Ciekawostki o zwierzętach i nie tylko...

Problemy zoologii w tym anatomii, fizjologii, morfologii, embriologii, cytologii, również zwierząt domowych
Detektyw Monk

Nietoperze.

Post autor: Detektyw Monk »

Kilka ciekawych gatunków .Acerodon grzywiasty Acerodon jubatus z Filipin ,bardzo duży .Ma on 40 cm długości.Maleńki świnionos Craseonycteris thonglongyai z Tajlandii.Jego wymiary to:długość do 3 cm waga -2 g,Przedramię 26 mm.Warto wymienić wampiry.Wampir zwyczajny -Desmodus rotundus ,wampir sierścionogi Diphylla ecaudata,wampir białoskrzydły Diaemus youngi .Nasze krajowe nietoperze:mały nocek wąsatek Myotis mystacinus ,rzadki nocek orzęsiony Myotis emarginatus .Ciekawą mordkę ma mopek Barbastella barbastellus .Mroczek pozłocisty Eptesicus nilssoni dociera za koło podbiegunowe północne.
Detektyw Monk

Twardziele.

Post autor: Detektyw Monk »

Są takie zwierzęta , które możemy nazwać prawdziwymi twardzielami zwierzęcego świata.Nazywają się niesporczaki Tardigrada i obejmują swym zasięgiem prawie cało naszą planetę .Od koła podbiegunowego na Alasce przez jeziora na Mazurach po lasy deszczowe Nowej Gwinei.Obejmują 600-4000 gatunków .Są bardzo maleńkie ,przypominają w misie.Lub malutkie baryłeczki.Do ciekawych gatunków należy macrobiotus hufelandi i echiniscus testudo.Tam gdzie żyją są bardzo liczne ,aż 300 000 żyje na metrze kwadratowym mchu.Na glebie liczba dochodzi do 2 mln.Potrafią w stanie anabiozy przetrwać do 100 lat.Wytrzymuję taki niesporczak ekstremalne temperatury od-272 stopnie do 149 stopni.Przeżywa 8 dni w próżni .
Awatar użytkownika
anulkax7
Posty: 174
Rejestracja: 30 maja 2009, o 21:45

Re: Twardziele.

Post autor: anulkax7 »

Ooo, ciekawe! Jak będziesz miał jakieś nowe ciekawostki na ich temat, to chętnie się z nimi zapoznam.
Detektyw Monk

Re: Twardziele.

Post autor: Detektyw Monk »

Pokarm ich to rośliny.W przedniej części gardzieli mają sztylety ,gardziel pełni rolę pompy ssącej.W jelicie środkowym nie ma dodatkowych gruczołów trawiących.Wydalanie przy pomocy cewki Malpighiego.Ma on plamki oczne .Są hermafrodytami lub rozdzielnopłciowe.Gonady u samic są nieparzyste , u samców parzyste .Uchodzą do otworu odbytowego tworzą kloakę.Są gatunki gdzie nie ma samca .Żyją do 9 miesięcy.
Awatar użytkownika
alicja403
Posty: 100
Rejestracja: 23 paź 2009, o 20:10

Re: Twardziele.

Post autor: alicja403 »

Prawdziwym twardzielem może byc również golec, który nie odczuwa bólu.

Golec (Heterocephalus glaber) – gatunek gryzonia z rodziny kretoszczurów, żyjący na pustynnych obszarach Afryki Wschodniej (centralna Somalia, centralna i wschodnia Etiopia, centralna i wschodnia Kenia i Dżibuti). Jedyny przedstawiciel rodzaju Heterocephalus. Gryzoń ten buduje rozległe podziemne kolonie, prawie nigdy nie wychodzi na powierzchnię. Żywi się korzeniami i bulwami roślin. Prawie zupełnie pozbawiony owłosienia i ślepy. Stada złożone z 20 do 300 osobników żyją razem w systemie podziemnych korytarzy. Golce mają potężne siekacze, m.in. do kopania w ziemi. Niezwykłą cechą tego gatunku jest struktura eusocjalna jego kolonii, przypominająca kolonie pszczół, z podziałem na kasty - królowe i dominujące samce oraz powstrzymujące się od rozmnażania robotnice i robotników obojga płci. Tylko jedna samica (królowa) oraz jeden do trzech samców rozmnażają się w stadzie. Królowa jest niezwykle wrogo nastawiona do innych samic zachowujących się niezgodnie ze swoją kastą - produkujących hormony powodujące przemianę w królową. Po śmierci królowej jedna z samic przejmuje jej rolę, zwykle po zaciekłej walce z konkurentkami. Sporadycznie kolonia produkuje wędrowną kastę płciową, charakteryzującą się wyjątkowym otłuszczeniem, której zadaniem jest migracja do innej kolonii w celu wymiany genów.

Rozmiary:

typowe osobniki: 8–10 cm / 30–35 g
królowa jest dużo większa, zwykle powyżej 50 g, niekiedy do 80 g.
W skórze osobników tego gatunku brakuje kluczowego dla przewodzenia bólu neurotransmitera. W związku z tym nie odczuwają one bólu (zadraśnięć, otarć). Jeżeli jednak wstrzyknąć im brakujący neurotransmiter, odczuwają ból identycznie jak inne ssaki.
Detektyw Monk

Re: Twardziele.

Post autor: Detektyw Monk »

Może na to nie wygląda i sam się temu dziwię ,ale golec to daleki kuzyn kapibary i świnki morskiej.Rodzina maropodobne Caviidae .
WojtekB
Posty: 2241
Rejestracja: 31 sie 2007, o 08:17

[Link] Twardziele

Post autor: WojtekB »

Na serwisie BIOLOG.PL też pojawił się artykuł poświęcony pancernemu ślimakowi: Crysomallon squamiferum
A tu zdjęcia:

Kod: Zaznacz cały

images.google.pl/images?hl=pl&safe=off&rlz=1G1GGLQ_PLPL323&q=Crysomallon%20squamiferum&lr=&oq=&um=1&ie=UTF-8&sa=N&tab=wi
Google - Crysomallon squamiferum
Awatar użytkownika
alicja403
Posty: 100
Rejestracja: 23 paź 2009, o 20:10

Re: Twardziele.

Post autor: alicja403 »

Dla mnie jest jeszcze ciekawe to, że tworzą one społeczeństwo jak pszczoły, które dzielą się na kasty itd. To tak jakby nasze krety tworzyły społeczeństwo.
Detektyw Monk

Re: Twardziele.

Post autor: Detektyw Monk »

Duży okaz ma 125 mm długości.
Detektyw Monk

Futro łasicy.

Post autor: Detektyw Monk »

Każdy wie jak wygląda łasica Mustela nivalis ,mały drapieżnik z rodziny łasicowatych.Łasica w lecie brązową -biała , w porze zimy podobnie jak jej większy kuzyn -gronostaj Mustela erminea zmienia futro na zimę .Jednak ,gdy gronostaj zmienia futerko w całej naszej populacji,to łasica już nie .Podgatunek żyjący na wschodzie, a więc koło moich Łosic :mustela nivalis nivalis bieleję na zimę , to podgatunek zachodni mustela nivalis vulgaris już nie .Na koniec dodam,że naukowcy z Puszczy Białowieskiej wykazali,że łasica poluję średnio 6 godzin na dobę .W zimie zaledwie 2 godzinny.
Detektyw Monk

Wabi zapachem.

Post autor: Detektyw Monk »

Jest taka małpiatka ,która do zdobycia pożywienia wykorzystuję zapach.Nazywa się ona potto ,lub innaczej lori potto .Jej łacińska nazwa to Perodicticus potto .Zamieszkuję lasy równikowe w Afryce .Aktywny w nocy ,zjada właściwie wszystko .Jednak lubi najbardziej owady.I tu jest jej potrzebny zapach.Lori płci obojga ma w okolicach genitalnej gruczoły ,których ostry zapach przyciąga muchy,chrząszcze i inne owady .Zapach ten nie ma nic wspólnego z zaznaczeniem terytorium.W tym celu służy mocz,którym lori oznacza rewir.Wymiary lori potto to długość bez ogona do 45 cm,ogon ma do 10 cm,zaś masa ciała do 1,5 kg.
Detektyw Monk

Broń płaza .

Post autor: Detektyw Monk »

Jest taki płaz ,którego większość ludzi nie widziało .To grzebiuszka ziemna Pelobates fuscus .Zyję ona w Polsce i prowadzi głównie nocny tryb życia.W dzień zakopuję się w luźnej ziemi.Oprócz tego płaz ma bardzo niesmaczną skórę ,wydzielającą smak bardzo ostrego czosnku.Rodzina grzebiuszek jest ogóle bardzo interesująca .W Europie obok naszej spotykamy też grzebiuszkę gibraltarską Pelobates cultripes ,grzebiuszkę syryjską Pelobates ayriacus .Na północy Meksyku i południu USA żyje łopatonóg południowy Scaphiopus couchii.W Malezji narożnica nosata Megophrys nasuta.
Detektyw Monk

ktenoforus plamisty.

Post autor: Detektyw Monk »

Ktenoforus plamisty Smok Jeziora Eyre Ctenophorus maculosus .To mała agama o długości 10-12 cm ,jest to endemit jeziora Eyre na południu Australii ,żyję on na sołonczakach -pokrytych solą wyschniętych brzegach tego zbiornika .Odkrył go w 1948 roku zoolog F.J Mitchell .Gad ten jest perfekcyjnie przystosowany do życia w nietypowym środowisku ,łuski chronią oczy przed działaniem soli i mocnego słońca .Brak ktenoforosowi otworów usznych .Gdy poluję na owady ,biega na tylnych nogach .Zmienia ubarwienie w zależności od pory doby :nocą jest ciemny ,zaś w dzień jasny .Gdy spotka innego osobnika swego gatunku ,zaczyna poruszać tułowiem,kończynami i ogonem.Przed kopulacją są tańce godowe.Samica wykopuję norę i tam składa 4 jaja .Młode wyklują się po 3 miesiącach .
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości