Cały fenomen Witowskiego

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Awatar użytkownika
Molcia
Posty: 560
Rejestracja: 26 sty 2008, o 21:38

Re: Cały fenomen Witowskiego

Post autor: Molcia »

Ja też mam problem jak to rozegrać, no bo niby w zeszycie więcej miejsca, ale nie widzisz jednocześnie treści zadania, wolałabym jednak sobie w książce pisać, no ewentualnie będę robiła na brudno w zeszycie, a jak sprawdzę i będzie ok to przepiszę jakoś do tego zbioru ołówkiem. Muszę się wziąć za tego Witowskiego, bo niewiele już czasu zostało, a ja mam takie tyły w tych zadaniach, że szok!
Awatar użytkownika
Bree
Posty: 130
Rejestracja: 1 paź 2009, o 10:44

Re: Cały fenomen Witowskiego

Post autor: Bree »

Witowski to mógłby chociaż zrobić jakąś erratę chociaż chyba trudno o nią, jeżeli odpowiedzi przesunięte są o 100 do przodu
no cóż.
vetaankaaa
Posty: 70
Rejestracja: 10 sty 2010, o 02:47

Re: Cały fenomen Witowskiego

Post autor: vetaankaaa »

witam za bardzo nie wiem gdzieby umieścić te zada nko więc może mi pomożecie, chodzi o konfiguracje elektronowa według schematu np Na 1s2 2s2 2p6 s31 dla pierwiastków N, Fe, Co, Cl, Al, Si, Ar. z góry dziękuję
Awatar użytkownika
Tuś.
Posty: 389
Rejestracja: 28 maja 2008, o 15:59

Re: Cały fenomen Witowskiego

Post autor: Tuś. »

Molcia pisze:Ja też mam problem jak to rozegrać, no bo niby w zeszycie więcej miejsca, ale nie widzisz jednocześnie treści zadania, wolałabym jednak sobie w książce pisać, no ewentualnie będę robiła na brudno w zeszycie, a jak sprawdzę i będzie ok to przepiszę jakoś do tego zbioru ołówkiem.
Nie widzisz? To jak ty te zadania robisz, z zamkniętą książką?
Otwieram sobie książkę, otwieram zeszyt i jadę.
Awatar użytkownika
Molcia
Posty: 560
Rejestracja: 26 sty 2008, o 21:38

Re: Cały fenomen Witowskiego

Post autor: Molcia »

Tak, tak, ale i najbardziej jest wkurzające, jak chcesz odstawić i się książka sama zamyka. Poza tym tu podręcznik, tu witowski, tu jakieś notatki czy zeszyt i niezły majdan na stole się robi.

Tak naprawdę nie ma dobrego sposobu. Bo ja piszę na kartkach sobie, potem jeszcze ile czasu schodzi na sprawdzanie, poprawianie, a wszystkie i tak mi się do witowskiego nie chce przepisywać ołóweczkiem. Dobra kończę swoje wywody. W weekend zrobiłam alkohole, fenole, ketony i aldehydy! Szkoda, że tak to wolno idzie
ar33k
Posty: 538
Rejestracja: 29 gru 2009, o 12:45

Re: Cały fenomen Witowskiego

Post autor: ar33k »

Ja się w końcu wziąłem za Witowskiego, żeby później sobie nie pluć w twarz, że zająłem się tylko biologią. Zrobiłem niby 250 zadań z budowy atomu i wiązań, ale zajęło to cały dzień. Sic!
Ja chcę już czerwiec
Awatar użytkownika
PalmaKokosowa
Posty: 1116
Rejestracja: 21 lis 2008, o 13:29

Re: Cały fenomen Witowskiego

Post autor: PalmaKokosowa »

Ja wolę jednak robić w książce, bo przynajmniej mam czarno na białym, co zrobiłam.
Nie uważacie, że w tej książce jest za dużo zadań ze stechiometrii i reakcji w roztworach wodnych? Nie chce mi się tego wszystkiego robić. D
Arek, ja też chcę czerwiec, gorzej jak mi matura nie pójdzie, wtedy czerwiec będzie najgorszym miesiącem mojego życia.
Usagi_Tsukino
Posty: 550
Rejestracja: 20 lut 2008, o 14:31

Re: Cały fenomen Witowskiego

Post autor: Usagi_Tsukino »

Akurat działu reakcje w r-rach wodnych radzę nie opuszczać czerwiec był dla mnie najgorszym miesiącem życia
ar33k
Posty: 538
Rejestracja: 29 gru 2009, o 12:45

