cechy sprzężone z płcią.

Genetyka w życiu człowieka, zwierząt, roślin i innych organizmów to najczęściej poruszane tematy na forum genetyki
karola.
Posty: 9
Rejestracja: 2 gru 2007, o 13:43

cechy sprzężone z płcią.

Post autor: karola. »

mam wielki problem ze zrozumieniem tego tematu [cechy sprzężone z płcią]. tłumaczyły
mi to ze cztery różne osoby i nic do mnie nie dociera. wiem dużo, a zarazem nic - jest to
dla mnie czarna magia. znam definicje, oznaczenia, etc. a jednak w dalszym ciągu nie
mogę dość do tego, o co chodzi w tej tematyce. i o co chodzi z chorobami pomóżcie,
proszę. x_x
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: cechy sprzężone z płcią.

Post autor: yeast »

OK, to spróbuję raz jeszcze:
u ssaków jest tak, że samiczki mają dwa chromosomy X (które są normalnymi chromosomami zawierającymi dużo różnych genów), a samce tylko 1 chromosom X, a zamiast drugiego Y, który ma tylko kilka genów związanych z płcią męską. W związku z tym jeśli jakaś cecha jest kodowane na chromosomie X, to jest ona sprzężona z płcią - samiczki będą miały dwie kopie genu tej cechy (bo mają dwa X), a samce biedaczki tylko jedną kopię (bo mają 1 X, a na Y tego genu nie ma - mówi się, że samiec jest hemizygotą). Dlatego jeśli samiczka ma w jedej kopii takiego genu mutację, która sprawia, że ten gen nie działa, to ma jeszcze drugą działąjąca kopię i sobie spokojnie żyje i jest zdrowa. Sytuacje, gdzie samiczka ma obie kopie genu felerne mogą się oczywiście zdarzyć, ale są w populacji raczej rzadkie. Natomiast samczyk, jesli ma wadliwą kopię genu to jest automatycznie chory, bo nie ma kopii zapasowej.
karola.
Posty: 9
Rejestracja: 2 gru 2007, o 13:43

Re: cechy sprzężone z płcią.

Post autor: karola. »

*składa pokłony*
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: cechy sprzężone z płcią.

Post autor: yeast »

Nie ma za coP.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 11 gości