Chlorek sodu - wzrost ciśnienia czy odwodnienie?

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
kp1990
Posty: 88
Rejestracja: 4 lip 2008, o 18:10

Chlorek sodu - wzrost ciśnienia czy odwodnienie?

Post autor: kp1990 »

Zastanawiają mnie powszechnie słyszane dwie prawidłowości które funkcjonują w naszym organizmie. Zawsze podkreśla się szkodliwy wpływ soli w pokarmie. NaCl w krwiobiegu trzyma wodę i podnosi ciśnienie krwi. Jednocześnie zawsze mówi się że nie należy będąc rozbitkiem na morzu pić słonej morskiej wody bo prowadzi to do odwodnienia - więcej wody wydalamy wtedy z organizmu niż uzyskujemy z picia takiej wody.

Jak ma się jedno do drugiego? Czy piernik ma coś do wiatraka"?
Awatar użytkownika
Katarzyna-
Posty: 60
Rejestracja: 18 maja 2010, o 15:05

Re: Chlorek sodu - wzrost ciśnienia czy odwodnienie?

Post autor: Katarzyna- »

Myślę, że trzyma wodę znaczy - wiąże ją, nie pozwalając na jej zużytkowanie. Woda ze zbyt stężonego roztworu NaCl (woda z osocza krwi ze zbyt dużym stężeniem soli z pokarmu lub z wody morskiej) nie może być wykorzystana, gdyż nie wniknie do komórek - byłoby to wbrew prawom osmozy. Spowoduje raczej przepływ wody z komórek do krwiobiegu (zgodnie z gradientem stężeń). Tak mi się wydaje.
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: Chlorek sodu - wzrost ciśnienia czy odwodnienie?

Post autor: doktorka »

mówiąc łopatologicznie i mocno upraszczając: odwodnienie nie polega na tym, ze się ma za mało wody w ogóle, tylko w komórkach, czyli można np być odwodnionym a jednocześnie mieć bardzo dużo płynu w naczyniach, tak samo, jak można mieć wstrząs hipowolemiczny i obrzęki jednocześnie. Gdy pijesz słoną wodę o dużym stężeniu elektrolitów (tak jak w przypadku morskiej) to resztki wody z komórek przechodza zgodnie z gradientem stężeń zarówno do naczyń jak i do jelit, jako, że oczywiście nie wszystkie elektrolity zostają przesunięte do krwi, sporo zostaje zwyczajnie w przewodzie pokarmowym. W taki sposób a/tracisz więcej wody przez układ pokarmowy, b/woda zostaje na dłuższą chwilę przesunięta z komórek do naczyń, co uniemożliwia odbywanie się wielu procesów biochemicznych, do których woda jest niezbędna (jako rozpuszczalnik czy tam donor protonów).
Szkodliwy wpływ soli w pokarmie to jest takie znów ludowe bajanie". Bo zależy kto tą sól będzie żarł-sól jest szkodliwa szczególnie dla osób z obrzękami, bo przez to, że zatrzymuje wodę i utrudnia jej wydalanie-obrzęki powiększają się. Z podobnych powodów szkodzi osobom z wysokim ciśnieniem-wzrost objętości płynów w układzie krążenia siłą rzeczy powoduje wzrost ciśnienia, a więc również większe obciążenie wstępne serca. Dlatego soli nie poleca się głównie osobom z problemami krążeniowymi zarówno na obwodzie, jak i pochodzenia sercowego. Co do reszty to ta cała szopka z solą jest nieco przesadzona.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości