Przyrodniczy serwis edukacyjny Biolog.pl
Ogólnopolski Dziennik BIOLOG - strona główna Największe polskie forum przyrodnicze i naukowe Korepetycje Matura 2014 Studia 2014 Ściągi Baza konkursów Festiwale naukowe Książki Księgarnia Fotografia przyrodnicza Multimedia Praca forum przyrodnicze
   Bądź na bieżąco z wydarzeniami, subskrybuj kanały RSS
     Zobacz inne kanały tematyczne RSS dziennika BIOLOG
Aktualności naukowe Biotechnologia Botanika Nauka w Polsce i na świecie Ekologia Leśnictwo Medycyna Zoologia Encyklopedia naukowa GMO - Organizmy modyfikowane genetycznie Świńska grypa forum naukowe

Autor Wiadomość
 Tytuł: Co to jest AKT?
PostNapisane: 8 paź 2006, o 13:18 

Mam takie pytanie, a nigdzie tego nie mogę znaleźć... Co to jest AKT? Nie chodzi mi oczywiście o żaden tam nagi obraz czy coś:). Wiem, że to jakaś substancja (związek) chemiczna. Ale nic poza tym...

Ostatnio edytowano 8 paź 2006, o 14:29 przez mario425, łącznie edytowano 1 raz

PostNapisane: 8 paź 2006, o 14:22 

Jest to amid kwasu tiooctowego CH3SNH2, który hydrolizuje z wydzieleniem siarkowodoru. Używa go się w analizie do wydzielenia siarczków II grupy kationów. ;)

PostNapisane: 5 lis 2006, o 23:25 

a także w analizie grupy III kationów, wytwarza sie wtedy (NH4)2S.

PostNapisane: 6 lis 2006, o 12:01 
Moderator

Z tego co sie uczyłem AKT to odczynnik grupowy kartionów III grupy (AKT w rozcieńczonym H2SO4) i IV grupy (AKT wobec NH3xH2O i NH4Cl). Bo w tych grupach możliwe jest powstanie nierozpuszczalnych siarczków.

PostNapisane: 6 lis 2006, o 23:08 

tin napisał(a):
IV grupy (AKT wobec NH3xH2O i NH4Cl). Bo w tych grupach możliwe jest powstanie nierozpuszczalnych siarczków.

Dla IV grupy używaliśmy węglanu amonu w środowisku bufora amonowego, ale możliwe, że są też inne metody analizy... ;)

PostNapisane: 7 lis 2006, o 11:50 
Moderator

Może nam psorka źle numery grup podała, bo węglan amonu używamy dla II grupy(Ba2+, Sr2+, Ca2+).
Mam nadzieje, że sie nie ucze niepoprawanej numeracji. :twisted:

PostNapisane: 7 lis 2006, o 21:32 
to nie jest zla numeracja, tylko po prostu czasem IV grupa jest traktowana jak II. Ba, Sr i Ca moga wytracac sie z grupami wczesniejszymi jako trudno rozpuszczalne siarczany.

PostNapisane: 11 sty 2007, o 09:46 
Moderator

Chyba jednak się uczysz Tin, Ba itp są w czwartej grupie analitycznej, dla ścisłości dodam:

I - graupa kwasu solnego

II - grupa siarkowodoru w środowisku kwaśnym

III - grupa siarkowodoru w środowisku zasadowym, zbuforowanym (niekoniecznie bufor amonowy, jak powiedział Miracidium)

IV - grupa węglanu amonu

Natomiast standardowy tok analizy nie przewiduje użycia kwasu siarkowego jako odczynnika grupowego (nawet nie ma takiej grupy analitycznej), stąd nie wiem skąd bar miałby być w drugierj grupie :)

PostNapisane: 11 sty 2007, o 18:52 
Moderator

To wszystko zalezy od podziału. Ja ucze się wg. Analizy chemicznej Lipiec, Szmal i tam własnie taki podział jest. Ten o którm mówisz jest teraz częściej uzywany, ale moja psorka jest starej daty i bardziej przekonana do tamtego.

PostNapisane: 17 sty 2007, o 21:30 

Nawet nie trzeba być starej daty, żeby taki podział stosować. Ja mam Lipca i Szmala z 1997 i jest tu rzeczywiście taki pokręcony podział :) Ja jednak korzystam ze skryptu naszej uczelni (z 1979 r., więc jeszcze starszej daty :) ) i mam taki podział, jaki przedstawił DMchemik

PostNapisane: 18 sty 2007, o 00:06 
Moderator

jak teraz sprawdzam, to to jest podział wg Bunsena. Innego podziału nie widzę. Ale na codzień jestem organikiem i mam prawo nie orientować się najlepiej w chemii analitycznej :)

PostNapisane: 19 sty 2011, o 14:21 

hej, powiedzcie mi prosze dlaczego przy użyciu AKT można otrzymać siarczki metali??

PostNapisane: 23 sty 2011, o 15:48 
Moderator

w wyniku hydrolizy powoli powstaje jon siarczkowy, który strąca jony metali w postaci soli (strącanie homogeniczne- osad gruboziarnisty). Użycie gazowego siarkowodoru jest niewygodne i niebezpieczne, a strącanie inną solą np Na2S też jest niekorzystne, gdyż jony siarczkowe powstają nagle i jest ich dużo. osad w tym przypadku jest drobnoziarnisty

PostNapisane: 23 sty 2011, o 17:33 

zuzka2216 napisał(a):
hej, powiedzcie mi prosze dlaczego przy użyciu AKT można otrzymać siarczki metali??

zacznę od początku:
AKT - amid kwasu tiooctowego
ponieważ rozpuszcza się dość dobrze w wodzie (1:10) i jest w roztworze trwały,ogrzany w środowisku kwaśnym lub zasadowym hydrolizuje i rozkłada się z wydzieleniem H2S, który w chwili powstania wytrąca charakterystyczne osady właściwych siarczków.
CH3CSNH2 + 2H2O -> CH3COO- + NH4+ + H2S

a przy AKT + bufor amonowy (NH4OH + NH4Cl)
Jon AL3+ w tym środowisku powstaje AL(OH)3 - osad biały. Stężenie jonów OH- w śr. buforu amonowego przekracza iloczyn rozpuszczalności AL(OH)3, dlatego powstaje. Pozostałe siarczki posiadają Ir mniejszy od ich odpowiednich wodorotlenków, dlatego wytrącają się dobrze.

S2- + 2H2O -> 2OH- + H2S

Poznaj kierunki studiów, opinie studentów, pytania i odpowiedzi maturzystów na studia.biolog.pl
(informator na temat kierunków: biologia, biotechnologia, medycyna, weterynaria, ochrona środowiska, mikrobiologia...)

W naszym portalu:  Zoologia i zwierzęta | olimpiada ekologiczna | Mikroskopy
Matura 2014: matura z biologii, arkusze maturalne z biologii, testy maturalne z biologii, testy z biologii, Wyniki próbnej matury z matematyki, Kursy przygotowawcze na studia medyczne, Kursy przygotowawcze do matury 2014
Aktualne na forum: jak zrobić zielnik, świńska grypa w Polsce, Zadania domowe z biologii, Edukacja ekologiczna

Na bazie phpBB
© Platforma edukacyjna BIOAREA | Ogólnopolski Dziennik BIOLOG
Redakcja | REKLAMA | Regulamin, ochrona prywatności
Letnia Szkoła Mikroskopii Optycznej 2014
AKTUALNOŚCI

Cena: 5,00 zł
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Gdański Uniwersytet Medyczny
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Pomorski Uniwersytet Medyczny
Akademia Medyczna we Wrocławiu
Collegium Medicum w Bydgoszczy
Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
 Oferty pracy
 w biolog.pl
 Znajdź pracę (350328 ofert pracy)

Praca dla biologa, praca dla biotechnologa, praca dla nauczyciela
Na skróty: matura 2014, progi, limity, arkusze maturalne, przecieki

przewodnik dla maturzystów - kierunki studiów studia biologia studia biotechnologia leśnictwo studia medycyna studia ochrona środowiska studia weterynaria studia studia