bulwy ziemniaka

Przepisy na proste doświadczenia z biologii. Pomoc w zrozumieniu podstaw biologii i zachodzących zjawisk biologicznych.
ania91
Posty: 2
Rejestracja: 18 kwie 2008, o 21:39

bulwy ziemniaka

Post autor: ania91 »

Mam takie zadanie do zrobienia:
Bulwy ziemniaka stanowiące skrócone pędy podziemne spełniają rolę organu spichrzowego,
ponieważ magazynują skrobię. W przypadku przemarznięcia bulwy staja się słodkie. Wyjaśnij przyczynę pojawienia się słodkiego smaku ziemniaków po ich przemarznięciu.
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: bulwy ziemniaka

Post autor: _Marcin_ »

Myślę że w bulwie ziemniaka po przemarznięciu dochodzi do rozkładu skrobi na
glukozę.Możliwe że nie związana woda zamarzając tworzy kryształy i niszczy błonę
lizosomów uwalniając z nich hydrolazy które atakują wiązania glikozydowe w cząsteczkach skrobi rozkładając ją na glukozę o słodkim smaku.
bot
Posty: 167
Rejestracja: 8 mar 2008, o 16:30

Re: bulwy ziemniaka

Post autor: bot »

Mayr E pisze:Myślę że w bulwie ziemniaka po przemarznięciu dochodzi do rozkładu skrobi na
glukozę.Możliwe że nie związana woda zamarzając tworzy kryształy i niszczy błonę
lizosomów uwalniając z nich hydrolazy które atakują wiązania glikozydowe w cząsteczkach skrobi rozkładając ją na glukozę o słodkim smaku.
To jest znane zjawisko osładzania się pod wpływem chłodu, owoce trzymane w chłodzie są słodsze, choćby truskawki. Kto nie wierzy - niech sprawdzi.
ania91
Posty: 2
Rejestracja: 18 kwie 2008, o 21:39

Re: bulwy ziemniaka

Post autor: ania91 »

Czyli to co napisał użytkownik Mayr E jest poprawne?
rafal07
Posty: 64
Rejestracja: 26 sty 2008, o 19:29

Re: bulwy ziemniaka

Post autor: rafal07 »

Jak najbardziej.
Redia
Posty: 351
Rejestracja: 3 paź 2011, o 18:13

Re: bulwy ziemniaka

Post autor: Redia »

wszystko pięknie tylko pH w lizosomie to 5,5 a w cytozolu 7,2 więc jakim cudem enzymy mogą sprawnie działać w nieodpowiednim pH ?
Awatar użytkownika
Jane Doe
Posty: 967
Rejestracja: 5 gru 2010, o 17:22

Re: bulwy ziemniaka

Post autor: Jane Doe »

Redia, tak, ale mogą nadtrawić otoczenie Jak jest ich sporo to znacznie mogą zadziałać w komórce.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość