CT a MRI

Problemy medyczne, obejmujące wiedzę o zdrowiu i chorobach człowieka, o sposobach zapobiegania chorobom oraz ich leczeniu
13112015

CT a MRI

Post autor: 13112015 »

Dostałam skierowanie na tomografię zatok (bez kontrastu). Laryngolog powiedziała, że do obrazowania zatok stosuje się to badanie, a nie rezonans. Jestem ciekawa, dlaczego. Rezonans jest przecież bezpieczniejszym badaniem. Co decyduje o tym, że wybiera się taką metodę badania, a nie inną?
Awatar użytkownika
mrsdavis
Posty: 1443
Rejestracja: 27 sie 2012, o 20:12

Re: CT a MRI

Post autor: mrsdavis »

Antymateria, rezonans pokazuje zmiany chorobowe w tkankach miękkich, czyli w błonie śluzowej zatok przynosowych, a tomografia pozwala ocenić stan struktur kostnych. Z tego względu rezonans pełni rolę pomocniczą w przypadku diagnostyki zatok i jest zazwyczaj wykonywany w przypadku powikłań zapalenia zatok/ nowotworów.
randomlogin
Posty: 3779
Rejestracja: 24 kwie 2010, o 12:11

Re: CT a MRI

Post autor: randomlogin »

Antymateria pisze:Rezonans jest przecież bezpieczniejszym badaniem. Co decyduje o tym, że wybiera się taką metodę badania, a nie inną?
To nie jest tak, ze MRI jest lepsza wersja CT. Sa rozne zastosowania, o czym skrotowo w zakresie twojej sytuacji masz wyzej, chociaz akurat zapalenie zatok - a podejrzewam, tak w ciemno, ze o to moze chodzic - to tez tomografia, mimo ze nie kostne niby (choc to jak kostna strona wyglada jest wazne. bla bla, nie chce mieszac, jak zechcesz to poczytasz, w kazdym razie CT na poczatek a nie rezonans). Poza tym jedno z tych badan jest drozsze, zgadnij ktore - i nikt nie bedzie wypisywal skierowania na MR bo jest bezpieczniejsze w takiej sytuacji, dla twojego lepszego samopoczucia. Bo w ciazy zakladam, ze nie jestes.
13112015

Re: CT a MRI

Post autor: 13112015 »

mrsdavis, randomlogin, dziękuję za wyjaśnienie.
Nie wiem, czy chodzi o zapalenie zatok, bo wymaz z nosa żadnych bakterii nie wykazał. Zdaniem alergologa mój katar całoroczny nie przez cały rok jest katarem siennym (bo testy na to nie wskazują), dlatego zostałam skierowana do laryngologa, a laryngolog po wykonaniu wymazu zleciła CT. I tak to wygląda. Ale rozumiem zasady - najpierw tomografia, potem ewentualnie rezonans, więc OK. W ciąży nie jestem.
Awatar użytkownika
mrsdavis
Posty: 1443
Rejestracja: 27 sie 2012, o 20:12

Re: CT a MRI

Post autor: mrsdavis »

Wymaz niekoniecznie jest pewną metodą diagnostyczną. Jednak po zrobieniu zdjęcia na pewno dowiesz się wszystkiego od lekarza. Powodzenia
ODPOWIEDZ

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 18 gości