Co zrobicie jeśli się nie dostaniecie na studia?

Porady jak się dostać na medycynę, na kierunek lekarski. Wykaz punktów na poszczególnych uczelniach. Materiały do nauki, testy. Wzajemna pomoc w nauce.
Awatar użytkownika
ziculettowa
Posty: 26
Rejestracja: 23 lip 2013, o 13:25

Re: Co zrobicie jeśli się nie dostaniecie na studia?

Post autor: ziculettowa »

I właśnie tu jest problem bo po prostu nie wiem już co mam zrobić, a do tego dochodzi kwestia płatnego kierunku i zwyczajnie nie wiem, czy to się opłaca, a rodzice boją się tego że mogłabym zostać w domu, nie wiem wprawdzie dlaczego, ale się boją Dlatego też ta chemia, żeby może mi się to w jakiś sposób pokryło i wyszło na +. Ale nie wydaje mi się.
Awatar użytkownika
Jocisko
Posty: 783
Rejestracja: 24 cze 2009, o 19:25

Re: Co zrobicie jeśli się nie dostaniecie na studia?

Post autor: Jocisko »

Jeżeli Twoi rodzice są rozgarnięci, że tak powiem to porozmawiaj z nimi szczerze.
trinity93
Posty: 29
Rejestracja: 14 sty 2011, o 18:47

Re: Co zrobicie jeśli się nie dostaniecie na studia?

Post autor: trinity93 »

Witam.Mam kilka pytań,jeżeli ktoś jest mi w stanie na nie odpowiedzieć to będę wdzięczna:
1)czy na studia niestacjonarne tez trzeba mieć punkty ECTS?
2)co do ostatnich zmian,w których nie można już studiować bezpłatnie 2 kierunków jednocześnie,a czy jest możliwość studiować 5 lat załóżmy farmacje a później bez opłat jakiś inny kierunek?
3)Jak to jest w wypadku jeżeli ktoś od 2012 roku wykorzysta przez 2 lata 120 punktów ECTS i chce zacząć inne studia od początku. Np.medycyne, należy wtedy opłacić brakujące punkty ECTS czy może za cały nowy kierunek?
Awatar użytkownika
asia_asia
Posty: 201
Rejestracja: 29 cze 2013, o 13:01

Re: Co zrobicie jeśli się nie dostaniecie na studia?

Post autor: asia_asia »

ziculettowa, myśle, że lepiej będzie jak sobie odpuścisz studia. jeszcze do tego ta ustawa wytłumacz rodzicom swoje stanowisko, a że masz racje to powinni Ciebie wysłuchać. może najpierw zapytaj o ich obawy. ja osobiście nie wiem co w tym złego, że zostaniesz w domu
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: Co zrobicie jeśli się nie dostaniecie na studia?

Post autor: randomlogin »

trinity93, Ok, tym postem osiagne granice swojej cierpliwosci i juz dzisiaj na powtarzajace sie po raz setny pytania nie odpowiadam:

1. Nie. Tzn tam sa punkty ECTS, ale ma sie to nijak do darmowych ECTS przewidzianych przez panstwo - te ostatnie ani potrzebne nie sa, ani sie nie zuzywaja.
2. Jesli farmacja byla stacjonarna - nie. Chyba ze na drugim kierunku zalapiesz sie na prog na stypendium. Krotko mowiac - nie ma znaczenia czy studia sa rownolegle, czy jeden po drugim - drugi kierunek jest (domyslnie) platny.
3. Brakujace ECTS. Wg interpretacji ministerstwa sa to zuzyte (tutaj 120), ale jeszcze pomniejszone o 30 punktow - czyli tylko za 90.
Awatar użytkownika
ziculettowa
Posty: 26
Rejestracja: 23 lip 2013, o 13:25

Re: Co zrobicie jeśli się nie dostaniecie na studia?

Post autor: ziculettowa »

asia_asia pisze:ziculettowa, myśle, że lepiej będzie jak sobie odpuścisz studia. jeszcze do tego ta ustawa wytłumacz rodzicom swoje stanowisko, a że masz racje to powinni Ciebie wysłuchać. może najpierw zapytaj o ich obawy. ja osobiście nie wiem co w tym złego, że zostaniesz w domu
Ja myślę, że oni się boją że po prostu jak będę siedzieć w domu to się odizoluje od ludzi i oszaleje, albo że w ogóle porzuce studia nie wiem szczerze mówiąc. Podejrzewam, ze o to chodzi, ale oni chyba sami nie wiedzą do końca co jest w tym złego, ale wiedzą że na pewno coś złego w tym jest Mówiłam im, że nawet jeżeli to nie podejdę do sesji, żeby mi nie pozabierali punktów i że ekonomicznie w ogóle się to nie opłaca, ale ja co innego i oni co innego
trinity93
Posty: 29
Rejestracja: 14 sty 2011, o 18:47

Re: Co zrobicie jeśli się nie dostaniecie na studia?

Post autor: trinity93 »

randomlogin, Bardzo dziękuję za pomocną odpowiedź.
Awatar użytkownika
asia_asia
Posty: 201
Rejestracja: 29 cze 2013, o 13:01

Re: Co zrobicie jeśli się nie dostaniecie na studia?

Post autor: asia_asia »

ziculettowa, czy ja wiem, odizolujesz od ludzi :D to nie musi tak wyglądać. ile osób poprawia mature i jakoś z tego wychodzą zdrowi psychicznie, ba, nawet się dostają na medycyne :D wiem wiem, Tobie nie musze tego tłumaczyć, ale możesz np poszukać na forum jakichś ciekawych wypowiedzi osób którym się udało i poczytać rodzicom czy coś
trzymam kciuki :) marzenia się same nie spełniają, trzeba im pomóc :D
Awatar użytkownika
ziculettowa
Posty: 26
Rejestracja: 23 lip 2013, o 13:25

Re: Co zrobicie jeśli się nie dostaniecie na studia?

Post autor: ziculettowa »

Da radę ich przekonać Nie mają wyjścia
Z innej beczki trochę, znacie może jakiegoś egzaminatora z Poznania lub Wrocławia z chemii/ biologii który przygotowuje do matury?
The MON
Posty: 4
Rejestracja: 27 lip 2013, o 21:51

Re: Co zrobicie jeśli się nie dostaniecie na studia?

Post autor: The MON »

Rok temu nie dostałem się na medycynę i moi rodzice też chcieli, żebym poszedł na studia, jakiekolwiek, ale żebym poszedł.
Argumentowali to tym, że nie mam pewności, że w przyszłym roku mi się uda dostać, jeśli nie, to stracę rok [rok- nie wyrok, ale to jednak trochę czasu przez który będą musieli mnie utrzymywać].
Kolejny argument to wybicie z rytmu nauki- studiowanie miało mi pomóc go utrzymać.
Z tego wszystkiego wybrałem łatwe studia pielęgniarstwa które przerwałem przed końcem semestru.
Z dzisiejszej perspektywy [kiedy udało mi się dostać na lekarski] widzę, że lepiej było zostać w domu, te studia niczego mi nie dały [poza praktykami w szpitalu i szacunkiem do pielęgniarek].
Gdybym wtedy miał dzisiejszą wiedzę poszedłbym do jakiejkolwiek pracy, a od stycznia siedział w domu i rył do matury. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
Ósemka8
Posty: 312
Rejestracja: 12 sty 2013, o 21:23

Re: Co zrobicie jeśli się nie dostaniecie na studia?

Post autor: Ósemka8 »

The MON, mam dokładnie takie same przemyślenia jak Ty
asia877
Posty: 8
Rejestracja: 22 lip 2013, o 13:20

Re: Co zrobicie jeśli się nie dostaniecie na studia?

Post autor: asia877 »

Ja też tak uważam, chociaż cieszę się że przez semestr studiowałam chemię, to nie wiem czy to zasługa studiów że poprawiłam chemię na 95 %. Studia to zupełnie inna nauka innych rzeczy niż te których uczymy się w szkole. Przez pierwsze dwa miesiące na studiach mówili nam że uczono nas według nieprawidłowej teorii A. Według mnie dobre testy, materiały i samozaparcie to klucz do sukcesu.
oliwiamazur
Posty: 5
Rejestracja: 16 gru 2014, o 16:57

Re: Co zrobicie jeśli się nie dostaniecie na studia?

Post autor: oliwiamazur »

Ponieważ już wiem, że zwaliłam maturkę i mogę się z lekiem pożegnać ( ale tylko na jakiś czas ) rozważałam plusy i minusy zostania w domu i wyjechania na studia.

ZA ZOSTANIEM W DOMU :
- jest dużżżżooooo czasu na naukę
- mamy znacznie więcej czasu dla siebie, po kuciu do matury jest dużo czasu na nadrobienie filmowych i książkowych zaległości
- zawsze ewentualnie można iść na jakieś darmowe zaoczne studia w mieście więc z rytmu nauki się nie wybijemy
- masz czas na opracowanie ewentualnego planu b jeżeli takowego nie masz
- możesz sobie popracować
- jest czas na prawa jazdy, jakieś kursy językowe itp.
- można odkryć pasję, hobby, znaleźć zainteresowania
- a nóż cię olśni i stwierdzisz że medycyna to nie dla ciebie i wyjedziesz w bieszczady
- możesz podróżować , odkrywać ( chociażby bieszczady )


PRZECIW ZOSTANIU W DOMU

- nie koniecznie możesz się uczyć
- każdy się bawi w innym mieście a ty jak ten rodzynek siedzisz w domu
- ile można siedzieć w domu, można szajby dostać zwłaszcza jak masz skłonność do depresji
- rodzice narzekają
- w rodzinie gadają, że wstyd, że dlaczego nie idziesz itp.
- nie ważne jak bardzo się uczysz zawsze jest szansa że coś nie pyknie znowu

ZA PÓJŚCIEM NA STUDIA

- nie wybijemy się z rytmu nauki
- mamy szanse zasmakować życia studenckiego
- poznajemy wiele nowych ludzi często w podobnej sytuacji
- jeżeli pójdziemy na studia typu biologia/chemia możliwe że sporo z tej wiedzy przyda się nam do nauki na mature
- uczymy się sprzątać, gotować itp dzieki czemu później jest łatwiej
- rodzice się teoretycznie cieszą bo nie siedzisz w domu
- jak znowu nie zdasz to możesz kontynować nauke

PRZECIW PÓJŚCIU NA STUDIA

- zajmujesz miejsce komuś komu zależy na tych studiach
- możesz nie znaleźć czasu na nauke do matury
- jeżeli nie zdasz matury znowu to zostaniesz na byle czym
- większe koszty utrzymania
- jeżeli pójdziesz na np. płatny lekarski, jeżeli nie wyjdzie ci matura znowu to stracisz dużo pieniędzy



Ja osobiście stwierdziłam, że zostane w domu Jestem z małego miasta, ale znalazłam po licealną szkołę z jakimś pseudo medycznym kierunkiem - ot tak aby tylko sobie gdzieś wychodzić. Ciesze się ze będe miała dużo czasu na robienie rzeczy, z których zrezygnowałam na rzecz matury. W mieście nie będe sama, dwie koleżanki też zostają. Mam czas na nauke i to bardziej obszerną. Będe mogła czytać nawet więcej i różne dodatkowe rzeczy bo wiedzę mam mniej więcej opanowaną
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Bing [Bot] i 9 gości