Co? na pocz?tek

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Michch
Posty: 285
Rejestracja: 14 lip 2011, o 19:24

Re: Co? na pocz?tek

Post autor: Michch »

A móg?by kto? napisa? to po polsku? Bo ma?o to zrozumia?e dla pierwszaków:P
tabularasaa
Posty: 42
Rejestracja: 26 lip 2010, o 21:28

Re: Co? na pocz?tek

Post autor: tabularasaa »

Gdzie? to wygrzeba?am jeszcze :

P?aszczyzny i osie cia?a
Ko?ci i poczenia: terminy ogólne, poczenia ma?owe (elementy g?ówne i dodatkowe)
Podzia? i klasyfikacja stawów
Podzia? ruchów
Kr?gos?up: krzywizny pierwotne i wtórne
Kr?gi: szyjne (typowe i nietypowe), piersiowe (typowe i nietypowe, l?d?wiowe, ko krzy?owa, ko guziczna,przyczepy poczatkowe i ko?cowe mini
Wi?zozrosty i chrz?stkozrosty kr?gos?upa
Stawy maziowe: staw szczytowo-obrotowy, l?d?wiowi-krzy?owy, krzy?owo-guziczny, zygapophysialis (sa to stawy miedzy wyrostkami kregow np. w przypadku kregow szyjnych stawy utworzone miedz wyrostkiem gornym i dolnym) - nie pamietam odpowiednika polskiego . Elementy dodatkowe, klasyfikacja stawu, ruchy kregos?upa.
Elementy kostne palpacyjne.
Topografia: kana? kr?gowy, kana? krzy?owy,otwory mi?dzykr?gowe,otwór wyrostka poprzecznego


Szkielet klatki piersiowej
?ebra: ?ebro/ko ?ebrowa i chrz?stki ?ebrowe,przyczepy pocz?tkowe i ko?cowe mini.
Mostek: przyczepy pocz?tkowe i ko?cowe mini
Poczenia klatki piersowej: wiezozrosty i chrz?skozrosty kl. p.
Stawy ma?owe kl. p.: stawy ?ebrowo-kr?gowe, ?ebrowo-poprzeczne, mostkowo-?enrowe, ?ebrowo-chrzastkowe, miedzychrzastkowe (albo cos podobnego to po polsku bylo, chodzi o te co sa miedzy chrzastkami, nizszych partii zeber, gdzie sie juz ze soba zrastaja). Elementy dodatkowe, ruchy i klasyfikacja.
Punkty palpacyjne kostne.
Topografia kostnej kl. p.: otwór kl. p. górny, dolny, bruzda p?ucna, przestrzen miedzyzebrowa, k?t podmostkowy, otwor zebrowopoprzeczny



Nie r?cz?, ?e dok?adnie to b?dzie Któ? wie co szacowna KA wymy?li w tym roku!
Michch
Posty: 285
Rejestracja: 14 lip 2011, o 19:24

Re: Co? na pocz?tek

Post autor: Michch »

Dzi?ki wielkie!
marysia14
Posty: 62
Rejestracja: 8 wrz 2010, o 16:32

Re: Co? na pocz?tek

Post autor: marysia14 »

Ja te? bardzo dzi?kuj?
runman
Posty: 9
Rejestracja: 18 sie 2011, o 11:27

Re: Co? na pocz?tek

Post autor: runman »

A fartuch chirurgiczny to wymóg na papierze, czy w laboratoryjnym nie wpuszcz? mnie na zaj?cia?

Mam jeszcze pytanie jakie ksiki potrzebne mi b?d? na anat? oprócz Bochenka i atlasu Sobotty?
tabularasaa
Posty: 42
Rejestracja: 26 lip 2010, o 21:28

Re: Co? na pocz?tek

Post autor: tabularasaa »

Potrzebny jest fartuch anatomiczny (zapinany z ty?u) najlepiej 2 bo czasem mo?na nie wyrobi? si? z praniem, czepek/chustk?, penseta anatomiczna, buty na anat?/histo (takie klapki z zas?oni?tymi palcami, bia?e), pude?ko r?kawiczek i 1 zwyk?y bia?y fartuch na chemi?/biologi?

Co do ksiek to wg mnie obowi?zkowo Neuroanatomia J. Fixa, nie wiem czy i jak b?d? Ci podchodzi?y Skawiny (to ju? wedle uznania), McMinna warto wypo?yczy? z biblioteki do ko?ci (ale nie warto kupowa?), w biblio jest te? troch? atlasów Nettera (jak si? podspieszysz to warto po?yczy?) i równie? z biblioteki jest taka ksika Anatomia Radiologiczna ja osobi?cie z niej korzysta?am przed szpilkami i by?a mi bardzo pomocna.
runman
Posty: 9
Rejestracja: 18 sie 2011, o 11:27

Re: Co? na pocz?tek

Post autor: runman »

Dzi?ki bardzo za odpowied?
mamamia
Posty: 27
Rejestracja: 13 lip 2010, o 11:07

Re: Co? na pocz?tek

Post autor: mamamia »

cus takiego allegro 1820135619
Awatar użytkownika
Aszyn
Posty: 317
Rejestracja: 20 lis 2009, o 18:30

Re: Co? na pocz?tek

Post autor: Aszyn »

Ja mam do sprzedania fartuch i czepek.

Kilka s?ów o nim:

Fartuch anatomiczny (?adnie wyprany i wyprasowany) jak i czepek. Powiedzia?bym, ?e s? w rozmiarze L. Fartuszek ma ?ci?gacze na nadgarstkach, wi?c mo?na zakasa? r?kawy i nic si? nie zsuwa.

Dla zainteresowanych wrzuc? foto.

Cena: 30 z?

Mo?liwo odbioru na terenie Wodzis?awia ?l?skiego/Rybnika/Katowic lub wysy?ka.
mamamia
Posty: 27
Rejestracja: 13 lip 2010, o 11:07

Re: Co? na pocz?tek

Post autor: mamamia »

a czachy nie masz na stanie
benzaldehyd
Posty: 81
Rejestracja: 15 lip 2011, o 16:54

Re: Co? na pocz?tek

Post autor: benzaldehyd »

Bo?e czy wy wszyscy ju? si? uczycie?
Awatar użytkownika
Aszyn
Posty: 317
Rejestracja: 20 lis 2009, o 18:30

Re: Co? na pocz?tek

Post autor: Aszyn »

benzaldehyd, 4 dni stykn?. Jako? 70 stron na pocz?tek. Fajnie si? to ?yka jak si? ma tyle czasu. Pami?tam jak si? robi?o po 120 dziennie
benzaldehyd
Posty: 81
Rejestracja: 15 lip 2011, o 16:54

Re: Co? na pocz?tek

Post autor: benzaldehyd »

Czy atlas Sobotty Tom 1 i Tom 2 s? przydatne?
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 39 gości