Przyrodniczy serwis edukacyjny Biolog.pl
Ogólnopolski Dziennik BIOLOG - strona główna Największe polskie forum przyrodnicze i naukowe Korepetycje Matura 2014 Studia 2014 Ściągi Baza konkursów Festiwale naukowe Książki Księgarnia Fotografia przyrodnicza Multimedia Praca forum przyrodnicze
   Bądź na bieżąco z wydarzeniami, subskrybuj kanały RSS
     Zobacz inne kanały tematyczne RSS dziennika BIOLOG
Aktualności naukowe Biotechnologia Botanika Nauka w Polsce i na świecie Ekologia Leśnictwo Medycyna Zoologia Encyklopedia naukowa GMO - Organizmy modyfikowane genetycznie Świńska grypa forum naukowe

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 28 cze 2009, o 21:16 

Jestem ciekawa skąd bierze się tzw. "chrupanie" w stawach. Od wielu lat strzyka mi w kolanie, a od nie dawna (od złamania) również w stawie skokowym. O czym to świadczy? Może być groźne?

PostNapisane: 28 cze 2009, o 21:48 

Ja mam tak od zawsze. Przysiad i jedno wielkie chrup... Przyłączam się do pytania, jednak nie wydaję mi się, aby to było coś złego, ponieważ dla mnie to normalna sprawa, że coś chrupie :P
Słyszałam kiedyś, że to zależy od rozgrzewki. Słaba rozgrzewka lub jej brak to powoduje, albo bieganie po czymś twardym, ale czy to ma jakiś wielki wpływ na zdrowie to nie sądze.

Ostatnio edytowano 28 cze 2009, o 21:52 przez Jocisko, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: 28 cze 2009, o 21:52 

Też tak ma, tylko mi strzela w kolanach, łokciach, kręgosłupie, nadgarstkach ;p.
Najgorsze jest to, że coraz częściej mnie łokcie i kolana bolą ;/.
Pytałem się o to rodzinnego - dostałem glukozaminę, pytałem ortopedy - powiedział żeby nie prowokować i nic więcej. A mam wrażenie, że jest coraz gorzej.

PostNapisane: 29 cze 2009, o 00:18 

Wydaje mi się, ze za tzw chrupanie jest bardziej związane z przeskakiwaniem w stawach niż z tarciem. Więc tutaj podejrzewałbym, że coś jest "nieco luźniejsze" w aparacie więzadłowym. Być może coś naderwane/ uszkodzone. Jako ze więzadeł w każdym stawie trochę jest to i możliwości nie brakuje:)

Poza tym dzwięki czy nieprzyjemne wrażenia podczas ruchu w stawie mogą być spowodowane albo niedostecznym "smarowaniem" powierzchni stawowych przez płyn stawowy bądź też nierównościami czy innymi defektami chrząstki stawowej.
Przyczyn w/w może być wiele. Od mikrourazów spowodowanych przetrenowaniem, po choroby układowe (różnego rodzaju zapalenia stawów w początkowej fazie na przykład).

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, żeby w.w przyczyny występowały łącznie.

PostNapisane: 29 cze 2009, o 10:02 

zdzisław napisał(a):
Więc tutaj podejrzewałbym, że coś jest "nieco luźniejsze" w aparacie więzadłowym. Być może coś naderwane/ uszkodzone. Jako ze więzadeł w każdym stawie trochę jest to i możliwości nie brakuje:)

ja bym obstawiala na troche luzniejsze wiezadla+nierowne powierzchnie, naderwane to za duzo powiedziane chyba, zwlaszcza, ze rozumiem iz chodzi o takie "chrupanie ktore mam od zawsze". No niektorzy tak maja, nie ma co przesadzac z "powaga" tej sytuacji hehe. Jezeli kogos przy tym chrupaniu stawy jeszcze bola, to wtedy mozna rzeczywiscie pomyslec o jakimis mitingu z lekarzem, ale tak to...nie przejmowalabym sie. Kazdy jest inny, powierzchnie stawowe nie sa idealnie ksiazkowe, osobniczo zmienna jest pewnie ilosc wydzialenej mazi stawowej i ilosc kolagenu w wiezadlach.

PostNapisane: 29 cze 2009, o 12:54 

Zasadniczo w niczym mi to nie przeszkadza. Właściwie to pytam bardziej z ciekawości, niż obaw."Chrupałam" :P od zawsze. Niepokoi mnie jednak, że po złamaniu chrupie również staw skokowy... Czy na pewno wszystko dobrze się zrasta? Moja rehabilitantka też to zauważyła, ale nie umie tego wyjaśnić. Czytałam w internecie, że jest to związane niedostateczną ilością płynu stawowego. Dodam, że od zawsze uprawiałam dużo sportów i mam na swoim koncie sporo kontuzji. Czy to może oznaczać, że moje stawy mocno się postrzały?

PostNapisane: 29 cze 2009, o 13:49 

Można jakoś wspomóc wydzielanie mazi stawowej?

PostNapisane: 29 cze 2009, o 19:39 

Hmm, nie wiem jak u Ciebie. Moja chrupanie bierze się z tego, że mam elastopatię. Mnie prócz chrupania lubi co jakiś czas wypaść jakiś staw.

PostNapisane: 2 lip 2009, o 20:27 

Są teorie, że niektóre trzaski i chrupnięcia są spowodowane tworzeniem się pęcherzyków gazów w obrębie jamy stawowej. Poniżej zamieszczam mały artykuł, ale nie mogę znaleźć źródła ;| U nas na anatomii padło pytanie o przyczynę tego zjawiska;)) doktorek wyjaśnił, że związane jest to z deformacjami powierzchni stawowych lub ich niefizjologicznym ustawieniem względem siebie. Natomiast pewne jest, że wywoływanie takich trzasków z premedytacją skraca żywotność powierzchni stawowych.

Cytuj:
Zacznijmy od krótkiego przypomnienia budowy stawów, które łączą nasze kości.
Najłatwiej jest strzelać typowymi stawami znajdującymi się pomiędzy dwiema
kośćmi. W miejscu zetknięcia się tych kości znajduje się chrząstka stawowa,
a cały staw jest otoczony przez torebkę stawową. Wewnątrz stawu znajduje się
płyn stawowy, który zwilża chrząstki stawowe i ułatwia płynne wykonywanie
ruchów; jest też źródłem składników odżywczych dla komórek, które tworzą
chrząstki stawowe. Płyn stawowy zawiera też rozpuszczone gazy, takie jak
tlen, azot i dwutlenek węgla.

Bardzo łatwo jest trzaskać stawami, które łączą kości paliczków dłoni (stawy
międzypaliczkowe) i kości śródręcza z pierwszymi paliczkami dłoni (stawy
śródręczno-paliczkowe). Napinana torebka stawowa nie może rozszerzać się w
nieskończoność: o zakresie fizjologicznego ruchu w stawie decyduje między
innymi objętość stawu, czyli ilość płynu stawowego. Kiedy na staw działa
zewnętrzna siła, płyn stawowy przestaje się rozszerzać aż do momentu, w
którym ciśnienie panujące wewnątrz torebki stawowej spada tak bardzo, że
gazy rozpuszczone w płynie stawowym uciekają z roztworu. Uwolnienie
banieczek gazów zwiększa objętość stawu oraz zakres jego ruchu.

Fachowcy uważają, że trzaśnięcie stawu jest właśnie spowodowane nagłym
uwolnieniem banieczek gazów z płynu stawowego. Po "strzale" można trochę
bardziej naciągnąć torebkę stawową - teraz zależy to od długości tej
torebki. Gdyby po trzaśnięciu stawem wykonać zdjęcie rentgenowskie dłoni,
udałoby się zobaczyć bańkę gazu wewnątrz stawu. Ta bańka składa się głównie
(mniej więcej w 80 procentach) z dwutlenku węgla i zwiększa objętość stawu o
15 do 20 procent. Stawem nie można drugi raz trzasnąć, dopóki gaz z powrotem
się nie rozpuści w płynie stawowym.

Ale dlaczego uwolnienie takiej małej ilości gazu powoduje takie głośne
trzaśnięcie? Tego dokładnie nie wiemy. Naukowcy próbowali ocenić energię
dźwięku trzaśnięcia, mierząc wibracje powstające podczas trzaskania stawem.
Okazało się, że powstają wtedy bardzo niewielkie ilości energii, rzędu 0.1
milidżula na milimetr sześcienny. Udowodniono też, że podczas strzelenia
palcami słychać dwa następujące po sobie dźwięki, ale nie wiadomo, dlaczego
tak jest. Może pierwszy dźwięk jest spowodowany uwalnianiem się gazu z płynu
stawowego, a drugi - przez rozciągnięcie torebki stawowej do granic
wytrzymałości.

Ludzie często pytają, czy strzelanie palcami może uszkodzić stawy. Prawdę
mówiąc, naukowcy nie są tego pewni. Jednej grupie badaczy stwierdziła, że
trzaskanie palcami nie ma związku z zapaleniem kości i stawów, ale inni
naukowcy wykazali, że częste strzelanie palcami może uszkodzić tkanki
miękkie, które otaczają staw. Zwyczaj trzaskania palcami może doprowadzić do
obrzęku dłoni i zmniejszenia siły uścisku ręki.

PS. Podobny temat był już poruszany a forum:
http://www.forum.biolog.pl/tematy18/8453.htm

PostNapisane: 12 lip 2009, o 12:55 

ja mam podobny problem z " chrupaniem" bo przy tym odczuwam ból szczególnie w karku nie jest to przyjemne:(, na początku mi chrupało tylko w kostce a teraz w łokciu nadgarstku karku i biodrach czasem jest to nieprzyjemne ale na ogół mi to nie przeszkadza:)

PostNapisane: 12 lip 2009, o 13:40 

agus1444, może w wolnej chwili warto wstąpić do lekarza, aby się temu przyjrzał.. albo zlecił zdjęcie?

PostNapisane: 12 lip 2009, o 14:15 

justaaa napisał(a):
Niepokoi mnie jednak, że po złamaniu chrupie również staw skokowy... Czy na pewno wszystko dobrze się zrasta?

mi też chrupie staw skokowy, przy chodzeniu nawet. już od pierwszej kontuzji, czyli od ok 4-5 lat.

PostNapisane: 12 lip 2009, o 17:04 

Zdzisław może i masz racje ale jakoś mi nie spieszno :)

PostNapisane: 19 lip 2009, o 17:39 

hmm też tak mam. Chrupanie w, że zacytuję: kości śródręcza z pierwszymi paliczkami dłoni (stawy śródręczno-paliczkowe) mam od zawsze. Natomiast od paru lat bardzo "chrupią" mi kolana i to mnie trochę zastanawia (jak leżę na plecach i robię rowerek, to jest kupa śmiechu z tego mojego trzaskania :)). Moja mama (lekarz) była niedawno na wykładzie i dowiedziała się, że wynika to ze zbyt małej ilości wydzielanej mazi stawowej lub niedostatecznego jej rozprowadzenia.

PostNapisane: 19 lip 2009, o 17:56 

z kolanami mam to samo co koleżanka wyżej i mnie to martwi bo przy tym chrupaniu przy okazji mnie boli pod rzepką od kiedy wpadłem nogą w półmetrową dziurę :) najbardziej boli dzień po wysiłku fizycznym i to mnie martwi a potem to takie ciągłe pieczenie przy dużym obciążeniu dla nogi czy to możliwe że tak mam przez odbicie rzepki czy czegoś więcej muszę się dopatrywać? Gdy siedzę ból pojawia się w dole podkolanowym przy zbyt mocnym podciągnięciu nogi pod krzesło na przykład, taka wskazówka być może znacząca :)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 18 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Poznaj kierunki studiów, opinie studentów, pytania i odpowiedzi maturzystów na studia.biolog.pl
(informator na temat kierunków: biologia, biotechnologia, medycyna, weterynaria, ochrona środowiska, mikrobiologia...)

W naszym portalu:  Zoologia i zwierzęta | olimpiada ekologiczna | Mikroskopy
Matura 2014: matura z biologii, arkusze maturalne z biologii, testy maturalne z biologii, testy z biologii, Wyniki próbnej matury z matematyki, Kursy przygotowawcze na studia medyczne, Kursy przygotowawcze do matury 2014
Aktualne na forum: jak zrobić zielnik, świńska grypa w Polsce, Zadania domowe z biologii, Edukacja ekologiczna

Na bazie phpBB
© Platforma edukacyjna BIOAREA | Ogólnopolski Dziennik BIOLOG
Redakcja | REKLAMA | Regulamin, ochrona prywatności
Letnia Szkoła Mikroskopii Optycznej 2014
AKTUALNOŚCI

Cena: 5,00 zł
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Gdański Uniwersytet Medyczny
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Pomorski Uniwersytet Medyczny
Akademia Medyczna we Wrocławiu
Collegium Medicum w Bydgoszczy
Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
 Oferty pracy
 w biolog.pl
 Znajdź pracę (350328 ofert pracy)

Praca dla biologa, praca dla biotechnologa, praca dla nauczyciela
Na skróty: matura 2014, progi, limity, arkusze maturalne, przecieki

przewodnik dla maturzystów - kierunki studiów studia biologia studia biotechnologia leśnictwo studia medycyna studia ochrona środowiska studia weterynaria studia studia