Przyrodnicze forum dyskusyjne Biolog.pl

Autor Wiadomość
PostNapisane: 6 lut 2017, o 07:41 

Możecie mi pomóc? Nie mogę dojść do tego jak to jest.
Jest układ smarowania, w którym sa różne średnice kanałów olejowych.

Czy będzie jakaś różnica w ciśnieniu w poszczególnych odcinkach układu smarowania w zależności od średnicy?
Wydaje się że prawno Bernoullego powinno zadziałać a jednak nie?

PostNapisane: 6 lut 2017, o 23:08 
Moderator

slawek7,
Równanie Bernoulliego działa jak najbardziej. Gdzie większa średnica tam większe ciśnienie ( STATYCZNE ) gdyż przy większej średnicy jest mniejsza prędkość przepływu, a to powoduje właśnie mniejsze ciśnienie DYNAMICZNE, które jest ( w przybliżeniu ) kwadratową funkcją prędkości przepływu, zaś strata ciśnienia dynamicznego przekłada się na wzrost ciśnienia statycznego. Bo sprawa jest jeszcze bardziej skomplikowana: rozważamy ciśnienie statyczne, dynamiczne, otoczenia, spiętrzenia i zwiazanego ze zminą wysokości przekroju "przed i po".
W układzie smarowania zaniedbamy raczej zmianę wysokości przekroju "przed i po".

PostNapisane: 7 lut 2017, o 12:36 

Tyle że ja nie wiem czy jest różnica, czy nie? A potrzebne mi jest to bo czujnik chcę dołożyć dodatkowy i dobrze byłoby aby wskazania dodatkowego były spójne z oryginałem i to jakie faktycznie jest w układzie

PostNapisane: 7 lut 2017, o 21:43 
Moderator

slawek7,
Pewnych zagadnień nie da się tylko "omówić". Potrzebny jest jakiś schemat, z oznaczeniem technicznym [ przekroje, długości, wysokości ( czyli wzniosy ) itp. ]. Bez tego trudno mi będzie pomóc Ci.

PostNapisane: 8 lut 2017, o 17:42 

Ciezko coś powiedzieć bo do samej konstrukcji wewnatrz nie ma dostepu ale tak z zewnatrz co da sie zmierzyć yo wygląda to tak
1. Pompa ssa olej z miski kanalem osrednicy 11mm 20 cm.
Potem przez 33cm kanalem 11m do filtra oleju a za nim kanal 8mm na dlugosc tez 33cm do czujnika oleju. Za nim glowica i jakies kanaliki.. mnie interesuje jaka jest różnica w pomiarze cisniena w małym i większym kanale

[ Post via Android ] Obrazek

PostNapisane: 9 lut 2017, o 20:35 
Moderator

slawek7,
1. Jeśli rozważamy przepływ cieczy bez strat to zawsze w przekroju o większej średnicy będziemy mieć ciśnienie większe statyczne i mniejsze dynamiczne niż w przekroju o mniejszej średnicy - w odniesieniu do tych ciśnień. Różnica ta związana jest z prędkością przepływu: tym większa ( różnica ) im większa prędkość. Dla prędkości przepływu zmierzającej do zera, różnica tych ciśnień także zmierza do zera.
2. Jeśli rozważamy przepływ cieczy ze stratami to oprócz wymienionego powyżej zjawiska dochodzą jeszcze dwa:
a./ strata liniowa związana z oporami przepływu ( siłą tarcia cząsteczek cieczy o ścianki rurociągu ). Strata ta jest funkcją ( w przybliżeniu kwadratową ) prędkości przepływu.
b./ strata miejscowa związana ze zmianą średnicy rurociągu, która pojawia się na każdym przewężeniu i każdym rozszerzeniu. Strata ta jest funkcją kwadratową prędkości przepływu.

Z uwagi, że straty ciśnienia wymienione w pkt. 1 oraz 2 a i b są kwadratową ( lub w przybliżeniu kwadratową ) funkcją prędkości przepływu, trudno jest ocenić "na oko" co będzie przeważające - gdyż z powodu warunku zaznaczonego w pkt. 1 ciśnienie wzrasta w przekroju zwiększającym się, podczas gdy z powodu warunków opisanych w pkt.2 a i b ciśnienie maleje w przekroju zwiększającym się. Potrzebne są obliczenia dla konkretnego przypadku.

Nie są dla mnie jasne dane liczbowe jakie przedstawiłeś. Na pewno poprawnie ? Dlatego prosiłem o schemat.
Dopowiem jeszcze, że nigdy nie wykonywałem obliczeń w tej sprawie, ale na "moje oko" różnice ciśnień mogą być mało istotne - choć mogę się mylić. Mogę to oczywiście przeliczyć. Potrzebna jest jednak wydajność pompy, z której to wydajności można obliczyć najważniejszy parametr: prędkość przepływu oleju, gdyż decyduje ona o wszystkim.

PostNapisane: 14 mar 2017, o 07:31 

chciałbym powrócić do tematu.
jak określić prędkość przepływu na podstawie różnicy ciśnień.
Pomierzyłem takie wartości -> dla średnicy 8mm jest 1,5Bara, dla średnicy 12mm jest 3,5Bara.
Czy na podstawie tych danych da się coś ustalić? ciecz to olej.