Przyrodniczy serwis edukacyjny Biolog.pl
Ogólnopolski Dziennik BIOLOG - strona główna Największe polskie forum przyrodnicze i naukowe Korepetycje Matura 2014 Studia 2014 Ściągi Baza konkursów Festiwale naukowe Książki Księgarnia Fotografia przyrodnicza Multimedia Praca forum przyrodnicze
   Bądź na bieżąco z wydarzeniami, subskrybuj kanały RSS
     Zobacz inne kanały tematyczne RSS dziennika BIOLOG
Aktualności naukowe Biotechnologia Botanika Nauka w Polsce i na świecie Ekologia Leśnictwo Medycyna Zoologia Encyklopedia naukowa GMO - Organizmy modyfikowane genetycznie Świńska grypa forum naukowe

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
Autor Wiadomość
PostNapisane: 30 gru 2007, o 14:49 

Od dawna znane są zarówno smakowe jak i zdrowotne właściwości czosnku. Jednak dopiero od niedawna udało się stwierdzić jakie związki odpowiadają za dobroczynne właściwości antybakteryjne, przeciwnowotworowe, itp. Czy udało wam się trafić na jakieś ciekawe publikacje dotyczące składników występujących w tej roślince?

[ Dodano: Nie Gru 30, 2007 14:50 ]
Tu dołoże jakąś zachętę:
http://www.resmedica.pl/zdart11981.html
Cytuj:
Dopiero jednak w 1944 r. rozszyfrowano skład czosnku i poznano dokładnie substancje lecznicze. Wyizolowano allicynę - substancję nadającą zapach i zarazem działającą przeciwbakteryjnie. Allicyna i trójsiarczek dwuallilu, który również występuje w czosnku, ma tak silne działanie bakteriobójcze i bakteriostatyczne, że ujawnia się ono nawet w rozcieńczeniach typu 1:25 000! Siarkowe związki lotne, które odkryto w czosnku wykazują natomiast wysoką skuteczność leczenia przeziębień i infekcji układu oddechowego.
Niedawno stwierdzono także, że czosnek może być skuteczny w profilaktyce i leczeniu chorób serca. Związki występujące w czosnku, pod warunkiem, że jest on jedzony codziennie, mogą korzystnie wpływać na poziom cholesterolu poprzez obniżenie stężenia frakcji "złej" LDL, a zwiększenie stężenia frakcji "dobrej" HDL. Niektórzy naukowcy wskazują również na możliwość zapobiegania przez związki siarkowe rozwojowi nowotworów i zmniejszania ciśnienia krwi.

PostNapisane: 30 gru 2007, o 15:46 

Może kiedyś uda mi się przeczytać np. z tej strony http://panacea.pl/search.php
Na co dzień jeśli chodzi o właściwości bakteriobójcze i statyczne bardziej cenię chrzan :P

PostNapisane: 30 gru 2007, o 15:52 

A czy ktoś słyszał może o jakiś przeciwskazaniach do spożycia czosnku? Pomijając oczywiście możliwość alergii...

PostNapisane: 30 gru 2007, o 16:03 

Cytuj:
Przeciwwskazaniem do stosowania świeżego czosnku są ostre nieżyty żołądka i jelit, skłonność do niskiego ciśnienia krwi oraz okres karmienia piersią.
ale pewnie już to widziałas :)

PostNapisane: 30 gru 2007, o 16:14 

Szczerze mówiąc nie - wiedziałam tylko, że czosnek jest "cięzkostrawny";P. Poza tym czy ktoś słyszał o przeciwwskazaniach związanych z wegetarianizmem? Czemu nie należy go jeść przy karmieniu piersią?

[ Dodano: Nie Gru 30, 2007 16:15 ]
Tu masz wskazówkę:)
http://www.microbiology.univ.gda.pl/Ania/szereg.html

PostNapisane: 30 gru 2007, o 16:15 
Moderator

No a zapach!!!! :oops: Kiedy leczyłam sie czosnkiem (w kapsułkach-miało nie mierdziec).
Wszystko było ok. gdy siedziałam w domu. Gdy poszłam do pracy to poczułam taki smrod (i inni też) że wróciłam do domu na odsmrodzenie.

Nie polecam też soku z czosnku na rany bo jest zbyt intensywny i powoduje podrażnienie i rana trudno się goi.

PostNapisane: 30 gru 2007, o 16:16 

uuu, pomyliłam wątki:P

PostNapisane: 30 gru 2007, o 16:37 

Nie szkodzi przyda się na mikrobiologię weterynaryjną :P

Chyba zdania co do czosnku i laktacji są podzielone. Można dziecko zaczadzić ;] albo takie czosnkowe mleko nie będzie dziecku smakować, albo właśnie będzie i dziecko będzie dłużej i chętniej ssało i lepiej trawiło. Podobno.

PostNapisane: 1 sty 2008, o 11:40 

Jak jestem zwolennikiem popijania miksturek od babuni , z czosnku i cebuli . Największa przeszkoda co zapach o ostry smak , ale da się przeżyć . Najważniejsze ,że przeciwdziała przeziębieniu , bo zawiera w sobie tzw. fitoncydy (cebula też)

A co do czosnku to nie wolno jeść go zbyt dużo , bo może wysadzić wątrobę dosłownie :D

PostNapisane: 1 sty 2008, o 14:59 

Najlepiej jeść czosnek wieczorem, by zbytnio nie "śmierdziało" :D . U mnie stosuje się czasem czosnek w ten sposób, że na patelce z paroma kroplami oleju podsmaża, ale to bardzo delikatnie czosnek i je się go na kanapce z białym serem. Podobno skuteczny na bóle gardła. Mnie osobiście taki posiłek bardzo smakuje ;) :oops:

PostNapisane: 1 sty 2008, o 15:21 

U mnie kiedyś tata robił taką miksturę z czosnkiem, cebulą i czymś tam jeszcze na zawyżony cholesterol. Jak znajde przepis to zapodam :)

PostNapisane: 1 sty 2008, o 16:13 

Na chore gardło jest sprawdzony sposób - mleko z miodem, masłem i czosnkiem. Mikstura jest dość ohydna (choć niektórym smakuje), ale działa.

PostNapisane: 1 sty 2008, o 19:31 

yeast napisał(a):
A czy ktoś słyszał może o jakiś przeciwskazaniach do spożycia czosnku?

nie można jeść czosnku w dużych ilościach, ponieważ obniża on ciśnienie krwi

PostNapisane: 1 sty 2008, o 19:54 

yeast napisał(a):
Mikstura jest dość ohydna

Da się przeżyć :D , choć osobiście piłam ją bez masła.

PostNapisane: 1 sty 2008, o 20:52 

mniam..naprawdę dobre!

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 16 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona

Poznaj kierunki studiów, opinie studentów, pytania i odpowiedzi maturzystów na studia.biolog.pl
(informator na temat kierunków: biologia, biotechnologia, medycyna, weterynaria, ochrona środowiska, mikrobiologia...)

W naszym portalu:  Zoologia i zwierzęta | olimpiada ekologiczna | Mikroskopy
Matura 2014: matura z biologii, arkusze maturalne z biologii, testy maturalne z biologii, testy z biologii, Wyniki próbnej matury z matematyki, Kursy przygotowawcze na studia medyczne, Kursy przygotowawcze do matury 2014
Aktualne na forum: jak zrobić zielnik, świńska grypa w Polsce, Zadania domowe z biologii, Edukacja ekologiczna

Na bazie phpBB
© Platforma edukacyjna BIOAREA | Ogólnopolski Dziennik BIOLOG
Redakcja | REKLAMA | Regulamin, ochrona prywatności
Letnia Szkoła Mikroskopii Optycznej 2014
AKTUALNOŚCI

Cena: 5,00 zł
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Gdański Uniwersytet Medyczny
Uniwersytet Medyczny w Lublinie
Uniwersytet Medyczny w Łodzi
Uniwersytet Medyczny w Poznaniu
Warszawski Uniwersytet Medyczny
Pomorski Uniwersytet Medyczny
Akademia Medyczna we Wrocławiu
Collegium Medicum w Bydgoszczy
Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku
 Oferty pracy
 w biolog.pl
 Znajdź pracę (350328 ofert pracy)

Praca dla biologa, praca dla biotechnologa, praca dla nauczyciela
Na skróty: matura 2014, progi, limity, arkusze maturalne, przecieki

przewodnik dla maturzystów - kierunki studiów studia biologia studia biotechnologia leśnictwo studia medycyna studia ochrona środowiska studia weterynaria studia studia