Co jest lepsze waszym zdaniem

Forum studenckie dla przyszłych, obecnych i byłych studentów kierunków przyrodniczych i pozostałych. Podziel się swoimi doświadczeniami, radościami i smutkami
xienka

Co jest lepsze waszym zdaniem

Post autor: xienka »

Jak w temacie . Co waszym zdaniem najlepiej studiować, to czy to. proszę o odpowiedź na te pytanie, bo jestem w 2LO i za rok matura. Na pewno na maturze będę zdawać chemie rozszerzoną i co dalej? na farmacje z tego co słyszałam to się wybiera chemie i biologię lub matematykę tak? a jak się idzie na chemie tylko, to tylko chemie rozszerzoną? dzięki za info.
Chodzi mi, które studia są ciekawsze i po jakich można znaleźć pracę bez problemowo.
Kto studiuje jakichś z tych kierunków to proszę o info

PS: Pewnie w złym miejscu założyłam ten temat, jak tak to bardzo przepraszam .

[ Dodano: Pią Lut 13, 2009 10:26 ]
A dodam jeszcze, że chemie lubię najbardziej z przedmiotów, pewnie dlatego, że jest prosta, bo nikt nie ma z nią problemów większych ale biologię też lubię, czy matmę.

[ Dodano: Pią Lut 13, 2009 10:27 ]
A chciałabym studiować w Krakowie, lub w Katowicach, ew. w Rzeszowie.

[ Dodano: Pią Lut 13, 2009 10:28 ]
Ale to nie chodzi o dojazd, tylko o poziom uczelni, więc chyba jednak Kraków, ale to już sami mi zasugerujcie .
Awatar użytkownika
a_niap
Posty: 1613
Rejestracja: 21 lip 2008, o 16:02

Re: Co jest lepsze waszym zdaniem

Post autor: a_niap »

yo_medikusaa008 pisze:Na pewno na maturze będę zdawać chemie rozszerzoną i co dalej? na farmacje z tego co słyszałam to się wybiera chemie i biologię lub matematykę tak?
Jesli na stomatologie lub lekarski to jeszcze biologia rozszerzona i ewentualnie fizyka (to juz zalezy ktora uczelnie wybierzesz bo roznie jest wymagana)
yo_medikusaa008 pisze:Chodzi mi, które studia są ciekawsze i po jakich można znaleźć pracę bez problemowo.
Chodzi oczywiście o prace w zawodzie?
Lekarz specjalista powinien nie miec z tym problemów, stomatolog tak samo. Z tym że po skonczeniu stomatologii odrazu po 5 latach mozna pracowac w zawodzie pełnoprawnie, a po lekarskim jeszcze staż itp.
Patrzac na liczbe aptek w Polsce farmaceuta tez nie powinien miec wiekszych problemów chociaż z tym roznie bywa. W razie czego mozna otworzyc samemu apteke.
yo_medikusaa008 pisze:A chciałabym studiować w Krakowie, lub w Katowicach, ew. w Rzeszowie.
W Rzeszowie np: nie ma kierunku lekarskiego. Do Krakowa bedzie Ci potrzebna fizyka rozszerzona.
yo_medikusaa008 pisze:Ale to nie chodzi o dojazd, tylko o poziom uczelni, więc chyba jednak Kraków, ale to już sami mi zasugerujcie .
Poziomem uczelni nie radze sie sugerowac. Dyplom to dyplom - jak juz pisalam lkarz specjalista prace znajdzie zawsze. Raczej patrz pod kątem jak traktuje sie studentów i jakie jest podejscie do studenta, bo to niby takie detale, ale moga czlowieka wykonczyc psychicznie i wtedy nici z dyplomu.
Wez pod uwage jeszcze jak daleko masz od domu. Moze teraz tego tak nie widzisz, ale to tez jest wazne i wg mnie np wlasnie to powinno byc czynnikiem decydującym a potem cała reszta.
xienka

Re: Co jest lepsze waszym zdaniem

Post autor: xienka »

A_niap. ale mi nie chodzi o studia medyczne, czy o stomatologię

[ Dodano: Pią Lut 13, 2009 11:48 ]
Przecież ja nic nie pisałam o lekarskim, ale o farmacji, analityce medycznej, bądź chemii . To jak ktoś może to niech mi to napisze, dzięki z góry)
Awatar użytkownika
mediatan
Posty: 452
Rejestracja: 20 maja 2008, o 19:37

Re: Co jest lepsze waszym zdaniem

Post autor: mediatan »

na farmacje obowiazkowo rozszerzona biol i chem., na analityke nie wiem, natomiast jesli chodzi chemie- zalezy czy chcesz na uniwerek (wtedy zazwyczaj 2 przedmioty sposrod: chem/bio/fiz/mat) czy wolisz polibude (wtedy zazwyczaj jest obowiązkowo matama i chemia)
Pewnie nie jestem obiektywyny, ale jestem za farmacją
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: Co jest lepsze waszym zdaniem

Post autor: Biochejter »

yo_medikusaa008 pisze:Jak w temacie . Co waszym zdaniem najlepiej studiować, to czy to. proszę o odpowiedź na te pytanie, bo jestem w 2LO i za rok matura.
Co masz na myśli mówiąc lepiej bo nie wiem co Ci odpowiedzieć p
yo_medikusaa008 pisze:Na pewno na maturze będę zdawać chemie rozszerzoną i co dalej? na farmacje z tego co słyszałam to się wybiera chemie i biologię lub matematykę tak? a jak się idzie na chemie tylko, to tylko chemie rozszerzoną?
Na farmację chemia + biologia obligatoryjnie (wszędzie), oba rozszerzone, analityka tak samo jak farmacja (chociaż tu chyba są ze 2 wyjątki), na chemię często wystarczy zdana sama chemia, a nawet fizyka czy matematyka (chociaż często wymagają drugiego przedmiotu spośród majcy, biologii, fizyki, informatyki).
yo_medikusaa008 pisze:Chodzi mi, które studia są ciekawsze i po jakich można znaleźć pracę bez problemowo.
Kto studiuje jakichś z tych kierunków to proszę o info
Studiuję 2 z kierunków które wymieniłeś, pierwsze 2 lata ten sam program praktycznie i dla analityki i dla farmacji, ale generalnie kierunki się różnią od siebie diametralnie patrząc całościowo.
Dla mnie najciekawsza zdecydowanie analityka, farmacja i chemia na równi (z tym że za farmacją przemówił głos rozsądku i fakt, że ten sam wydział co analityka).
Z chemią nie wiem jak z pracą, podobno zbyt kolorowo nie jest. Po analityce i farmacji jest raczej pewna, z tym że po farmie masz większe zarobki jeśli chodzi o apteki to 4-5 tys. na rękę zaraz po stażu wrażenia na nikim nie robią raczej (dużo zależy od regionu i wysycenia rynku)

Sporo więcej możesz zarobić w firmach farmaceutycznych, przy badaniach nad działaniami niepożądanymi leków (dobre zarobki, praca bardziej papierkowa), czy przy produkcji (z tym że do tej działki nie wystarczy sam papier skończenia farmacji, tu już trzeba czymś się wykazać, do tego konkurujesz o to stanowisko z chemikami, technologami itp., farmacja nie ma na monopolu na to).
yo_medikusaa008 pisze:A chciałabym studiować w Krakowie, lub w Katowicach, ew. w Rzeszowie.
W Rzeszowie nie ma uczelni medycznej, więc analityka i farmacja odpada, chemia owszem - nie wiem, na pewno na Polibudzie Rzeszowskiej jest Technologia Chemiczna, czystej chemii chyba niet.
yo_medikusaa008 pisze:tylko o poziom uczelni, więc chyba jednak Kraków, ale to już sami mi zasugerujcie
Hmmm, krakowski CM-UJ to pewnie nasza najbardziej prestiżowa uczelnia medyczna, zawsze na nią najtrudniej się dostać spośród innych AM/UMedów. Nie wnikam w to, uczelnia niewątpliwie niezła, ale ich Wydział Farm. na którym jest analityka i farmacja, uchodzi za bardzo surowy i nieprzystępny dla studenta. Ja studiuję w Lublinie i co roku mamy jakieś spady z CMUJa, które u nas imho nieźle sobie radzą, więc przypuszczam że muszą im nieźle dawać w kość. Od nich słyszę że atmosfera wśród studentów nie jest najlepsza, a to nie pomaga zdecydowanie w studiowaniu )

O chemii na UJ nie wiem zbyt wiele to się nie wypowiadam.
yo_medikusaa008 pisze: Przecież ja nic nie pisałam o lekarskim
To normalne strzelam że 90% studentów medycyny myśli tylko o jednym )
Ostatnio zmieniony 13 lut 2009, o 12:11 przez Biochejter, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
a_niap
Posty: 1613
Rejestracja: 21 lip 2008, o 16:02

Re: Co jest lepsze waszym zdaniem

Post autor: a_niap »

yo_medikusaa008 pisze:A_niap. ale mi nie chodzi o studia medyczne, czy o stomatologię
Wiem, ale ja napisałam o trzech alternatywach o ktorych co nieoc wiem. O innych propozycjach napisza inni
Biochemister pisze:W Rzeszowie nie ma uczelni medycznej
Hm.costam chyba jest. Na Uniwersytecie Rzeszowskim jest Wydział Medyczny - tam można studiować fizjoterapie, ratownictwo medyczne i zdrowie publiczne
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: Co jest lepsze waszym zdaniem

Post autor: Biochejter »

a_niap pisze: Hm.costam chyba jest. Na Uniwersytecie Rzeszowskim jest Wydział Medyczny - tam można studiować fizjoterapie, ratownictwo medyczne i zdrowie publiczne
Obecnie fizjoterapię i zdrowie publiczne to można studiować w prawie każdej Wyższej Szkole Wszystkiego Najlepszego w Pcimiu Dolnym
Awatar użytkownika
kawa
Posty: 334
Rejestracja: 30 lip 2008, o 07:50

Re: Co jest lepsze waszym zdaniem

Post autor: kawa »

a_niap pisze:yo_medikusaa008 napisał/a:
A_niap. ale mi nie chodzi o studia medyczne, czy o stomatologię
a analityka i farmacja to nie sa czasem kierunki medyczne?
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: Co jest lepsze waszym zdaniem

Post autor: Biochejter »

kawa pisze: a analityka i farmacja to nie sa czasem kierunki medyczne?
Okołomedyczno - paramedyczne
xienka

Re: Co jest lepsze waszym zdaniem

Post autor: xienka »

Ok, dziękuję za te obszerne odpowiedzi :lol:. Może powiem bo się nie mogę zdecydować, a Wy mi doradzicie .No to z chemii zawsze miałam 5 na koniec roku, czy 6 raz, rozumiałam ją zawsze, większych problemów mi nie sprawiała. Przeważnie zawsze
lubiłam się jej uczyć, oglądać doświadczenia itd. Z biologi to raczej lubię anatomię człowieka, a te inne rzeczy mi nie wchodzą do głowy, wiadomo, że się nauczę, ale jest ciężej jak z chemią. Dodam, że chciałam iść na początku na medycynę, była moim priorytetem, ale nie chcę jej studiować, ze względu na mój charakter, czyli panikarstwo itd. , więc zostało mi chemia, farmacja, lub analityka. bardziej się zastanawiam nad farmacją lub analityką, ale coś bardziej ciągnie mnie do analityki. Tu też aż tak o te zarobki nie chodzi (wiadomo, że to ważne, ale przecież nie najważniejsze, same studia muszą też fascynować, tu też interesować, prawda?). Niby mam czas, ale ciągle o tym myślę. I co Wy o tym myślicie? co radzicie?.

[ Dodano: Pią Lut 13, 2009 15:12 ]
Biochemister pisze: Obecnie fizjoterapię i zdrowie publiczne to można studiować w prawie każdej Wyższej Szkole Wszystkiego Najlepszego w Pcimiu Dolnym
Fizjoterapii nie chcę, jakoś mnie ona nie interesuje w ogóle

[ Dodano: Pią Lut 13, 2009 15:13 ]
Dodam jeszcze, że mama astmę (?) i alergię, więc to chyba też się liczy?

[ Dodano: Pią Lut 13, 2009 15:13 ]
Biochemister pisze:To normalne strzelam że 90% studentów medycyny myśli tylko o jednym
W ogóle nie rozumiem ?

[ Dodano: Pią Lut 13, 2009 15:16 ]
Biochemister pisze:analityka tak samo jak farmacja (chociaż tu chyba są ze 2 wyjątki),
A jakie wyjątki? A w ogóle progi punktowe jakie są na analityce? chyba trudniej się dodać na farmację?
Awatar użytkownika
mediatan
Posty: 452
Rejestracja: 20 maja 2008, o 19:37

Re: Co jest lepsze waszym zdaniem

Post autor: mediatan »

yo_medikusaa008 pisze:A w ogóle progi punktowe jakie są na analityce? chyba trudniej się dodać na farmację?
ano trudniej inaczej ludzie by sie przenosili z farmy na analityke, a tak mam klika osob w grupie z analityki itp
Biochemister pisze:pierwsze 2 lata ten sam program praktycznie i dla analityki i dla farmacji,
fakt ze osoby ktore sa po pierwszym roku analityki maja troche przedmiotow pozaliczane, ale i tak zostają kobyly typu chemia ogolna i nieorg. (mocno okrojona na analityce) botanika, czy biologia z genetyką (to na szczescie mam juz za soba)
Biochejter
Posty: 1396
Rejestracja: 5 lip 2007, o 06:50

Re: Co jest lepsze waszym zdaniem

Post autor: Biochejter »

mediatan pisze:
Biochemister pisze:pierwsze 2 lata ten sam program praktycznie i dla analityki i dla farmacji,
fakt ze osoby ktore sa po pierwszym roku analityki maja troche przedmiotow pozaliczane, ale i tak zostają kobyly typu chemia ogolna i nieorg. (mocno okrojona na analityce) botanika, czy biologia z genetyką (to na szczescie mam juz za soba)
Trochę?
Ja miałem prawie wszystko przepisane. Drugi raz musiałem na I roku chodzić na nieorgany na i zaliczyć botanikę której nie ma analityka. Na II roku tylko i wyłącznie organy.

A gdybym miał inną kolejność i po I roku farmy zacząłbym analitykę, to musiałbym mieć jeszcze raz biofizykę, fizjologię, anatomię i biologię z genetyką, bo tego ma więcej analityka, także nie opłaca się tak robić

Na farmie jest pod tym względem łatwiej że np. nieorgany to jeden wałek, tylko to co musiałem na analityce zaliczyć w semestr, to na farmie zaliczałem se spokojnie dwa semestry. Tylko analiz jest więcej na farmacji
yo_medikusaa008 pisze: A w ogóle progi punktowe jakie są na analityce? chyba trudniej się dodać na farmację?
Na farmację próg jest wyższy zawsze, ale w obu przypadkach nie jest to trudne do przekroczenia raczej
xienka

Re: Co jest lepsze waszym zdaniem

Post autor: xienka »

Najlepsza jest medycyna mimo wszystko, strasznie chciałam ją studiować, mnie to bardzo interesuje, ale niestety mój charakter. nie widzę właśnie nic innego poza nią. No bo z matmą sobie aż tak bardzo dobrze nie radzę, więc nie wiem czy bym na farmacji sobie poradziła. Chemia sama to jakoś mnie tak nie interesuje. To pewnie analityka zostanie, drogą eliminacji. :-/
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości