czasteczka benzenu- liczba wizan

Ogólne forum chemiczne poruszające problemy chemii ogólnej, nieorganicznej i organicznej
tower
Posty: 8
Rejestracja: 19 sty 2013, o 10:31

czasteczka benzenu- liczba wizan

Post autor: tower »

Czy biorac pod uwage, to, ze w benzenie mamy zdelokalizowane wiazanie pi, to przy tego typu zadaniu, gdzie mam okreslic liczbe wizazan sigma i pi w czasteczce benznu, prawidlowa odpowiedz to: 3 wiazania pi, bo mamy 3 wiazania podwojne, ktore zmieniaja swoje polozenie,( i to wiazanie po to jest drugie z tego podwojnego, bo pierwsze jest sigma?, wiem, ze podstawy, ale pamiec jest ulotna niestety. ) oraz 12 wiazan sigma.
dzieki
tower
Posty: 8
Rejestracja: 19 sty 2013, o 10:31

Re: czasteczka benzenu- liczba wizan

Post autor: tower »

Jezcze pytanko, jezeli chodzi o okreslanie typu hybrydyzacji, to biore pod uwage liczbe wiazan sigma, a wiec w prypadkuu BH3 mam gybrydyzacje sp2, nadomiast w przypadku amoniaku NH3 juz jest hybrydyzaja sp3, to przez ta dodatkowa pare elektronow amoniaku, ktora zmienia kat ulozeia par elektronow w przestrzenii?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: czasteczka benzenu- liczba wizan

Post autor: Giardia Lamblia »

A czy to nie jest czasem jedno zdelokalizowane wiązanie pi (tutaj zależy chyba jaki model cząsteczki przyjmujesz)?
Zhybrydyzowane orbitale tworzą wiązania σ C-C i C-H. Pozostałe orbitale p atomów węgla (o osiach prostopadłych do płaszczyzny cząsteczki) tworzą zdelokalizowane wiązanie π
1.png

Kod: Zaznacz cały

pl.wikipedia.org/wiki/Benzen
tower
Posty: 8
Rejestracja: 19 sty 2013, o 10:31

Re: czasteczka benzenu- liczba wizan

Post autor: tower »

to czyli wniosek z tego, ze moze byc 6 pi i 12 sigma?
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: czasteczka benzenu- liczba wizan

Post autor: Giardia Lamblia »

Przecież na rysunku masz pokazane 6 orbitali p o osiach prostopadłych do płaszczyzny cząsteczki, a nie 6 wiązań pi.

Jedno zdelokalizowane wiązanie pi złożone z 6 orbitali p i 12 wiązań sigma. Tak ja bym odpowiedział.

Jeżeli się mylę, to dobrze by było, jakby ktoś mnie poprawił.
Awatar użytkownika
Wendigo
Posty: 1213
Rejestracja: 9 mar 2012, o 11:37

Re: czasteczka benzenu- liczba wizan

Post autor: Wendigo »

tower pisze:to przy tego typu zadaniu, gdzie mam okreslic liczbe wizazan sigma i pi w czasteczce benznu
Takich zadań można spodziewać się na maturze. Zbyt kontrowersyjne.
mar2451 pisze:Jedno zdelokalizowane wiązanie pi złożone z 6 orbitali p i 12 wiązań sigma. Tak ja bym odpowiedział.
Na podstawie analizy załączonego przez Ciebie rysunku bym powiedział raczej, że w benzenie występują dwa zdelokalizowane wiązania pi (nad i pod pierścieniem).
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: czasteczka benzenu- liczba wizan

Post autor: Giardia Lamblia »

Właśnie wydaje mi się, że to jednak będzie jedno wiązanie (rozumiem Twój tok myślenia - 2 pączki 2 wiązania )

Skoro wiązanie to powstaje z 6 orbitali p, z których każdy ma po jednym elektronie (widać to jak rozrysujemy kratkowo elektrony) krążącym w obrębie orbitalu p (ryc. 1), to nie możemy powstałego orbitalu wiązania rozdzielać na 2 fizycznie odrębne rejony. Skąd by było wiadomo, po ile elektronów wchodzi w skład tego jednego pierścienia?

Zresztą ten sam elektron może być w dwóch miejscach jednocześnie, więc ja bym jednak powiedział, że jest to jedno wiązanie zdelokalizowane pi i nie sugerował się odległością między widocznymi pierścieniami.
______________

Re: czasteczka benzenu- liczba wizan

Post autor: ______________ »

Też mnie to ciekawi.To czemu w takim razie wzór Kekulego ma 3 wiązania podwójne, a atomy węgla mają hybrydyzację sp2? Jak ktoś zna odpowiedź może dać oznaki życia.
Awatar użytkownika
Giardia Lamblia
Posty: 3156
Rejestracja: 26 cze 2012, o 20:19

Re: czasteczka benzenu- liczba wizan

Post autor: Giardia Lamblia »

Struktura Kekulégo pochodzi z 1865 roku, wtedy nie istniało zagadnienie mechaniki kwantowej (a więc i ogólnego pojęcia orbitalu)

Hybrydyzacja sp2 wynika z faktu, że kąty między wiązaniami H-C-C i C-C-C wynoszą po 120°.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 15 gości