Re: Cały fenomen Witowskiego

Post autor: ar33k »

A ja wolę mieć już to za sobą. Nawet jak mam napisać źle maturę. Wychodzę z założenia, że jak nie w tym roku pójdę na studia, to w następnym =] Poza tym aż nie chcę myśleć co będzie jak wrócę po feriach do szkoły Tak mi się nie chce -_-
Ola;)
Posty: 5
Rejestracja: 15 sie 2009, o 19:41

Re: Cały fenomen Witowskiego

Post autor: Ola;) »

vetaank pisze:witam za bardzo nie wiem gdzieby umieścić te zada nko więc może mi pomożecie, chodzi o konfiguracje elektronowa według schematu np Na 1s2 2s2 2p6 s31 dla pierwiastków N, Fe, Co, Cl, Al, Si, Ar. z góry dziękuję
7N 1s2 2s2 2p3[2He] 2s2 2p3

26Fe 1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 4s2 3d6[18Ar] 3d6 4s2

17Cl 1s2 2s2 2p6 3s2 3p5[10Ne] 3s2 3p5

27Co 1s2 2s2 2p6 3s2 3p6 4s2 3d7[18Ar] 3d7 4s2

13Al 1s2 2s2 2p6 3s23p1[10Ne] 3s2 3p1

14Si 1s2 2s2 2p6 3s2 3p2[10Ne] 3s2 3p2

18Ar 1s2 2s2 2p6 3s2 3p6
AnelinSackville

Re: Cały fenomen Witowskiego

Post autor: AnelinSackville »

Poza tym aż nie chcę myśleć co będzie jak wrócę po feriach do szkoły Tak mi się nie chce -_-

Ja mam to samo. Po feriach masa sprawdzianów, kartkówek i wypracowań i gdzie tu znaleźć czas na naukę do matury? Denerwuje mnie to że nie robimy powtórek tylko prujemy z materiałem do przodu, żeby to jeszcze nam jakieś kółka robili ale nie, u nas w szkole można liczyć tylko na siebie
Arkuos
Posty: 315
Rejestracja: 31 sty 2010, o 04:07

Re: Cały fenomen Witowskiego

Post autor: Arkuos »

Dlaczgo wiązania wodorowe ( z tego co wiem tworzą się miedzy at. wodoru 1 cz. a wolną para elektronową tlenu drugiej ) tworzą się między cząsteczkami takimi jak H2S HF CH4 NH3 ?

Dlaczego nie tworzą się między cz. NaOH ?

P.S. Chodzi o zadania 245 248 wydania 2002-2009
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Cały fenomen Witowskiego

Post autor: adamantan »

Primo: Wiązanie wodorowe ( w telegraficznym skrócie) to oddziaływanie przyciągające pomiędzy atomem wodoru związanym z silnie elektroujemnym atomem X a wolną parą elektronową atomu Y tej samej lub odrębnej cząsteczki X-H . |Y
O wiązaniu wodorowym mówimy gdy atomami X, Y są atomy: N, O, F(silne wiązania wodorowe), ewentualnie S, Cl (słabe wiązanie wodorowe). Na poziomie szkoły średniej nie uznaje się jako oddziaływania wodorowe układów zawierających jako atomy X, Y takie jak: P, C. Tak więc pomiędzy CH4 w fazie ciekłej lub stałej NIE WYSTĘPUJĄ ODDZIAŁYWANIA WODOROWE! Tylko słabe oddziaływania van der Waalsa. W pozostałych związkach tj. H2S, HF, NH3 wiązania wodorowe występują gdy związki te są w ciekłym bądź stałym stanie skupienia.
Secundo: NaOH NIE TWORZY CZĄSTECZEK! Jedynie w fazie gazowej można mówić o jonowych cząsteczkach NaCl (ale o to na pewno Ci nie chodzi). W stanie stałym w sieci krystalicznej NaOH dominuje b. silne oddziaływanie elektrostatyczne. W przypadku sieci krystalicznej uwodnionego NaOH (jest kilka krystalicznych hydratów NaOH będących ciałami stałymi w warunkach standardowych) można byłoby rozmawiać o wiązaniach wodorowych pomiędzy elementami skłądowymi (atom H, atom O) anionów OH- a elementami składowymi cząsteczek wody (atom H, atom O) wspomnianych hydratów.
Tyle teorii.
Napisz treść tych zadań bo nie mam tego zbioru zadań.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 19 gości