Cieniolubne leki

Jak utrzymać zdrową skórę, jak pielęgnować, czego unikać. Badania struktury i funkcje skóry, schorzenia skóry, paznokci i włosów.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Cieniolubne leki

Post autor: Padre Morf »

Wiele popularnych leków i kosmetyków wywołuje zmiany skórne pod wpływem światła słonecznego - mówiła prof. Hanna Wolska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na konferencji prasowej, zorganizowanej przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Wiele popularnych leków i kosmetyków wywołuje zmiany skórne pod wpływem światła słonecznego - mówiła prof. Hanna Wolska z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego na konferencji prasowej, zorganizowanej przez Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Na światło uczulają nie tylko leki, ale też produkty codziennego użytku - na przykład substancje konserwujące i zapachowe zawarte w perfumach i innych kosmetykach. To z powodu perfum co trzecia kobieta ma w starszym wieku siateczkowate przebarwienia na szyi. - Właściwie wszystkie substancje zapachowe potencjalnie mają takie działanie - mówiła prof. Wolska. - Jako kobieta, sama nad tym ubolewam - dodała. Pod wpływem słońca i leków organizm może reagować bezpośrednio (ostre oparzenie słoneczne) lub w sposób opóźniony - wtedy powstają przebarwienia. Problem dotyczy zarówno osób chorych jak i zdrowych, przyjmujących leki sporadycznie (najpopularniejsze z fotouczulających są popularne środki przeciwbólowe i przeciwzapalne w rodzaju ibuprofenu). Leki ziołowe i homeopatyczne także miewają podobne działanie.

Na światło uczulają sulfonamidy, pochodne tetracykliny (zwłaszcza doksycyklina), leki uspokajające w rodzaju chlorpromazyny, doustne leki dla cukrzyków, środki moczopędne( furosemid, hydrochlorotiazyd), przeciwgrzybicza gryzeofulwina, leki przeciwarytmiczne - jak amiodaron, hormony - progesteron i estrogeny, leki przeciwpadaczkowe (fenytoina), cytostatyki (busulfan), antybiotyki chinolonowe (pefloksacyna). Paradoksalnie, nawet środki chroniące przed promieniowaniem ultrafioletowym mogą mieć działanie fotouczulające.

Zdarzają się także nielegalne lekiprzyspieszające opalanie", w rzeczywistości tylko zwiększające ryzyko poparzeń. Pewna 17-latka z Warszawy chciała mieć piękną opaleniznę na studniówkę. Przed wizytą w solarium zażyła kupione od dileracudowne tabletki". W rezultacie jej twarz, plecy i klatkę piersiową pokryły olbrzymie pęcherze. Pozostałych po nich przebarwień raczej nie uda się usunąć.

Choć pojawiają się pomysły, by o fotouczulającym działaniu leków informować na opakowaniu, specjaliści są sceptyczni - upstrzone różnymi ostrzeżeniami pudełko nie byłoby skutecznym sposobem informowania. - Dlatego warto czytać dołączane do leków ulotki - zaznaczył dr Leszek Borkowski, prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.
Innym lekiem fotouczulającym są różnego rodzaju wyciągi z dziurawca. Wchodzą one w skład niektórych leków uspokajających i przeciwdepresyjnych.

Myślę, że informacja dość istotna zwłaszcza, że zaczęło sie lato i wszyscy będą sie przypiekać na czekoladowo
Eklerka
Posty: 173
Rejestracja: 6 cze 2006, o 18:25

Re: Cieniolubne leki

Post autor: Eklerka »

fotouczulających są popularne środki przeciwbólowe i przeciwzapalne w rodzaju ibuprofenu)
to ja chyba prawdopodobnie dostałam uczulenia od slonca z powodu leków, w ciagu 2dni wzielam ich dosc sporo bo musiałam a cały dzien bylam na dworze i mimo ze smarowalam sie kremem z filtrem dostałam czerwone plamy ktore samoistnie po 1 dniu zniknely
huba021292
Posty: 494
Rejestracja: 13 cze 2008, o 13:32

Re: Cieniolubne leki

Post autor: huba021292 »

Nie zapominajcie o kwasach stosowanych w kosmetyce oraz pochodnych retinolu np. isotretinoinie. Te substancje też uwrażliwiają na światło.
dingbat
Posty: 226
Rejestracja: 17 maja 2008, o 09:14

Re: Cieniolubne leki

Post autor: dingbat »

ciekawe, jakim kosmetykiem moja koleżanka posmarowała sobie twarz, że na dyskotece, cała świeciła jej się na biało w ultrafiolecie
powiedziała, ze to jakis preparat na tradzik i zwiala z imprezy.
huba021292
Posty: 494
Rejestracja: 13 cze 2008, o 13:32

Re: Cieniolubne leki

Post autor: huba021292 »

Może krem z filtrem? Albo preparat zawierający retinoid, który jest wrażliwy na światło? Nie ma co robić rewelacji.
melemanka
Posty: 86
Rejestracja: 6 lip 2008, o 18:07

Re: Cieniolubne leki

Post autor: melemanka »

Uwaga na antykoncepcje hormonalną. I tu filtry nie pomagają, chyba ze 50+.
Najlepiej wogole zrezygnować z opalania, albo odstawić na czas letni- plamy są trudne do usunięcia.
marinka
Posty: 18
Rejestracja: 18 lip 2008, o 20:59

Re: Cieniolubne leki

Post autor: marinka »

Mam problem:) biorę teraz doksycyklinę, mam stan zapalny naczyń limfatycznych. A za trzy dni wyjeżdżam nad morze. Wiem, że z opalania nici, ale czy posmarowana kremem z filtrem UV (30 wystarczy czy lepiej 50?) muszę unikać słońca niemal całkowicie? Kąpiel w morzu (gdzie cienia brak) odpada? Boję się przebarwień. Proszę o pomoc:)
Ostatnio zmieniony 28 lip 2008, o 21:33 przez marinka, łącznie zmieniany 1 raz.
huba021292
Posty: 494
Rejestracja: 13 cze 2008, o 13:32

Re: Cieniolubne leki

Post autor: huba021292 »

50 dla pewności należy pamiętać aby smarować się filtrem na pół godziny przed oraz w trakcie kontaktu ze słońcem. Krem nakładamy na odkryte części ciała.
Awatar użytkownika
doktorka
Posty: 1679
Rejestracja: 15 lip 2008, o 18:19

Re: Cieniolubne leki

Post autor: doktorka »

co do cieniolubnosci lekow, czesto tak sie zaczyna krzywica u dzieciakow, ktore zazywaja suplementacje, a potem nawet przyjmuja dawki terapeutyczne wit D, ktore nic nie pomagaja. Potem jak juz jest po ptokach, to okazuje sie, ze matki trzymaly witaminke na parapecie okna
Awatar użytkownika
Susan
Posty: 231
Rejestracja: 5 lip 2010, o 01:36

Re: Cieniolubne leki

Post autor: Susan »

Takim fotouczulającym lekiem jest np arechina, którą muszę łykać razem z metotreksatem na RZS. Boże jak ja bym się chciała opalić!
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 0 gości