Przyrodniczy serwis edukacyjny Biolog.pl
Ogólnopolski Dziennik BIOLOG - strona główna Największe polskie forum przyrodnicze i naukowe Korepetycje Matura 2014 Studia 2014 Ściągi Baza konkursów Festiwale naukowe Książki Księgarnia Fotografia przyrodnicza Multimedia Praca forum przyrodnicze
   Bądź na bieżąco z wydarzeniami, subskrybuj kanały RSS
     Zobacz inne kanały tematyczne RSS dziennika BIOLOG
Aktualności naukowe Biotechnologia Botanika Nauka w Polsce i na świecie Ekologia Leśnictwo Medycyna Zoologia Encyklopedia naukowa GMO - Organizmy modyfikowane genetycznie Świńska grypa forum naukowe

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
 Tytuł: ciekły azot
PostNapisane: 3 mar 2008, o 15:49 

mam do Was pytanie, a mianowicie chodzi mi o ciekły azot:) Jak wszyscy wiemy jego krytyczna temperatura wynosi -147 stopni C... i teraz mam pytanie gdyby na jakas osobe wieksza ilosc tej substancji "wylała sie" spowodowałaby... pewien rodzaj poparzenia czy odmrożenia? Pytam o to, poniewaz dzisiaj na lekcji stowrzyła sie dyskusja na ten temat i nikt konkretnie nie potrafił na to pytanie odpowiedziec. Zdania były podzielone..:)
Czekam na Wasze opinie na ten temat.

PostNapisane: 3 mar 2008, o 15:59 

Oblanie spowodowałoby zamarznięcie tkanek powierzchniowych, co dałoby po odmrożeniu efekt bliski raczej oparzeniu - zniszczona skóra i ew. warstwy pod skórą. Oczywiście nie byłoby zwęglenia, ale skóra byłaby martwa.
Odmrożenia wbrew pozorom rzadko związane są z zamarzaniem tkanek, zwykle z ich niedotlenieniem - bo zwężenie naczyń krwionośnych.

Dotknięcie np. suchego lodu może spowodować oparzenie.

No - właściwie to też nie oparzenie, ale tak się to czuje i tak wygląda.

To tak na moje oko.

PostNapisane: 3 mar 2008, o 17:19 

Moim skromnym zdaniem uważam, że ciekłym zaotem mozna sobie coś odmrozić, a nie oparzyć (np pomyślcie jak mozna się oparzyć gazem o temperaturze -147stopni C) Tak to wygląda na mój chłopski rozum :D

PostNapisane: 3 mar 2008, o 17:43 

Dokładnie, też uważam, że ciekłym azotem nie można się poparzyć, co najwyżej można sobie poodmrażać co nieco.

To jest definicja poparzenia z wikipedii:
"Oparzenie (łac. combustio) - uszkodzenie skóry i w zależności od stopni oparzenia także głębiej położonych tkanek wskutek działania ciepła, żrących substancji chemicznych (stałych, płynnych, gazowych), prądu elektrycznego, promieni słonecznych - UV, promieniowania (RTG, UV i innych ekstremalnych czynników promiennych)."
Jak widać nie ma tu nic o tym, że mozemy się poparzyć czymś zimnym- takie jakby nie logiczne to było :)
No rzeczywiście tkanki silnie poparzone i silnie odmrożone wyglądają podobnie- są poprostu martwe. ALe do martwicy doszło z innych powodów: jeśli mówimy o poparzeniu- to powodem było działanie WYSOKIEJ temperatury, a gdy chcemy mówić o odmrożeniu- powodem martwicy jest działanie NISKIEJ temperatury (tak jest w przypadku ciekłego azotu).

PostNapisane: 3 mar 2008, o 18:09 

Po chłopsku najlepiej :P

PostNapisane: 3 mar 2008, o 19:22 

Ja jednak się upieram.

Co innego temperatura niska - -5 st. a co innego ekstremalnie niska.

PostNapisane: 3 mar 2008, o 22:19 

jak tu juz napisane bylo. Normalnie odmrozenia to zwykle niedotlenienie/niedokrwienie tkanek. Przy takiej ekstremalnie niskiej woda pewnie zamienia sie w lod i rozsadza komorki. Mysle wiec ze nie wygladaloby to podobnie jak z wrzatkiem...

PostNapisane: 3 mar 2008, o 22:28 
Moderator

Zgadza się - odmrożenie znane tam obrazków takich jak wyprawy himalaistów, to stan powstały w wyniku powolnego ochładzania danej części ciała, prowadzący do zamarznięcia wody w tkankach i do martwicy. Po za tym dochodzi tutaj jeszcze fakt, że podczas powolnego zamarzania tworzą sie kryształy lodu o bardzo rozbudowanej strukturze - są duże i przebijają błony komórkowe. Nagłe zamrożenie tkanek tak jak w przypadku ciekłego azotu powoduje, raczej uraz bliższy oparzeniu.

Co jednak ciekawe... polewanie sobie niewielką ilością ciekłego azotu np. zewnętrznej strony dłoni nie spowoduje, żadnych urazów. Dlaczego? Otóż pomiędzy skórą dłoni, a kroplami spadającego azotu tworzy się poduszka gazowa wynikająca z faktu, że azot zaczyna intensywnie wrzeć. W efekcie krople azotu prześlizgują się NAD skórą, niedotykając jej prawie wcale. Problem pojawić by się mógł, gdyby ciekły azot dostał się pod ubranie i niejako został przyciśnięty do powierzchni skóry.

[ Dodano: Pon Mar 03, 2008 22:31 ]
Zjawisko pojawiania się tej warstewki gazu nazywa się zjawiskiem Leidenfrosta.

PostNapisane: 3 mar 2008, o 22:32 

To eszcze dodam, że ciekłym azotem wymraża się np. wirusowe brodawki na stopach czy dłoniach.

PostNapisane: 4 mar 2008, o 01:18 

ewullka napisał(a):
Jak wszyscy wiemy jego krytyczna temperatura wynosi -147 stopni C...
Temperatura ciekłego azotu wynosi ok. -196st C
A co do tego czy powstaje opażenie czy odmrożenie to Aniaww ma racje.

PostNapisane: 4 mar 2008, o 18:15 

Cytuj:
ciekłym azotem wymraża się np. wirusowe brodawki na stopach czy dłoniach.

Tata wypalał mi tym kurzajki. Po jakimś tygodniu nie było śladu po niej :)

PostNapisane: 5 mar 2008, o 16:49 

JakubikF napisał(a):
Co jednak ciekawe... polewanie sobie niewielką ilością ciekłego azotu np. zewnętrznej strony dłoni nie spowoduje, żadnych urazów. Dlaczego? [...]

[ Dodano: Pon Mar 03, 2008 22:31 ]
Zjawisko pojawiania się tej warstewki gazu nazywa się zjawiskiem Leidenfrosta.

Kilka razy trzymałem rękę w ciekłym azocie (trwało to okoł 2 sekund) i nadal mogę pisać na klawiaturze ;).
Jeśli chodzi o ubrania, to wydaje mi się że to raczej wynika z tego, że azot szybko ochładza włókna materiału, a te chłodzą ciało i tu faktycznie można sobie tzw. "kuku" zrobić ;)
------Edit------
Zapomniałem dopisać:
Też miałem kurzajki, pani doktor potraktowała je jakimś gazem z czegoś w rodzaju małej dyszy podłączonej do jakiejś maszyny... Nie ważne...
W każdym razie zamroziła dosyć mocno kurzajki, a po jakichś 48 godzinach zrobiły się pęcherze dokładnie takie jak przy oparzeniach (i ból też tego typu).

PostNapisane: 5 mar 2008, o 18:11 

Gnommer napisał(a):
potraktowała je jakimś gazem

No ten gaz to były zapewne pary azotu;P.

PostNapisane: 5 mar 2008, o 18:55 

Pani Dermatolog zastosowala krioterapie.

PostNapisane: 5 mar 2008, o 19:37 

Czyli juz wiem wiecej o azocie...:) Dziekuje. Czyli teraz bede broniła na lekcji swoich racji... :)

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 30 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Poznaj kierunki studiów, opinie studentów, pytania i odpowiedzi maturzystów na studia.biolog.pl
(informator na temat kierunków: biologia, biotechnologia, medycyna, weterynaria, ochrona środowiska, mikrobiologia...)

W naszym portalu:  Zoologia i zwierzęta | olimpiada ekologiczna | Mikroskopy
Matura 2014: matura z biologii, arkusze maturalne z biologii, testy maturalne z biologii, testy z biologii, Wyniki próbnej matury z matematyki, Kursy przygotowawcze na studia medyczne, Kursy przygotowawcze do matury 2014
Aktualne na forum: jak zrobić zielnik, świńska grypa w Polsce, Zadania domowe z biologii, Edukacja ekologiczna

Na bazie phpBB
© Platforma edukacyjna BIOAREA | Ogólnopolski Dziennik BIOLOG
Redakcja | REKLAMA | Regulamin, ochrona prywatności
Letnia Szkoła Mikroskopii Optycznej 2014
AKTUALNOŚCI

Cena: 5,00 zł
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Gdański Uniwersytet Medyczny
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Pomorski Uniwersytet Medyczny
Akademia Medyczna we Wrocławiu
Collegium Medicum w Bydgoszczy
Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
 Oferty pracy
 w biolog.pl
 Znajdź pracę (350328 ofert pracy)

Praca dla biologa, praca dla biotechnologa, praca dla nauczyciela
Na skróty: matura 2014, progi, limity, arkusze maturalne, przecieki

przewodnik dla maturzystów - kierunki studiów studia biologia studia biotechnologia leśnictwo studia medycyna studia ochrona środowiska studia weterynaria studia studia