażona gwoli wyjaśnieniea, jednak Twoje podejście(chociażby tocie z małej litery), nie pozwala mi Ciebie traktować jako poważnego rozmówcę-nie obrażaj się!
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Brak snu.

Post autor: tin »

Skoro jeteś obdarzona tą jakże żadką zdolnościa czytania ze zrozumieniem to powinnaś zauważyć, że post taki jak twój juz się pojawił. Twój post nie wniósł nic nowego do tematu. Ale ok, wypowiedziałaś swoje zdanie. I skoro wszystko wiesz nie bedę Ci nic wiecej wyjasniał.
BTW. Słonko było apropos BlueSky

Złośnik, czekam na bibliografie bo chetnie poczytałbym cos nowego.
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Brak snu.

Post autor: tin »

Szkoda że zostało wyedytowane bo chetnie dowiedziłbym sie czegoś nowego na swój temat.

Może więc pokuszę sie o podsumowanie. Ludzie wpadaja na forum i co drugi pisze że śpi 3 h dziennie. Po pierwsze tacy ludzie to wyjatki, nawet Złośnik to potwierdza(może nawet poda w końcu bibliografie, a jeśli nie to poszukam w rocznikach statystycznych). Po drugie nie twierdze że jest niemożliwe, tak jak sen polifazowy. Twierdzę natomiast że minimum 6h sen jest lepszym rozwiazaniem. Wiele razy powtarzałem i jako podsumowanie wyłuszcze jeszcze raz. Sen o którym mówie to przedewszystkim sen regeneracyjny(taka podstawowa funkcje ma sen). W takim snie dochodzi do repolaryzacji nerwów, przez co sprawniej i dłużej funkcjonują. Metaboliz rególuje się i zwalnia(przez co żyjemy dłużej i wolnij sie starzejemy). Dotakowo są na nim oparte procesy uczenia sie . Naukowo jest udowodnione, że o 50% zwiększa sie zdolność zapamiętywania jeśli sie wyśpimy(podczas snu tworzy sie wiele połączeń w sieci neuronów, tworząc asocjacje między poszczególnymi wspomnieniami)-nawet wczoraj był o tym dokument National Geographic.

Jednak jeśli ktoś inaczej uważa to proszę, chętnie poczytam(jak do tej pory żadnae źródła sie nie pojawiły). Jednak jeśli ktoś(jak zbignief) chce tylko obrażać uzytkowników forum, czy powtórzyć post kolegi(popisać sie że śpi tylko 3h dziennie-i być może jedzie na amfie ) to szkoda dla niego miejsca w tym temacie.
I lona
Posty: 22
Rejestracja: 25 paź 2006, o 12:30

Re: Brak snu.

Post autor: I lona »

Ze mna jest tak, ze im dłużej śpie, to jestem bardziej zmeczona. mOze to ziwne, ale potrafie np przespac 15h i nie moge pozniej dojsc do siebie, jestem rozkojarzona i senna przez caly czas,ale chyba to jest spowodowane tym, ze wybijam sie w ten sposób z"rytmu"
Emilka
Posty: 1
Rejestracja: 7 mar 2007, o 23:46

Re: Brak snu.

Post autor: Emilka »

hej mogłby mi ktos powiedziec jakie jest neurofizjologiczne podłoze mikrosnow? jaka bedzie czynnosc bioelektryczna mozgu?
Awatar użytkownika
edi
Posty: 42
Rejestracja: 7 lis 2006, o 11:09

Re: Brak snu.

Post autor: edi »

Dla mnie sen jest bardzo ważny.Zawsze staram sie spać nie mniej niż 6 godzin a nie więcej niż 8 godzin.Jesli spię krócej jestem poprostu zmęczona i nigdy nie udało mi sie coś takiego jak odespanie zarwanej nocy-dla mnie to pojecie abstrakcyjne wręcz.Jeśli spię dłużej niż 8 godzin jestem poprostuprzespana i tyle.Kazdy ma jakieś swoje nawyki i przyzwyczajenia.Ja staram się utrzymywać swój rytm.
kwiatuSek
Posty: 1
Rejestracja: 12 kwie 2007, o 16:18

Re: Brak snu.

Post autor: kwiatuSek »

może i można nie spać 11 dni ja też czasami nie sypiam jak się uczę
Awatar użytkownika
gof
Posty: 13
Rejestracja: 31 lip 2007, o 14:21

Re: Brak snu.

Post autor: gof »

Vinci pisze:Czy spanie po 14 godzin na dobe i niewysypinie sie do konca moze byc objawem jakeijs choroby D?
Mi minęło Ale u mnie to było trochę inaczej. Najpierw przez parę lat spałem po 3-4 godziny i byłem w świetnej formie, potem coś wybuchło w organiźmie - cholera wie, przez tydzień miałem gorączkę 42 stopnie, lekarze nie wiedzieli co mi jest, a potem przez jakiś rok, dwa lata, spałem po 14 godzin i chodziłem jak zombiak.

Ciekawe czy to ma jakiś związek.

[ Dodano: Wto Lip 31, 2007 17:46 ]
Swoją drogą można wydłużać sobie dobę biologiczną, ale czas snu w stosunku do swojej doby powinien zostać w tej samej proporcji (nie pamiętam dokładnie w jakiej, chyba 1/3, czyli dla 24-godzinnej doby to 8 godzin, dla 28-godzinnej ok. 9 godzin itd). Ciekawe czy wydłużając sobie dobę można wydłużyć życie

Tym bardziej że ludzie mają naturalną skłonność do wydłużania sobie tej doby (były jakieś badania).
Awatar użytkownika
Sucharki z Myszkami
Posty: 413
Rejestracja: 16 lip 2007, o 20:42

Re: Brak snu.

Post autor: Sucharki z Myszkami »

Nie zgadzam się z autorem, czytałem, że u DJ, który był obiektem badania i nie spał 11 dni występowały zaburzenia psychiczne i to poważne - pod koniec zaczął uważać wszystkich lekarzy biorących udział w eksperymencie za spiskowców i tak mu pozostało.
JuSSti
Posty: 2
Rejestracja: 10 gru 2007, o 10:27

Re: Brak snu.

Post autor: JuSSti »

prawie codziennie po szkole po prostu musze sie polozyc i przespac tak chociaz z godzinke, jest to zapewne wynikiem zbyt krotkiego snu w nocy, ale niestety spac sie chodzi pozno, a do szkoly wstac wczesnie. Ostatnio mam tak ze nawet nie wiem gdzie i kiedy usne. Zdarzylo mi sie kilka razy w busie, nawet na lekcji (!) co nie bylo jednorazowym incydentem, czesto jak sie chociaz na chwilke pooloze to nie ma mowy zebym usnela, dobrze ze mieszkam w internacie z dziewczynami ktore znaja moje zamilowanie do snu i gdy tylko zobacza ze jestem w objeciach morfeusza od razu przerywaja mojan sielanke=)
pozdrawiam wszystkich spiochow)
RedFoX
Posty: 258
Rejestracja: 12 sty 2007, o 15:19

Re: Brak snu.

Post autor: RedFoX »

Mi minęło Ale u mnie to było trochę inaczej. Najpierw przez parę lat spałem po 3-4 godziny i byłem w świetnej formie, potem coś wybuchło w organiźmie - cholera wie, przez tydzień miałem gorączkę 42 stopnie, lekarze nie wiedzieli co mi jest, a potem przez jakiś rok, dwa lata, spałem po 14 godzin i chodziłem jak zombiak.
Idę o zakład, że chodzi o to, że oddychałeś przez usta podczs snu, przez co Twój mózg był niedotleniony.

Ja po dwóch dniach wieczornej nauki na klasówkę tak sie przestawiłem, że śpię dosłownie 4 godziny dziennie. Senny czuję się ok. 3 rano, wstaję kilka minut przed 7 i do szkoły. Póki co czuję się nawet lepiej niż gdybym miał spać 8-10 godzin.

A tak, to od 22 do 3 się uczę, bo nic ciekawszego nie mam do roboty. No i utrwaliłem coś w rodzaju nawyku.

Aha, powiedzcie, dlaczego ważne jest to, żeby kłaść się o tej samej porze dnia i o tej samej wstawać? Jakie są z tego korzyści?
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości