Cały fenomen Witowskiego

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
Arkuos
Posty: 315
Rejestracja: 31 sty 2010, o 04:07

Re: Cały fenomen Witowskiego

Post autor: Arkuos »

Dlaczgo wiązania wodorowe ( z tego co wiem tworzą się miedzy at. wodoru 1 cz. a wolną para elektronową tlenu drugiej ) tworzą się między cząsteczkami takimi jak H2S HF CH4 NH3 ?

Dlaczego nie tworzą się między cz. NaOH ?

P.S. Chodzi o zadania 245 248 wydania 2002-2009
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Cały fenomen Witowskiego

Post autor: adamantan »

Primo: Wiązanie wodorowe ( w telegraficznym skrócie) to oddziaływanie przyciągające pomiędzy atomem wodoru związanym z silnie elektroujemnym atomem X a wolną parą elektronową atomu Y tej samej lub odrębnej cząsteczki X-H . |Y
O wiązaniu wodorowym mówimy gdy atomami X, Y są atomy: N, O, F(silne wiązania wodorowe), ewentualnie S, Cl (słabe wiązanie wodorowe). Na poziomie szkoły średniej nie uznaje się jako oddziaływania wodorowe układów zawierających jako atomy X, Y takie jak: P, C. Tak więc pomiędzy CH4 w fazie ciekłej lub stałej NIE WYSTĘPUJĄ ODDZIAŁYWANIA WODOROWE! Tylko słabe oddziaływania van der Waalsa. W pozostałych związkach tj. H2S, HF, NH3 wiązania wodorowe występują gdy związki te są w ciekłym bądź stałym stanie skupienia.
Secundo: NaOH NIE TWORZY CZĄSTECZEK! Jedynie w fazie gazowej można mówić o jonowych cząsteczkach NaCl (ale o to na pewno Ci nie chodzi). W stanie stałym w sieci krystalicznej NaOH dominuje b. silne oddziaływanie elektrostatyczne. W przypadku sieci krystalicznej uwodnionego NaOH (jest kilka krystalicznych hydratów NaOH będących ciałami stałymi w warunkach standardowych) można byłoby rozmawiać o wiązaniach wodorowych pomiędzy elementami skłądowymi (atom H, atom O) anionów OH- a elementami składowymi cząsteczek wody (atom H, atom O) wspomnianych hydratów.
Tyle teorii.
Napisz treść tych zadań bo nie mam tego zbioru zadań.
Arkuos
Posty: 315
Rejestracja: 31 sty 2010, o 04:07

Re: Cały fenomen Witowskiego

Post autor: Arkuos »

W zad chodzi o wskazanie z gr. związków tych między czasteczkami których są wiązania wodorowe czyli: H2S HF NH3 (według odpowiedzi i według Ciebie). Myślałem ze tylko między O i H. W sumie to wszystko, dzięki
Arkuos
Posty: 315
Rejestracja: 31 sty 2010, o 04:07

Re: Cały fenomen Witowskiego

Post autor: Arkuos »

mam zadanko nr 544 ( ale jest błędna numeracja - 444 )

dwa roztwory wodne kwasu octowego

I alfa = 0,6 %
II alfa = 16 %

Gdzie większe:
a stężenie procentowe : I ( dobrze, bo roztwór bardziej stężony )

[H+] : i tu nie rozumiem dlaczego I. Według mnie II bo więcej zdysocjowało wiec [H+] większe

pH : analogicznie
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Cały fenomen Witowskiego

Post autor: adamantan »

Rozwiązanie w załączniku
Załączniki
Rozwiązanie_zadania.pdf
(238.87 KiB) Pobrany 258 razy
Arkuos
Posty: 315
Rejestracja: 31 sty 2010, o 04:07

Re: Cały fenomen Witowskiego

Post autor: Arkuos »

Dzięki za pomoc
Arkuos
Posty: 315
Rejestracja: 31 sty 2010, o 04:07

Re: Cały fenomen Witowskiego

Post autor: Arkuos »

jak robicie zadania z Witowskiego ? Tych zadań jest dosyć dużo, przy każdym robicie pełen poprawny zapis ? A raz walnę jeden wzór raz zaczynam od razu liczyć. Mój zeszyt wygląda gorzej jak brudnopis Nie wiem czy to nie błąd. Robicie pełne zapisy czy nie ?
Awatar użytkownika
PalmaKokosowa
Posty: 1116
Rejestracja: 21 lis 2008, o 13:29

Re: Cały fenomen Witowskiego

Post autor: PalmaKokosowa »

wg mnie jak robisz już któryś raz podobne zadanie, to szkoda czasu, lepiej pisać skrótowo, skoro dobry wynik Ci wychodzi, ja piszę skrótowo, bo naprawdę sporo tego jest:-) osobiście odradzam robić stechiometrię w całości, bo to naprawdę nie jest potrzebne, a zadania z tego na maturze są raczej proste
Awatar użytkownika
Bree
Posty: 130
Rejestracja: 1 paź 2009, o 10:44

Re: Cały fenomen Witowskiego

Post autor: Bree »

Arkuos pisze:jak robicie zadania z Witowskiego ? Tych zadań jest dosyć dużo, przy każdym robicie pełen poprawny zapis ? A raz walnę jeden wzór raz zaczynam od razu liczyć. Mój zeszyt wygląda gorzej jak brudnopis Nie wiem czy to nie błąd. Robicie pełne zapisy czy nie ?
ja tak samo, do tego najczęsciej piszę na kolanie, więc ten mój witowski, niedość, że mu strony wypadają (ale to raczej wina klejenia i dotyczy cz.I) to jeszcze cały pobazgrany.
ogólnie, szkoda mi czasu na wypisywanie danych, wzorów itp.
Awatar użytkownika
Tuś.
Posty: 389
Rejestracja: 28 maja 2008, o 15:59

Re: Cały fenomen Witowskiego

Post autor: Tuś. »

Arkuos pisze:jak robicie zadania z Witowskiego ? Tych zadań jest dosyć dużo, przy każdym robicie pełen poprawny zapis ? A raz walnę jeden wzór raz zaczynam od razu liczyć. Mój zeszyt wygląda gorzej jak brudnopis Nie wiem czy to nie błąd. Robicie pełne zapisy czy nie ?
Błąd! Ogromny błąd!
Przyzwyczajasz się do takiego skrótowego pisania i robisz dokładnie to samo na maturze. Nie wmawiaj sobie, że podczas egzaminu będzie inaczej, bo nie będzie. Wiem coś o tym.

Mój zeszyt jest czysty, z równiuśkimi notatkami, wzorami pisanymi setki razy.
Po pierwsze to wyrabia nawyk starannego i dokładnego zapisywania, po drugie utrwala wzory, po trzecie uczy zapisywania jednostek. W moich obliczeniach jednostki są wszędzie i o nich nie zapominam.
szkoda mi czasu na wypisywanie danych, wzorów itp.
Jeśli szkoda ci teraz czasu, na maturze też ci się go zrobi szkoda. Nie specjalnie. z przyzwyczajenia.
Awatar użytkownika
Bree
Posty: 130
Rejestracja: 1 paź 2009, o 10:44

Re: Cały fenomen Witowskiego

Post autor: Bree »

nie Tus, ja akurat jestem innym przypadkiem. u mnie jeżeli pojawia się blad to wynika on albo z niewiedzy albo np. ze zlego wyliczenia masy molowej, a to wynika najczesciej z tego,ze wiedze inny zwiazek, niz ten, o ktory pytaja w poleceniu:D jednostki,pisanie odp. to jest cos o czym zawsze pamietam robiac arkusze.
zreszta tak samo bylo z pisana 3lata temu matura z fizyki, to,ze mam z niej tylko 68% jest wynikiem zlego rozwiazania zadan, a nie bledow typu brak jednostek czy wzorow
Usagi_Tsukino
Posty: 550
Rejestracja: 20 lut 2008, o 14:31

Re: Cały fenomen Witowskiego

Post autor: Usagi_Tsukino »

Ja mam podobnie, na poprzedniej maturze zdarzało mi się czegoś nie dopisać. Ale teraz zwracam na to uwagę, problemem jest to, ze np. widząc stopień utlenienia (IV) odczytuję go jako(VI) i już zupełnie co innego wychodzi
Arkuos
Posty: 315
Rejestracja: 31 sty 2010, o 04:07

Re: Cały fenomen Witowskiego

Post autor: Arkuos »

Mam problem z zadaniem z witowskiego. zadanie nr 780 tom 2 wydanie 2002-2009

Medal zrobiony ze stopu cynku z domieszkami ołowiu i żelaza rozp. w kwasie solnym. Do tej mieszaniny dodano nadmiaru zasady sodowej, Podaj w jakiej postaci znadują się metale tego rozworu. Zn i Pb I Fe (II)

Zn: Zn + 2HCl ZnCl2 + h2
ZnCl2 + 2NaOH -Zn(OH)2 + 2NaCl
Zn(OH)2 + NaoH NA[Zn(OH)3] lub Na2[Zn(OH)4 lub Na2ZnO2

Pb: . PbCl2+ NaoH Pb(OH)2 I tak zostawiona jest postać ołowiu w odp. a nie wodorotlenek ołowiu nie jest czasem amfoteryczny ? Pb(OH)2 + NaOH Na[Pb(OH)3] ?

Fe: zostanie w formie Fe(OH)2


P.S. Czy AgOH jest amfoteryczny ?

Myślałem, że nie, a w pewnym zadaniu trzeba sporządzić równanie reakcji z NaOh, więc jest ? Jakby ktoś znał stronkę z wszystkimi wodotlenkami amfoter. byłbym wdzięczny, troche się zaczynam gubić

P.S.2 jest jakieś kryterium które sole kompleksowe są rozp., a które są osadami ?
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość