Co drugi Polak ma grzybicę stóp

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
Awatar użytkownika
Guru
Posty: 1025
Rejestracja: 30 wrz 2000, o 01:00

Co drugi Polak ma grzybicę stóp

Post autor: Guru »

W Polsce prawie co druga osoba cierpi na grzybicę stóp, a co czwarta - na grzybicę płytek paznokciowych - alarmował prof. Roman Nowicki, dermatolog, wenerolog i alergolog z Kliniki Dermatologicznej Akademii Medycznej w Gdańsku na czwartkowej konferencji prasowej w Warszawie.

Jak powiedział, wyniki uzyskane dzięki projektowiAchilles", w ramach którego przebadano 40 tys. Polaków, plasują Polskę na czwartym miejscu w Europie pod względem częstości występowania grzybic. Przed nami znalazły się jedynie Rosja, Czechy i Węgry.

Grzybice są chorobami zakaźnymi, łatwo przenoszącymi się. Mogą atakować wiele narządów, ale najczęściej jest to skóra, paznokcie i włosy.

- Dziś grzybica jest już problemem wszystkich ludzi, może dotknąć każdego z nas, niezależnie od pochodzenia, miejsca zamieszkania, czy wykształcenia - mówił prof. Nowicki, który kieruje Pracownią Mikologiczną Kliniki Dermatologii AM w Gdańsku. Infekcję grzybiczą można bowiem złapać na basenie, w parku wodnym, siłowni, klubie fitness i innych miejscach tak chętnie odwiedzanych przez aktywnych młodych ludzi.
PAP
Gosiaczek
Posty: 351
Rejestracja: 29 sty 2006, o 15:57

Re: Co drugi Polak ma grzybicę stóp

Post autor: Gosiaczek »

dlatego tak ważne jest dbanie o higienę osobistą
zawsze gdy biorę prysznic w obcym miejscu wkladam klapki
bardzo rzadko chodze na basen i to wlasnie z powodu chorob ktore mozna tamzłapać"
oczywiście to ze ktos chodzi na basen nie oznacza ze zarazi sie grzybicą ale niestety zwiększa się prawdopodobieństwo zakazenia.
Awatar użytkownika
tin
Posty: 1491
Rejestracja: 18 lip 2006, o 15:29

Re: Co drugi Polak ma grzybicę stóp

Post autor: tin »

Z tym basenem to nie jest tak do końca prawda. Ja chodze od kilku ładnych lat prawie codziennie i jakoś nie złapałem grzybicy. Przedewszystkim na basenie środowisko jest chlorowane i oddzielnie dodatkowo dezynfekowane(nieliczne baseny są ozonowane ale tam kilkanaście razy dziennie trzeba wszystko dezynfekować). Są baseny gdzie starach chodzić bez klapek, ale tam gdzie chodzę nigdy ich nie nosiłem i żadnych chorób nie złapałem.
Pozatym jest wiele środków antygrzybiczych, które można bez problemu stosować po wyjściu z basenu. Wogóle po wyjściu z basenu trzeba natłuścić ciało(minimum oliwką) i rozgrzać stopy. Grzybica nie rozwija sie w ciągu kilku sekund. Jak wszędzie liczy się tu higiena osobista, bo grzybice mozna złapać jesli nosi sie kilka dni te same, przepocone skarpetki(a takich ludzi jest niestety dużo-choć żadnej nie znam osobiście).
krempo
Posty: 1
Rejestracja: 16 maja 2008, o 11:36

Re: Co drugi Polak ma grzybicę stóp

Post autor: krempo »

Zgadzam się z wami. Pochodzę z Rzeszowa. Byłem na kilku basenach i raczej ciarki chodzą po plecach jak się spojrzy pod nogi w przebieralni. Zawsze po wyjściu z basenu trzeba umyć nogi i dokładnie wysuszyć, a po przyjściu do domu najlepiej ściągnąć buty i skarpetki i dać odetchnąc stopom.
W skrajnych przypadkach dodatkowo stosuję krem Undofen. Jest na prawdę dobry. Silny w działaniu i szybko zwalcza grzybicę, jeśli ktoś już ją złapie. Wiem to od znajomych.

[mod]Usunąłem link. Reklama stron jest na forum zabroniona[/mod]
Ostatnio zmieniony 16 maja 2008, o 18:18 przez krempo, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Co drugi Polak ma grzybicę stóp

Post autor: Padre Morf »

tin pisze:szędzie liczy się tu higiena osobista, bo grzybice mozna złapać jesli nosi sie kilka dni te same, przepocone skarpetki(a takich ludzi jest niestety dużo-choć żadnej nie znam osobiście).
Tak łapie sie grzybice najczęściej. Wystarczy jakiś mikrouraz: otarcie, niewłaściwe dbanie o paznokcie stóp (np. za mocne wycięcie skórek) i penetracja grzyba jest już bardzo łatwa. Wilgoć i ciepło sprzyja rozwojowi grzyba dlatego ważne jest, żeby zmieniać skarpetki regularnie i nosić obuwie, w którym stopa możeoddychać".

Grzybice niestety bardzo ciężko się leczy - mają tendencje do nawrotów. Zakażenie bardzo szybko sie rozprzestrzenia - zbyt późna interwencja lecznicza powoduje, że grzybica atakuje kolejne palce.

Można dostać bez recepty leki przeciwgrzybicze - bardzo dobry jest np. Clotrimazolum. Najlepiej stosować je tylko doraźnie i jak najszybciej udać sie do dermatologa.
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Co drugi Polak ma grzybicę stóp

Post autor: yeast »

Morfeusz pisze:Wilgoć i ciepło sprzyja rozwojowi grzyba dlatego ważne jest, żeby zmieniać skarpetki regularnie i nosić obuwie, w którym stopa możeoddychać".
Problem pojawia się przy wypadzie na dłużej w góryP. A swoją drogą to sa osoby bardziej i mniej podatne na zakażenia tego typu - mój brat łapie wszystko, musiał przestać nosić glany ze względu na zakażenia stop, a mi nic (odpukać) nie jest.
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: Co drugi Polak ma grzybicę stóp

Post autor: Korczaszko »

yeast pisze:Problem pojawia się przy wypadzie na dłużej w góryP
ja zawsze zabieram kilka par skarpetek i co jakiś czas zmieniam więc trochę sie walczy z ta wilgocią i problemu nie ma
yeast
Posty: 2248
Rejestracja: 5 lip 2007, o 16:36

Re: Co drugi Polak ma grzybicę stóp

Post autor: yeast »

Korczaszko pisze:ja zawsze zabieram kilka par skarpetek i co jakiś czas zmieniam
Taa, problem jest jak ci buty przemoczyP.
Awatar użytkownika
Theos
Posty: 156
Rejestracja: 2 lut 2008, o 22:21

Re: Co drugi Polak ma grzybicę stóp

Post autor: Theos »

A ja mam pytanie, na pewno niektóre osoby z tego forum noszą glany więc nurtuję mnie jedno pytanie.jak to jest w LATO? Także nosicie glany? Ja w zwykłych półbutach nie mogę wytrzymać.
Korczaszko
Posty: 4371
Rejestracja: 9 paź 2007, o 19:58

Re: Co drugi Polak ma grzybicę stóp

Post autor: Korczaszko »

yeast pisze:Korczaszko napisał/a:
ja zawsze zabieram kilka par skarpetek i co jakiś czas zmieniam

Taa, problem jest jak ci buty przemoczyP.
no ja pomyślałam o ciepłym letnim dniu i raczej braku wody

tin/ Korczaszko, Teos - upomnienie za offtop. Następne to już ostrzeżenie,a posty usuwam.
Ostatnio zmieniony 17 maja 2008, o 21:21 przez Korczaszko, łącznie zmieniany 1 raz.
agatakon
Posty: 213
Rejestracja: 12 kwie 2008, o 04:48

Re: Co drugi Polak ma grzybicę stóp

Post autor: agatakon »

Gosiaczek pisze:bardzo rzadko chodze na basen i to wlasnie z powodu chorob ktore mozna tamzłapać"
W Warszawie jest kilka basenów, gdzie po wyjściu z przebieralni trzeba przejść przez fosę wypełnioną środkiem dezynfekcyjnym, to samo przy powrocie. Stare baseny mają być unowocześnione i mają mieć takie właśnie fosy. Czy ktoś widział coś takiego w innych miastach/miejscowościach?

Inny czynnik sprzyjający grzybicy stóp to chodzenie w używanych butach z second-handu. Kochani, nie kupujcie takich butów!

A z tym chodzeniem po górach to nie przesadzajmy - można mieć buty przemoczone do cna, skarpety sztywne, a i tak dopóki się stopa nie zetknie z zarodnikami, to grzybicy nie będzie. Ja dużo wędruję (również w klimacie subtropikalnym), buty nie raz miałam mokre i skarpetki brudne, ale NIGDY nie miałam grzybicy. Nie używam też nigdy żadnych środków przeciwgrzybiczych. Myślę, że klapki w obcych miejscach (nie tylko pod prysznicem, również na wykładzinie w hotelu i w przymierzalniach sklepowych), codzienne mycie nóg i chodzenie wyłącznie w swoich własnych butach to gwarancja sukcesu. Mówi się też o suszeniu stóp - ja nie suszę jakoś specjalnie, ale po domu chodzę wyłącznie boso.
Batha
Posty: 2658
Rejestracja: 20 maja 2007, o 16:32

Re: Co drugi Polak ma grzybicę stóp

Post autor: Batha »

agatakon pisze:Czy ktoś widział coś takiego w innych miastach/miejscowościach?
hmm. u mnie w mieście na basenie, już od kilku (z 8 co najmniej) lat jest takie małe zgłębienie z wodą, którego nie da się ominąć wchodząc i wychodząc z basenu. Chyba o to chodzi

dość często chodżę tam na basen, nic nie złapałam. nie słyszałam też o żadnej chorobie wyniesionej z basenu w moim mieście
Awatar użytkownika
Padre Morf
Posty: 4407
Rejestracja: 26 gru 2007, o 04:03

Re: Co drugi Polak ma grzybicę stóp

Post autor: Padre Morf »

hmm. u mnie w mieście na basenie, już od kilku (z 8 co najmniej) lat jest takie małe zgłębienie z wodą, którego nie da się ominąć wchodząc i wychodząc z basenu. Chyba o to chodzi
tak tam jest właśnie woda ze środkiem dezynfekującym. Problem w tym, że nie zawsze ta ochrona jest taka jak powinna być: niekiedy środek jest za bardzo rozcieńczony albo zbyt rzadko wymieniany i nie jest tak skuteczny jak powinien.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości