budowa/funkcje

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
miau
Posty: 17
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:17

budowa/funkcje

Post autor: miau »

Hej. Właśnie zaczęłam sobie czytać wymagania maturalne na podstawową maturę i mam dużo niejasności w związku z tym, więc jakby ktoś mógł pomóc to bardzo proszę.

1. Wymień funkcje organizmu i struktury odpowiedzialne za nie.
2. Wymień powiązania strukturalne i funkcjonalne między narządami w obrębie poszczególnych układów.
3. Opisz znaczenie poszczególnych układów w funkcjonowaniu org.

Prosiłabym o jakieś dwa różne przykłady do każdego punktu.
Pozdrawiam.
Milka
Posty: 310
Rejestracja: 22 mar 2008, o 09:58

Re: budowa/funkcje

Post autor: Milka »

1.spojrz nawet na podstawie tkanek roslinnych:
Budowa tkanki przewodzącej łyko i drewno.
łyko zbudowane z zywych komórek składa sie z rurek sitowych lub komórek sitowych. Przewodzi asymilaty, poniewaz sprzyja temu własnie budowa:
- komórki z centralnie połoznoną wakuolą i cytoplazmą krazaca ruchem rotacyjnym
-brak jądra i wiekszosci organelli-by nie zaburzyły tego krazenia cytoplazmy
-wydłuzone kształty
Drewno natomiast zbudowane jest z martwych komórek. Sklada sie z naczyn lub cewek.
Przewodzi H2O i sole min, poniewaz:
-komorki naczyn maja wydluzony kształt
-perforowane sciany(podziurkowane)
-ligninowe zgrubienia scian-aby się nie pozapadały, ale zapobiegają rowniez rozerwaniu ich pod wplywem cisnienia w ich wnetrzu.

Moze to glupi przyklad, ale taki przyszedł mi do glowy I akurat powtarzałam tkanki i cala botanike

[ Dodano: Wto Lip 15, 2008 19:45 ]
Chodzi o to, zebys w budowie np tkanek zauwazyla przystosowania tych elementow i funkcje pełnione przez nie.

[ Dodano: Wto Lip 15, 2008 19:46 ]
PS Jutro wymysle fajniejszy przyklad. Wezme podrecznik z podstawowej bio, bo sie nie orientuje, jakie tam macie zakres materiału Ja niestety przygotowuje sie pilnie do rozszerzonej

[ Dodano: Wto Lip 15, 2008 19:49 ]
3. np układ odechowy u człowieka- umozliwia oddychanie, a glownym narzadem umozliwiajacym oddychanie sa płuca, w ktorych znajduja sie pecherzyki płucne, zwiekszajace powierzchnie oddechową, oplecione naczyniami krwionosnymi
miau
Posty: 17
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:17

Re: budowa/funkcje

Post autor: miau »

Wolałabym na przykładzie org.
Ja mniej więcej to rozumiem ale trudno mi to skleić.
Milka
Posty: 310
Rejestracja: 22 mar 2008, o 09:58

Re: budowa/funkcje

Post autor: Milka »

Juz Ci podaje na podstawie np. człowieka

Np w płucach znajdują się pecherzyki płucne, ktore stanowią czynną powierzchnię wymiany gazowej, poniewaz:

- zbudowane sa z jednowarstwowego nabłonka płaskiego- ktory jest bardzo cieniutki sprawniejsza wymiana gazowa, nie satwia oporow dla przedostajacego sie powietrza
- są one oplecione naczyniami krwionosnymi- umozliwiają one rowniez sprawniejsza wym, gazową
- tworzą uwypuklenia, występują w postaci tzwgrona", zwiekszajac powierzchnie wymiany gazowej, co wplywa na sprawniejsza wym, gazową


Nie wiem, czy to rowniez dobry przyklad, gdyz on chyba wymagany jest jednak na rozszerzoną. Ale masz na przykładzie organizmu
miau
Posty: 17
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:17

Re: budowa/funkcje

Post autor: miau »

Bardzo dobry przykład, a mogłabyś jeszcze jeden np. z układu wydalniczego?
Milka
Posty: 310
Rejestracja: 22 mar 2008, o 09:58

Re: budowa/funkcje

Post autor: Milka »

Jasne,

W nerce, znajduje się ciałko nerkowe składajace sie z kłębuszka naczyn włosowatych, oraz torebki kłębuszka tzw torebka Bowmana.
Zauwaz, ze w ciałku nerkowym zachodzi pierszy etap tworzenia moczu jakim jest filtracja.
I budowa tego ciałka sprzyja tej filtracji, ponieważ:

- tętniczka doprowadzająca ma większą średnice od tetniczki odprowadzającym w tym ciałku i na zasadzie roznicy cisnien płyn moze spokojnie dyfundowac, ze wzgledu na powstałe nadcisnienie
- sama obecnosc tetnicy nerkowej utrzymuje wysokie cisnienie w ciałku, poniewaz to wlasnie przez nia przeplywa ok. 30% poj, wyrzutowej serca

Gdyby natomiast to tak wazne cisnienie spadło, jest jeszcze droga ewakuacyjna. Otoz jest nia renina-hormon, który znajduje sie tuz obok tego ciałka nerkowego w tzw. aparacie przykłębuszkowym.
- po drugie torebka Bowmana, zbudowana podobnie jak pecherzyki plucne z nabłonka umozliwia przesącz substancji., przyczyniając sie do tego , ze skład moczu pierwotnego powstałego po filtracji jest podobny do składu osocza.

Nie wiem, czy to rowniez dobry przyklad. Jest juz pozno, a tylko on przyszedł mi na mysl.
Jesli bedziesz chciała, jutro moge omowic Ci przystosowania inne dokładniej
miau
Posty: 17
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:17

Re: budowa/funkcje

Post autor: miau »

A z tym drugim pkt mogę liczyć na pomoc?


Teraz jak opisałaś te ciałko nerkowe i przystosowania to ja miałam na lekcji tylko jedno, czy mogłabyś tak bardziej na poziomie podstawowym udzielać odp?[/scroll]
Milka
Posty: 310
Rejestracja: 22 mar 2008, o 09:58

Re: budowa/funkcje

Post autor: Milka »

hmm, musiałabym zapoznac sie z materiałem z podstawowego. Naprawde, nie umiem udzielic odpowiedzi , gdyz sama mam rozszerzoną


a do punktu 2, wymysliłam wlasnie cos prostzsego.

Funkcja i bUdowa nerek:

Nerki nalezą do najbardziej unaczynionych narządów. Jest to zwiazane z wykonywaniem przez nie ciagłej osmoregulacji i wydalania, co wymaga stałego zaopatrywania w tlen.
Zauwaz, w budowie, ze tlen ten doprowadza tętnica nerkowa, ktorej naczynia w postaci tych kłębuszków nerkowych znajduja sie wlasnie w tej torebce Bowmana.

Masz tu powiązanie budowy z funkcją
tetnica nerkowa-dostarczenie tlenu dla pracujących nerek
i jak z wypowiedzi poprzedniej:
budowa ciałka nerkowego-cienki nabłonek torebki + tętniczki wywowłujące nadcisnienie, umozliwiaja przedostawanie sie substancji do kanalików

Nastepny pomysł mam:

Pęcherz moczowy, gromadzacy mocz- jest wręcz rozciągliwy,poniewaz jest dobrze umięśniony i w zaleznosci od wypełnienia zmienia sie grubosc jego sciany
Masz tu rowniez powiazania budowy z funckją, i to chyba najlepszy przykład.

Gdybys miala pytania konkretne. napisz, wtedy napewno odpiszę

ps jesli ebdziesz chciała mogłabym Ci ewentualnie to jakos wyrysowac, jesli jestes wzrokowcem, byloby Ci łatwiej
miau
Posty: 17
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:17

Re: budowa/funkcje

Post autor: miau »

Mniej więcej zaczynam kojarzyć o co w tym chodzi:)

Mam jeszcze jedno pytanie: Cechy budowy człowieka, stanowiące przystosowanie do pełnionych funkcji. np. mitochondrium jako organellum przystosowane do wymiany gazowej wew.

czyli to chodzi o to, że posiada ono enzymy łacucha oddechowego, które przyspiszaja utlenianie lub jego błona jest dobrze przepuszczalna?
Milka
Posty: 310
Rejestracja: 22 mar 2008, o 09:58

Re: budowa/funkcje

Post autor: Milka »

ciesze sie, ze zrozumiałas

Z ta bloną w mitochondrium nie jest tak do konca.
Bowiem kazde mitochondrium posiada 2 błony co najwazniejsze białkowo-lipidowe.
Błona zewnętrzna jest gładka, pozbawiona wypukłości i przepuszczalna dla jonów.
Ale błona wewnetrzna nie jest dla nich przepuszczalna i tworzy uwypuklenia tzw grzebienie mitochondrialne- ma to istotne znaczenie dla powstawania adenozynotrójfosforanu (ATP)
A to co napisałas dotyczy u nas w klasie biologicznej bardzo trudnego tematu jakim jest metabolizm Wy tego na podstawowym nie macie.

Jednak te grzebienie mitochondrialne sa bardzo wazne, bo nie wiem czy wiesz, ale tu własnie zachodzi ostatni etap oddychania komórkowego- tzw utlenianie koncowe. Elektrony moga tu swobodnie sie przemieszczac, gdyz tu wlasnie w blonach tych grzebieni sa przenosniki, tworzace własnie łancuch


PS Z tymi enzymami, podałas bardzo ładny przykład, gdyz one znajduja sie w macierzy mitochondrialnej tzw matrixie, i te enzymy własnie przyspieszaja reakcje utleniania


Najlepiej , zeby to wszytsko i naprosciej zrozumiec, pamietaj. w organizmie nawet czlowieka wszedzie tam gdzie pojawia sie mitochondrium, oznacza , ze miejsce to wymaga dostarczenia energii do funkcjonowania .
Pamietaj, ze mitochondrium jest dawcą tej oto energii, zeby Ci sie najprosciej skojarzyło. W plemniku tez masz wrecz spirale mitochondriów. I jak myslisz po co one w ogole tam sa?
Zeby dostarczały energii i powera, i mogly sie przez to poruszac
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: budowa/funkcje

Post autor: Astacus »

Pozatym mitochondria posiadają własne DNA, na którym jest niewiele genów, jednak są one ważne bo w nich zakodowana jest informacja na temat enzymów potrzebnych do cyklu Krebsa i łańcucha oddechowego.
miau
Posty: 17
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:17

Re: budowa/funkcje

Post autor: miau »

Rozumiem, no wiem wiem o tym utlenianiu końcowym, nawet pamiętam, że tam protony były przenoszone dzięki energii elektronów poprzez białka sprzęgające.

A ten ostatni akapit, to jest podsumowanie do mojego zapytania Mam jeszcze jedno pytanie: Cechy budowy człowieka, stanowiące przystosowanie do pełnionych funkcji. np. mitochondrium jako organellum przystosowane do wymiany gazowej wew. czy ogólna wypowiedz na temat mitochondrium, bo nie bardzo rozumiem, co to ma do wew wymiany gazowej.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości