Ciekawostki o zwierzętach i nie tylko...

Problemy zoologii w tym anatomii, fizjologii, morfologii, embriologii, cytologii, również zwierząt domowych
Awatar użytkownika
alicja403
Posty: 100
Rejestracja: 23 paź 2009, o 20:10

Re: Maluch

Post autor: alicja403 »

1.jpg
Nieco więcej informacji znalazłam o jego kuzynie, żyjącym w Afryce.

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Kanczyl_afryka%C5%84ski
Detektyw Monk

Re: Maluch

Post autor: Detektyw Monk »

Super zdjęcia
Detektyw Monk

Kózkowate .

Post autor: Detektyw Monk »

Ta rodzina chrząszczy kózkowate Cerambycidae liczy około 20 tys.gatunków inne źródła ich , aż 30 tys. W naszym kraju jest ich 192 gatunki.Żyją na całym świecie.Cechą są bardzo długie czułki.Larwy jedzą drewno , czasem wyrządzają szkody.Wymiary ich wynoszą od 0,3-20 cm.Cykl życiowy może trwać kilka lat.Do ciekawszych gatunków należą:nadobnica alpejska Rosalia alpina , larwy jej żerują w bukach.Jak ma się szczęście to można ją spotkać w Bieszczadach.Wielki Titanus giganteus jego rozmiary wynoszą do 20 cm,żyje w Amazonii.Charakterystyczną cechą naszego tycza cieśli Acanthocinus aedilis są bardzo długie czułki.Zmorsznik czerwony Stictoleptura rubra jest licznym owadem czasem wlatującym do mieszkań.Przynajmniej ja miałem takie wizyty. Trzeba koniecznie wspomnieć o rzadkim już koziorogu dęboszu Cerambyx cerdo w Przyrodzie Polskiej z listopada 2006 roku jest ciekawy artykuł Adama Woźniaka właśnie o tym owadzie.W Amazonii też żyje Macrodontia cervicornis ,na koniec często w Polsce możemy spotkać biegowca osowatego Clytus arietis ,ten zupełnie nie groźny dla nas chrząszcz udaje jak nazwa wskazuję osę.
Awatar użytkownika
alicja403
Posty: 100
Rejestracja: 23 paź 2009, o 20:10

Re: Kózkowate .

Post autor: alicja403 »

Wielki Titanus giganteus jego rozmiary wynoszą do 20 cm,żyje w Amazonii.
Organizowana kiedyś była w naszej galerii handlowej taka wystawa na temat owadów i pajęczaków, na której widziałam wypreparowanego tego chrząszcza - leżał sobie na jedenej szalce wagi, a na drugiej leżały 2 batony snickers i waga się wyrównała. Jest naprawdę imponujący. Zaciekawiło mnie (dzięki niemu) dlaczego więcej chrząszczy nie osiąga takich rozmiarów i znalazłam odpowiedź, że chityna budująca ich pancerze jest ciężka w konsekwencji chrząszcze nie mogłyby sprawnie funkcjonowac.

Ciekawią mnie jeszcze inne gatunki z tej gromady o których już wspomniał detektyw monk

ciekawe po co mu te frędzelki na czułkach (?) pewnie pełnią funkcję czuciową

przepiękny chrząszcz i świetnie dopasowana wg mnie do niego nazwa, na sam widok jego błękitnego pancerza przychodzą mi na myśl właśnie Alpy
1.jpg
1.jpg (15.38 KiB) Przejrzano 959 razy
Ten gatunek też pamiętam z wystawy i przypomniałam sobie jak nie mogłam uwieżyc, że jego czułki są takie długie i jaką specyficzną pełnią funkcję. jednak na to pytanie nie znam odpowiedzi.
2.jpg
2.jpg (8.05 KiB) Przejrzano 959 razy
W Amazoni różnorodnośc zwierząt jest niewiarygodna! Przepiękny chrząsz

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Macrodontia_cervicornis
Gdyby ktoś miał więcej informacji o tym owadzie!

A tu prosze jak idealnie udaje mu się mimikra.
Detektyw Monk

Re: Kózkowate .

Post autor: Detektyw Monk »

Warto jeszcze wymienić baldurka pręgowanego Leptura quadrifasciata,czy też rzemlika dziesięcioplamkowego Saperda perforata.Kiedyś czytałem ,że do lat 50 20 wieku znajdowano tylko larwy Titanus giganteus.
Awatar użytkownika
alicja403
Posty: 100
Rejestracja: 23 paź 2009, o 20:10

Re: Kózkowate .

Post autor: alicja403 »

czy też rzemlika dziesięcioplamkowego Saperda perforata
znowu przepiękne kolory natury
Wodnik07
Posty: 95
Rejestracja: 28 gru 2009, o 21:54

Re: Kózkowate .

Post autor: Wodnik07 »

Detektyw Monk pisze:Kiedyś czytałem ,że do lat 50 20 wieku znajdowano tylko larwy Titanus giganteus.
Nie bardzo rozumiem. znaczy dorosłych osobników nikt znaleść nie potrafił czy jak?
PeReS
Posty: 141
Rejestracja: 14 cze 2009, o 18:41

Re: Kózkowate .

Post autor: PeReS »

The larvae have never been found, but are thought to feed inside wood and may take several years to reach full size before they pupate. Boreholes thought to be created by titan beetle larvae seem to fit a grub over two inches wide and perhaps as much as one foot long.

Kod: Zaznacz cały

en.wikipedia.org/wiki/Titan_beetle
Nie wiem ile w tym prawdy ale to raczej odwrotnie Nie znaleziono larw, za to znajduje sie tylko dorosle osobniki. Swoja droga pisza tu ze one sie nie odzywiaja. Hardcore Dostajesz skrzydla tylko po to zeby przekazac komorki rozrodcze i zginac. Pewnie zaniknal im uklad pokarmowy po przeobrazeniu.
Detektyw Monk

Re: Kózkowate .

Post autor: Detektyw Monk »

Wydaje mi się,że jeszcze wiele kózek czeka na odkrycie .
biolog1234
Posty: 24
Rejestracja: 24 lis 2009, o 20:03

Re: Kózkowate .

Post autor: biolog1234 »

tak na marginesie-śliczne te chrząszczyki i zdj )
Detektyw Monk

Ciekawostki o zwierzętach i nie tylko...

Post autor: Detektyw Monk »

Wielkie koty to budzący największy podziw łowcy świata drapieżnych ssaków .Należą do rodziny Panthera ,żyją w Afryce, Azji i obu Amerykach .Obejmują następujące gatunki: lew Panthera leo,tygrys Panthera tigris ,lampart(pantera ,leopard) Panthera pardus ,irbis (pantera śnieżna)Uncia uncia ,jaguar Panthera onca .Prowadzą samotny tryb życia , z wyjątkiem lwa .Jednym z tych co je najbardziej wyróżnia jest słynny ryk.Na przykład samiec lwa swym rykiem słyszalnym na obszarze do 6 kilometrów oznajmia innym samcom swe panowanie na terytorium .Żeby jaguar ,czy lampart wydał swój ryk musi mieć odpowiednie przygotowania .Jest nią gość gnykowa ,która u wielkich kotów nie uległa całkowitemu skostnieniu .Kość nazywana fachową epihyoideum jest zastąpiona cienkim wiązadłem ,łączącym luźno język i krtań z podstawą czaszki.Małe koty potrafią mruczeć, lecz wielkie tylko podczas wydechu , małe potrafią nieprzerwanie .
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

Re: Ryk.

Post autor: WojtekB »

Detektyw Monk pisze:Należą do rodziny Panthera, żyją w Afryce, Azji i obu Amerykach.
Warto też wspomnieć, że kiedyś, w czasach starożytnych, lew występował w południowych rejonach Europy (Macedonia, Grecja, Włochy, południowa Francja, Półwysep Iberyjski). Był to zapewne lew azjatycki (Panthera leo persica), który występował kiedyś na znacznym obszarze - obecnie występuje tylko w parku narodowym Gir Forest w stanie Gujarat (Indie).

Co do budowy kości gnykowej u kotów, to wrzucam ryciny:
1.jpg
1.jpg (13.04 KiB) Przejrzano 583 razy
Kot domowy (Felis sylvestris catus)(albo żbik (Felis sylvestris)) [kość gnykowa oznaczona literą E]
2.jpg
2.jpg (13.55 KiB) Przejrzano 583 razy
Lew (Panthera leo) [kość gnykowa oznaczona literą E]

Kod: Zaznacz cały

systemanaturae.wifeo.com/ronronnement-vs-rugissement-chez-les-flins.php
Pourquoi les chats ronronnent et les tigres rugissent ?
Detektyw Monk

Re: Ryk.

Post autor: Detektyw Monk »

Tak kiedyś wielkie koty panowały na terenie Europy.Także lwy żyły w Ameryce.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości