Ciekawe pytanie do lekarzy.

Fotograficzne zagadki przyrodnicze. Dodawaj zachęcające zdjęcia przyrodnicze do forum i zadaj merytoryczne pytanie do dyskusji
Awatar użytkownika
wojtak
Posty: 795
Rejestracja: 22 lis 2009, o 21:33

Ciekawe pytanie do lekarzy.

Post autor: wojtak »

Znalazłem to pytanie w komentarzu na pewnej stronie internetowej. Dotyczy ono sztucznego serca i zasady jego działania:

"Od długiego czasu nurtuje mnie pytanie dlaczego konstruktorzy sztucznego serca tyle poświęcają próbie odtworzenia rytmu serca. Na zdrowy, chłopski rozum pompa pulsacyjna traci energię w wyniku wymuszonych stanów przejściowych. Czy istnieją kategoryczne i nieprzekraczalne wymogi ludzkiego organizmu, które nie pozwalają na zastosowanie pompy o ciągłym przepływie?
AnnaWP
Posty: 3453
Rejestracja: 24 wrz 2010, o 12:58

Re: Ciekawe pytanie do lekarzy.

Post autor: AnnaWP »

Nie.

Po pierwsze - istniejące techniki wspomagania lub zastępowania serca zwykle rezygnują z pulsowania.
Jedynym, jaki mi przychodzi do głowy, powodem, dla którego próbuje się uzyskać ten efekt, jest prosta sprawa: masz słaby oddech, jesteś nieprzytomny - bez pulsu możesz być uznany za zmarłego.

Na ile znam fizjologię nie ma powodu, dla którego serce pulsuje, poza oczywiście samą konstrukcją serca.

I skąd pomysł, że nie stosuje się przepływu ciągłego?
Awatar użytkownika
Karooola_69
Posty: 24
Rejestracja: 22 paź 2010, o 20:17

Re: Ciekawe pytanie do lekarzy.

Post autor: Karooola_69 »

Ja także posiadam ciekawe pytanie do lekarzy, właściwie pediatrów.
Ostatnio na anatomii asystent zapytał nas, jaki jeszcze mięsień mimiczny, poza mięśniem policzkowym i okrężnym ust, wspomaga czynność ssania u niemowląt. Asystent dodał, że w starych podręcznikach do pediatrii powinna być odpowiedź. Więc pytam Was, może ktoś kojarzy jaki to może być mięsień?)
Pozdrawiam
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość