Ciekawostki o zwierzętach i nie tylko...

Problemy zoologii w tym anatomii, fizjologii, morfologii, embriologii, cytologii, również zwierząt domowych
Trzyszcz
Posty: 886
Rejestracja: 2 sie 2011, o 11:33

Re: Ciekawostki o zwierzętach i nie tylko...

Post autor: Trzyszcz »

kopaczsiarkinie bardzo rozumiem porównanie do nietoperzy.
Awatar użytkownika
mimose91
Posty: 44
Rejestracja: 24 lis 2009, o 13:01

Re: Ciekawostki o zwierzętach i nie tylko...

Post autor: mimose91 »

Pustułka jest ptakiem, Detektyw Monk pisał o ssakach

a tak w ogole to jest calkiem przydatny watek, ja tu sobie popisze ciekawostki o wielorybach i planktonie, a przy okazji przypominam sobie material do sesji
Zeby jeszcze byl watek ciekawostki analizy chemicznej wody morskiej albo ciekawostki przemian fizycznych w morzu to juz by bylo ekstra


Ale tak jakby sie uprzec, ktos tu pisal o szukaniu ciekawostek w ksiazkach, warto zatem podawac zrodlo

To ja napiszę tak:
Zooplankton właściwy(Holoplankton- czyli takie stworzonka, ktore sa zawieszone w toni wodnej przez cały swoj cykl zyciowy) to około 4000 gatunków, z czego ok. 80% to widłonogi Copepoda. 2000 gatunków należy do Calanoida. W Bałtyku występuje tylko kilka gatunków: Temora, Acartia, Pseudocalanus.

Zjawisko bioluminescencji jest niezwykle częste w morzach i oceanach. Na świecące stworzenia można natknąć się prawie wszedzie- jednym z przykładów jest bruzdnica Noctiluca, poza tym wiele gatunków żebropławów, ślimaków, parzydełkowców i rurkopławów.

Wioślarki Cladocera, do których należy między innymi rozwielitka Daphnia sp. czy Bosmina sp., stanowią grupę ok. 400gatunków słodkowodnych i tylko 8 poznanych słonowodnych.

Makrela Scomber scomber nie posiada pęcherza pławnego, unoszenie się w wodzie ułatwia jej duża zawartość tłuszczu, który jak wiadomo ma mniejszą gęstość niż woda morska.

Literaturka: polecam Życie morza K. Demel, pozostale moje zrodla to notatki z cwiczen i wykladow
Trzyszcz
Posty: 886
Rejestracja: 2 sie 2011, o 11:33

Re: Ciekawostki o zwierzętach i nie tylko...

Post autor: Trzyszcz »

Dopiero teraz zauważyłem

Jako ciekawostkę podaję link, pod którym można znaleźć bardzo ciekawe nazwy owadów typu Wznosik Fabrycjusza czy Złodziejaszek rypidełko
paulaa111
Posty: 3
Rejestracja: 6 maja 2015, o 14:08

[Link] Ciekawostki o zwierzętach i nie tylko...

Post autor: paulaa111 »

egzamin-z-zoologii-vt64918.htm czy ktoś mógłby pomóc? c
blueskin
Posty: 4
Rejestracja: 8 lip 2015, o 16:43

Re: Ciekawostki o zwierzętach i nie tylko...

Post autor: blueskin »

Ciekawe rzeczy tu wrzucacie.
Awatar użytkownika
Keti
Posty: 70
Rejestracja: 19 maja 2015, o 23:16

Re: Ciekawostki o zwierzętach i nie tylko...

Post autor: Keti »

Świetny temat.

Remizy, małe ptaszki budujące niesamowite misterne gniazdka zwisające z cieniutkich gałązek tuż nad wodą. Wytrzymałość i sama konstrukcja jest wyjątkowa w świecie przyrody, ale czy wiecie że nie tak dawno temu wykorzystywano ich gniazda jako zimowe skarpety? Tak trwałe były i ciepłe.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości