Cały fenomen Witowskiego

Przygotowanie do matury z chemii, rozwiązywanie zadań, pomoc w zrozumieniu reakcji chemicznych, arkusze maturalne z chemii
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Cały fenomen Witowskiego

Post autor: adamantan »

Rozwiązanie w załączniku
Załączniki
Rozwiązanie_zadania.pdf
(238.87 KiB) Pobrany 258 razy
Arkuos
Posty: 315
Rejestracja: 31 sty 2010, o 04:07

Re: Cały fenomen Witowskiego

Post autor: Arkuos »

Dzięki za pomoc
Arkuos
Posty: 315
Rejestracja: 31 sty 2010, o 04:07

Re: Cały fenomen Witowskiego

Post autor: Arkuos »

jak robicie zadania z Witowskiego ? Tych zadań jest dosyć dużo, przy każdym robicie pełen poprawny zapis ? A raz walnę jeden wzór raz zaczynam od razu liczyć. Mój zeszyt wygląda gorzej jak brudnopis Nie wiem czy to nie błąd. Robicie pełne zapisy czy nie ?
Awatar użytkownika
PalmaKokosowa
Posty: 1116
Rejestracja: 21 lis 2008, o 13:29

Re: Cały fenomen Witowskiego

Post autor: PalmaKokosowa »

wg mnie jak robisz już któryś raz podobne zadanie, to szkoda czasu, lepiej pisać skrótowo, skoro dobry wynik Ci wychodzi, ja piszę skrótowo, bo naprawdę sporo tego jest:-) osobiście odradzam robić stechiometrię w całości, bo to naprawdę nie jest potrzebne, a zadania z tego na maturze są raczej proste
Awatar użytkownika
Bree
Posty: 130
Rejestracja: 1 paź 2009, o 10:44

Re: Cały fenomen Witowskiego

Post autor: Bree »

Arkuos pisze:jak robicie zadania z Witowskiego ? Tych zadań jest dosyć dużo, przy każdym robicie pełen poprawny zapis ? A raz walnę jeden wzór raz zaczynam od razu liczyć. Mój zeszyt wygląda gorzej jak brudnopis Nie wiem czy to nie błąd. Robicie pełne zapisy czy nie ?
ja tak samo, do tego najczęsciej piszę na kolanie, więc ten mój witowski, niedość, że mu strony wypadają (ale to raczej wina klejenia i dotyczy cz.I) to jeszcze cały pobazgrany.
ogólnie, szkoda mi czasu na wypisywanie danych, wzorów itp.
Awatar użytkownika
Tuś.
Posty: 389
Rejestracja: 28 maja 2008, o 15:59

Re: Cały fenomen Witowskiego

Post autor: Tuś. »

Arkuos pisze:jak robicie zadania z Witowskiego ? Tych zadań jest dosyć dużo, przy każdym robicie pełen poprawny zapis ? A raz walnę jeden wzór raz zaczynam od razu liczyć. Mój zeszyt wygląda gorzej jak brudnopis Nie wiem czy to nie błąd. Robicie pełne zapisy czy nie ?
Błąd! Ogromny błąd!
Przyzwyczajasz się do takiego skrótowego pisania i robisz dokładnie to samo na maturze. Nie wmawiaj sobie, że podczas egzaminu będzie inaczej, bo nie będzie. Wiem coś o tym.

Mój zeszyt jest czysty, z równiuśkimi notatkami, wzorami pisanymi setki razy.
Po pierwsze to wyrabia nawyk starannego i dokładnego zapisywania, po drugie utrwala wzory, po trzecie uczy zapisywania jednostek. W moich obliczeniach jednostki są wszędzie i o nich nie zapominam.
szkoda mi czasu na wypisywanie danych, wzorów itp.
Jeśli szkoda ci teraz czasu, na maturze też ci się go zrobi szkoda. Nie specjalnie. z przyzwyczajenia.
Awatar użytkownika
Bree
Posty: 130
Rejestracja: 1 paź 2009, o 10:44

Re: Cały fenomen Witowskiego

Post autor: Bree »

nie Tus, ja akurat jestem innym przypadkiem. u mnie jeżeli pojawia się blad to wynika on albo z niewiedzy albo np. ze zlego wyliczenia masy molowej, a to wynika najczesciej z tego,ze wiedze inny zwiazek, niz ten, o ktory pytaja w poleceniu:D jednostki,pisanie odp. to jest cos o czym zawsze pamietam robiac arkusze.
zreszta tak samo bylo z pisana 3lata temu matura z fizyki, to,ze mam z niej tylko 68% jest wynikiem zlego rozwiazania zadan, a nie bledow typu brak jednostek czy wzorow
Usagi_Tsukino
Posty: 550
Rejestracja: 20 lut 2008, o 14:31

Re: Cały fenomen Witowskiego

Post autor: Usagi_Tsukino »

Ja mam podobnie, na poprzedniej maturze zdarzało mi się czegoś nie dopisać. Ale teraz zwracam na to uwagę, problemem jest to, ze np. widząc stopień utlenienia (IV) odczytuję go jako(VI) i już zupełnie co innego wychodzi
Arkuos
Posty: 315
Rejestracja: 31 sty 2010, o 04:07

Re: Cały fenomen Witowskiego

Post autor: Arkuos »

Mam problem z zadaniem z witowskiego. zadanie nr 780 tom 2 wydanie 2002-2009

Medal zrobiony ze stopu cynku z domieszkami ołowiu i żelaza rozp. w kwasie solnym. Do tej mieszaniny dodano nadmiaru zasady sodowej, Podaj w jakiej postaci znadują się metale tego rozworu. Zn i Pb I Fe (II)

Zn: Zn + 2HCl ZnCl2 + h2
ZnCl2 + 2NaOH -Zn(OH)2 + 2NaCl
Zn(OH)2 + NaoH NA[Zn(OH)3] lub Na2[Zn(OH)4 lub Na2ZnO2

Pb: . PbCl2+ NaoH Pb(OH)2 I tak zostawiona jest postać ołowiu w odp. a nie wodorotlenek ołowiu nie jest czasem amfoteryczny ? Pb(OH)2 + NaOH Na[Pb(OH)3] ?

Fe: zostanie w formie Fe(OH)2


P.S. Czy AgOH jest amfoteryczny ?

Myślałem, że nie, a w pewnym zadaniu trzeba sporządzić równanie reakcji z NaOh, więc jest ? Jakby ktoś znał stronkę z wszystkimi wodotlenkami amfoter. byłbym wdzięczny, troche się zaczynam gubić

P.S.2 jest jakieś kryterium które sole kompleksowe są rozp., a które są osadami ?
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Cały fenomen Witowskiego

Post autor: adamantan »

Ołów w tym zadaniu będzie w postaci rozpuszczalnego związku kompleksowego dokładnie takiego jak napisałeś!
Żelazo pozostanie w osadzie Fe(OH)2 jeśli całą zabawę prowadzono w warunkach beztlenowych lub w postaci osadu Fe(OH)3 jeśli całą zabawę prowadzi się w warunkach tlenowych.

AgOH tak na prawdę nie istnieje gdyż od razu rozkłada się do brunatnoczarnego Ag2O. Jeśli jednak rozważać iż zawiesina Ag2O w wodzie to hipotetyczny AgOH (stanowi to w niektórych podręcznikach pewnego rodzaju uproszczenie) to absolutnie nie jest on amfoteryczny. Powiem więcej mimo że tlenek srebra jest trudnorozpuszczalny nadaje chemicznie czystej wodzie odczyn dość mocno alkaliczny a więc jest zasadowy. Był nawet dawniej używany w chemii organicznej w laboratoryjnej syntezie alkoholi z halogenków alifatycznych.
Ze względu na swoje właściwości zasadowe jest stosowany w innej reakcji organicznej - Eliminacji Hofmanna.
P.S.2 jest jakieś kryterium które sole kompleksowe są rozp., a które są osadami ?
odpowiedź: nie ma. Kompleksowe sole (ewentualnie kwasy) bo tylko takie związki kompleksowe omawiacie na poziomie szkoły średniej tak jak wszystkie sole - niektóre są łatwo rozpuszczalne inne nie. Zależy to od energii sieciowej a tego na takim poziomie nie da się przewidzieć. Tylko nie rozumiem po co te pytanie bo jeśli chodzi o związki kompleksowe to rozważacie tylko łatworozpuszczalne tzn. głównie hydroksokompleksy, aminakompleksy, akwakompleksy ewentualnie jakieś kompleksy chlorkowe które na Wasze szczęście wszystkie są łatworozpuszczalne.
Arkuos
Posty: 315
Rejestracja: 31 sty 2010, o 04:07

Re: Cały fenomen Witowskiego

Post autor: Arkuos »

Dzięki za wyczerpujacą wypowiedź. Coraz więcej błedów widzę w tym zbiorze, a niechcę się źle nauczyć. Bardzo śmiało poświęcił jedno zadanie włąsnie reakcji AgOH + NaOH w której w odp. powstaje [Ag(OH)2]- dziwne .
adamantan pisze: Tylko nie rozumiem po co te pytanie bo jeśli chodzi o związki kompleksowe to rozważacie tylko łatworozpuszczalne tzn. głównie hydroksokompleksy, aminakompleksy, akwakompleksy ewentualnie jakieś kompleksy chlorkowe które na Wasze szczęście wszystkie są łatworozpuszczalne.
Dobrze wiedzieć Myślałem, że są jakieś nieorozpuszczalne na poziomie liceum


zadanie.

Czy jon HAsO4^2- może być kwasem i zasadą według teorii Broensteda ? Wyjaśnij dlaczego.
ar33k
Posty: 538
Rejestracja: 29 gru 2009, o 12:45

Re: Cały fenomen Witowskiego

Post autor: ar33k »

Może być zarówno kwasem jak i zasadą, ponieważ w reakcji z wodą może być zarówno akceptorem jak i donorem protonu.

HAsO42- + H2Olt= AsO43- + H3O+
HAsO42- + H2Olt= H2AsO4- + OH-

Zadanie,z którym mam problem

25 g tlenku miedzi (I) ogrzewano w strumieniu wodoru. Po przerwaniu ogrzewania masa substancji stałych wynosiła 24,5 g. Ile gramów tlenku miedzi(I) uległo redukcji? Wynik podaj w procentach masowych. (Według odpowiedzi: 18%)
adamantan
Posty: 1489
Rejestracja: 2 wrz 2009, o 13:00

Re: Cały fenomen Witowskiego

Post autor: adamantan »

Gwoli ścisłości
Dzięki za wyczerpujacą wypowiedź. Coraz więcej błedów widzę w tym zbiorze, a niechcę się źle nauczyć. Bardzo śmiało poświęcił jedno zadanie włąsnie reakcji AgOH + NaOH w której w odp. powstaje [Ag(OH)2]-
W drastycznych warunkach z tego co piszą taki kompleks jest możliwy. Próbuję dojść do źródłowej literatury w której otrzymano taki kompleks. Dlatego na upartego taki AgOH można nazwać amfoterycznym. Jednak bez przesady. Pan który układał to zadanie nie doczytał do końca jak to ma się praktycznie. Otórz daję 1000 000zł jak mi ten Pan roztworzy 1g Ag2O w 1dm3 roztworu KOH(może sobie zrobić ten roztwór o dowolnym stężeniu). To jest tak jak z amfoterycznością Fe(OH)2 i Fe(OH)3 (pisałem w jakimś tam poście) - ilości które roztwarzają się w zasadzie są znikome tak więc nie da się tego udowodnić w prostym doświadczeniu i na maturze nie powinno być. Ale owszem można mówić że są amfoteryczne ale taka informacja dla maturzysty jest nieprzydatna. Dajcie mi laboratorium a udowodnię że . Mg(OH)2 jest amfoteryczny Nie popadaj w skrajność i daj sobie spokój z takimi zadaniami. Opanuj typowo amfoteryczne związki: Be(OH)2, Zn(OH)2, Cr(OH)3, Al(OH)3, Sn(OH)2, Pb(OH)2 ewentualnie jeszcze Cu(OH)2. One mówiąc żargonowo roztwarzają się kilogramami w roztworze mocnej zasady. Zadania powyższego typu wskazują tylko na wyjątkową bezmyślność osób które je układają i nie przyczyniają się w niczym do lepszego zrozumienia chemii.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości