Ciekawostki o zwierzętach i nie tylko...

Problemy zoologii w tym anatomii, fizjologii, morfologii, embriologii, cytologii, również zwierząt domowych
Detektyw Monk

Warto je poznać.

Post autor: Detektyw Monk »

Są na święcie zwierzęta , którym poświęcamy mało uwagi , często brzydzimy się ich widoku , ja jestem tą osobą , która nie uważa żadnego zwierzaka za wstrętne.Do tych zwierząt należą, tak negatywnie odbierane płazińce Platyhelminthes są wśród nich bardzo kolorowe wirki Turbellaria .Warto też zwrócić uwagę na nicienie Nemotoda ,ciekawym gatunkiem jest węgorek pszenicznik Anguina tritici ,groźny pasożyt pszenicy i żyta.
Awatar użytkownika
alicja403
Posty: 100
Rejestracja: 23 paź 2009, o 20:10

Re: Warto je poznać.

Post autor: alicja403 »

Też tak sądzę w końcu każde zwierzę ma swoje miejsce w świecie i bez niego zostałby zburzony jakiś porządek. Może nie są one dla większości ludzi uznawane za piękne, ale dla miłośników biologii są uznawane za interesujące. Do innych oblechów zaliczyc można wg mnie także różne gatunki śluzic (Myxini)

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/%C5%9Aluzice
i minogów (Petromyzontiformes)

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Minogi
zaliczanych do bezżuchwowców, a także liczne gatunki pajęczaków (Arachnida)

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Paj%C4%99czaki
bo przeciez mało kto uważa kleszcze za piękne i interesujące zwierzęta. Co do płazińców to wg mnie ciekawe są pasożyty węgorek octowy (łac. Turbatrix aceti) - nicień żyjący w fermentujących owocach oraz w occie winnym. Jest wytrzymały, potrafi żyć w środowisku o charakterze kwasowym, którego pH wynosi od 1,6 do 1,1. W akwarystyce wykorzystywany do karmienia narybku. Do tego celu zakłada się specjalne hodowle. Kolejnym interesującym oblecechem jest mątwik buraczany (Heterodera schachtii) – gatunek nicienia z rodziny mątwikowatych (Heteroderidae). Występuje dymorfizm płciowy. Samica w kształcie cytrynki, samiec nitkowaty. Występuje na burakach, roślinach komosowatych, rzepaku, kapustnych. Objawami są słaby wzrost roślin, żółknięcie liści, spadek plonu do 30%, przerost korzeni bocznych. Żeruje na dwuliściennych. Liczba pokoleń w ciągu roku: 2. Jaja są składane do korzeni. Zimuje larwa w cystach w glebie. Wiosną wyjście larw inwazyjnych z cyst i wnikanie do korzeni roślin żywicielskich. Samice 2 pokolenia tworzą cystę. Można zwalczać za pomocą płodozmianu - przez 4-5 lat stosować jednoliścienne.
1.jpg
1.jpg (25.17 KiB) Przejrzano 810 razy
Do tych zwierząt należą, tak negatywnie odbierane płazińce Platyhelminthes są wśród nich bardzo kolorowe wirki Turbellaria .
A co do tych wirków to nie moge znaleśc ich zdjęcia w necie. Czy macie może jakieś pod ręką? jeśli tak to byłabym wdzięczna gdyby ktoś zamieścił tutaj do nich linki.

Źródło:

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/W%C4%99gorek_octowy
pl.wikipedia.org/wiki/M%C4%85twik_buraczany
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Warto je poznać.

Post autor: WojtekB »

alicja403 pisze:
Detektyw Monk pisze:Do tych zwierząt należą, tak negatywnie odbierane płazińce Platyhelminthes są wśród nich bardzo kolorowe wirki Turbellaria.
A co do tych wirków to nie moge znaleśc ich zdjęcia w necie. Czy macie może jakieś pod ręką? jeśli tak to byłabym wdzięczna gdyby ktoś zamieścił tutaj do nich linki.
Wirki Turbellaria:
1.jpg
1.jpg (49.01 KiB) Przejrzano 811 razy

Kod: Zaznacz cały

tidechaser.blogspot.com/2007_04_01_archive.html
Zaczęłam od zagranicznych stron a skończę na polskiej:

Kod: Zaznacz cały

underwater.pl/gal316_marine_flatworms.php
Płazińce morskie (osobiście najbardziej podoba mi się płaziniec Zuzanny).
Awatar użytkownika
Utleniacz
Posty: 23
Rejestracja: 29 gru 2008, o 15:58

Re: Warto je poznać.

Post autor: Utleniacz »

Do wirków należy np. wypławek biały.

PS. Widzę, że kolega mnie wyprzedził i uzupełnił. ]
Awatar użytkownika
alicja403
Posty: 100
Rejestracja: 23 paź 2009, o 20:10

Re: Warto je poznać.

Post autor: alicja403 »

Dzięki za linki. Zdjęcia są niesamowite nie miałam ogólnie pojęcia, że płazińce mogą być tak barwne - jednak zwierzęta potrafią zaskakiwać Bardzo podobne z wyglądu do płazińców wydają mi się być ślimaki morskie bez skorup.
Wodnik07
Posty: 95
Rejestracja: 28 gru 2009, o 21:54

Re: Warto je poznać.

Post autor: Wodnik07 »

Zgadzam się z Wami nie ma zwierząt ładnych czy nie ładnych - każde jest ładne w jakiś sposób, i każde ma swój urok i swoje piękno. a jeśli ktoś tego nie potrafi docenić czy zauważyć to tylko źle o nim świadczy bo widać jak jest płytki i , że w kilku kryteriach uznaje tylko piękno
Ja zwierzętami interesuję się od dziecka i od dziecka mnie fascynują hodowałem mase zwierząt i hoduje nadal - a co do przyszłości to nieustannie chce poszerzać swą hodowle
miałem/mam koty, psy, królika, fretke, rybki akwariowe [skalary, gupiki, welony, bojowniki, wielopłetwy, synodontisy, sorubimy, kirysy, kiryski, kiryśniki, pielęgnice i pielęgniczki, pictusy, molinezje, proporczykowce, brzanki i pewnie wiele których teraz nie pamiuetam], do tego ślimaki i żabki szponiaste - zarówno karliczki jak te większe, mam też aklsolotle meksykańskie [piękne zwierzęta], miałem modliszkę a teraz zacząłem hodowle ptaszników i powiem szczerze, że nie żałuje hodowli żadnego z tych zwierząt

a kto np uznaje, że taki polski pająk np Steatoda jest nieciekawy to niech kupi sobie pudełko do moczu - koszt max.1zł, wsypie trochę piasku ogrodowego na dno, tak z 1cm, zrobi dziurki wentylacyjne, weźmie jakieś wykałaczki wsadzi do środka i złapie sobie pająka w domu - nawet zimą można je złapać bo one np w łazienkach siedzą i sami zobaczycie jakie to zwierze piękne i fascynujące

P.S. i jak coś to karmić wszelkimi małymi owadami
Detektyw Monk

Re: Warto je poznać.

Post autor: Detektyw Monk »

Przypominam sobie jak to w szkole podstawowej poznawaliśmy na początek właśnie te zwierzęta,
Detektyw Monk

Arapaima .

Post autor: Detektyw Monk »

W wodach Amazonki żyje wielka ryba z rodziny kostnojęzycznych Osteoglossidae jest to arapaima Arapaima gigas .Ma rozmiary budzące słuszny podziw .Długość dochodzi do 4,5 metra, masa ciała wynosi 200 kg.Czyli jest wielkości niektórych oceanicznych rekinów.Ma duży spłaszczony łeb ,długa płetwa grzbietowa i odbytowa znajdują się w tylnej części ciała .Łuski są duże .Ryba posiada pęcherz pławny, pełni on rolę prymitywnego płuca .Arapaima wynurza się co 109-15 minut,dlatego bytuję głównie blisko powierzchni wody.Jest drapieżnikiem ,łowi główni ryby.Osobniki bardzo duże są w stanie pochwycić też odpowiednich rozmiarów ptaki i ssaki.Tarło ma miejsce w kwietniu i maju -wtedy para ryb kopie w dnie rzeki dołek.Średnica wynosi 50 cm,zaś głęboki jest na 15 cm.Samica składa do kilkudziesięciu tysięcy jaj, samiec opiekuję się narybkiem.Arapaima dojrzewa w wieku 4-6 lat.W czasie pory suchej ta wielka ryba zagrzebuję się w mule. Obecnie ze względu na przełowienie jest to gatunek rzadki.
Awatar użytkownika
alicja403
Posty: 100
Rejestracja: 23 paź 2009, o 20:10

Re: Arapaima .

Post autor: alicja403 »

To zdjęcie chyba najlepiej obrazuje jej wielkośc.
ale jest jeszcze i takie zdjęcie
1.jpg
a na tym zdjęciu świetnie widac
duży spłaszczony łeb
Wielkie wytępione?

Amerykańscy biolodzy obawiają się, że nadmierne odławianie doprowadzi do wyginięcia jednej z największych ryb słodkowodnych świata – arapaimy. Występuje ona w Amazonce. Specjaliści twierdzą, że bardzo możliwe, iż przez błędy w klasyfikacji nie zdawano sobie sprawy z powagi sytuacji (Journal of Applied Ichthyology).

Wg doktora Leandro Castello z Woods Hole Research Center oraz profesora Donalda Stewarta z Uniwersytetu Stanowego Nowego Jorku w Syracuse, w rzeczywistości mamy do czynienia z czterema, a nie jednym gatunkiem. Brak badań i zarządzania odławianiem może doprowadzić do wyginięcia części z nich. Panowie przejrzeli wyniki dotychczasowych badań na temat arapaimy oraz przeprowadzili własne.

Dotąd – opierając się na taksonomii sprzed ponad 160 lat - zakładano, że w Amazonce występuje jedynie Arapaima gigas. Masywne ciało tej ryby, znanej też jako piraruku (ryba czerwona) lub paiche, jest pokryte dużymi łuskami. Ponieważ oddycha ona pęcherzem pławnym, co 5-15 min musi wypłynąć na powierzchnię, by zaczerpnąć powietrza. Dzięki temu zwierzęta te mogą zamieszkiwać błotniste i ubogie w tlen wody, np. jeziorka w dorzeczu Amazonki, oraz polować na inne ryby, które niezbyt dobrze czują się w takich warunkach.

Gdy profesor Stewart badał większość zachowanych w muzeach całego świata okazów arapaimy, okazało się, że tylko jeden egzemplarz naprawdę należał do gatunku A. gigas. Inne były gatunkami blisko spokrewnionymi, w tym nieznanymi jeszcze nauce. Zanim więc nie zostaną ukończone badania na odpowiednich terenach, nie będziemy wiedzieć, czy Arapaima gigas już wyginęła, czy jeszcze pływa na wolności.

Wspólne badania Castello i Stewarta sugerują, że arapaimy późno dojrzewają płciowo i do życia oraz rozmnażania potrzebują specyficznych warunków. Dodatkowo stanowią one ulubiony łup rybaków, którym wyjątkowo odpowiadają ich duże rozmiary i zwyczaj podpływania pod powierzchnię. By schwytać piraruku, wystarczy posłużyć się harpunem lub siecią. To tradycja datująca się jeszcze na XIX wiek. Tymczasem zwiększa się liczebność niewielu populacji, reszta kurczy się w oczach. Co prawda ok. 20 lat temu rząd Brazylii wprowadził odpowiednie uregulowania prawne odnośnie do połowu arapaimy, lecz mało kto się do nich stosuje.

Castello zaznacza, że skuteczniejsze metody ochrony powinny bazować na zachowaniu danych społeczności. Jeśli ludzie polują raczej z harpunami, potrafią zliczyć ryby podpływające pod powierzchnię, są zatem w stanie dostosować intensywność odławiania do rozpowszechnienia gatunku w swojej okolicy. Populacje arapaimy, do których podchodzono w ten właśnie sposób, powiększały się o ok. 50% rocznie, co w efekcie zwiększyło połów i dochód rybaków. Podobne schematy postępowania wdrożono już w 100 miejscach i sporo populacji się odrodziło.

Kod: Zaznacz cały

kopalniawiedzy.pl/arapaima-Arapaima-gigas-Amazonka-gatunki-wyginac-odlawianie-Donald-Stewart-Leandro-Castello-9397.html
Awatar użytkownika
alicja403
Posty: 100
Rejestracja: 23 paź 2009, o 20:10

[Film] Arapaima Gigas part one

Post autor: alicja403 »



i jeszcze film jak ją karmią
Detektyw Monk

wynurt

Post autor: Detektyw Monk »

Wynurt Ceruchus chrysomelinus to chrząszcz jelonkowaty .Jego wymiary wynoszą od 12 do 20 mm, samca od samicy rozróżniają duże żuwaczki.Choć i żuwaczki samicy są mocne i ostre.Spotykany jest w Europie tym i w Polsce -oraz Syberii Zachodniej.Lubi lasy iglaste i mieszane lasy górskie .U nas jest rzadkim owadem.Spotkać go można w Białowieży.Występowanie wynurta jest uwarunkowane odpowiednią ilością pozostawionych martwych , rozkładających się grubych drzew .Dorosłe insekty są skryte i trudne do obserwacji .Rojka ma miejsce czerwiec-sierpień , samica składa jajka w drzewie .Larwa wynurta charakteryzuję się mocnymi żuwaczkami.To one jej pomagają w żerowaniu , w świerku , jodle , brzozie i innych drzewach liściastych .Okres larwy trwa 3-4, czasem nawet 5 lat.Natomiast poczwarka tylko kilka tygodni.Wrzesień-październik, wtedy pojawiają się dorosłe wynurty .Jednak dopiero w czerwcu opuszczą swoje schronienie.Można wtedy zobaczyć ich loty godowe.
Awatar użytkownika
alicja403
Posty: 100
Rejestracja: 23 paź 2009, o 20:10

wynurt

Post autor: alicja403 »

Owady roją się w okresie odczerwca do sierpnia. Osobnik płci żeńskiej składa worek mosznowy w starych próchniejących drzewach. Larwa wynurta ma istotę pędraka, żyje w zmurszałym drewnie, żywiąc się szczątkami organicznymi, nie wyrządzając większych szkód. Po tym okresie przepoczwarza się. Faza poczwarki trwa tylko kilka tygodni lecz przedtem zupełnie wykształcone chrząszcze pojawiają się następnej wiosny. Dorosłe osobniki prowadzą towarzyski tryb życia, odżywiają się wypływającym sokiem ze zranionych drzew.
Detektyw Monk

Re: wynurt

Post autor: Detektyw Monk »

Bardzo dziękuję za ciekawe informację.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości