Czy biologia to dobry kierunek i gdzie ją studiować?!!

Porady i opinie o uczelniach kształcące w zakresie biologii. Punktacja przy rekrutacji. Pomoc w dostępie do materiałów do nauki biologii
Daaadzia
Posty: 4
Rejestracja: 23 kwie 2009, o 19:20

Czy biologia to dobry kierunek i gdzie ją studiować?!!

Post autor: Daaadzia »

Witam!

Odkąd pamiętam uwielbiam biologię, ciekawi mnie ten przedmiot i włąśnie dlatego chciałam pójść na ten kierunek. Jednak mam problem bo dużo osób odradza mi takie studia, mówiąc mi że zostanę nauczycielem albo po prostu nie będę miała żadnej pracy. Przez to sama nie wiem co powinnam zrobić, boję się podjąć decyzję, żeby później jej nie żałować. Bardzo prosże o jakąkolwiek radę, będę bardzo wdzięczna!
Myślałam o studiach w Toruniu, ale nie jestem pewna czy to dobra uczelnia jeśli chodzi o ten kierunek i ogółem czy ten przedmiot jest ciekawie realizowany czy jest dużo badań , zajeć w terenie i laboratorium czy sucha teoria Jęsli ktoś tam studiuje lub wie cokolwiek to niech dam znać i napisze mi czy miasto tętni studenckim życiem? heheh
Dzieki=) ltwiem trochę się rozpisałam, ale potrzebuje pomocy
Grace
Posty: 255
Rejestracja: 23 lip 2007, o 23:21

Re: Czy biologia to dobry kierunek i gdzie ją studiować?!!

Post autor: Grace »

Ddzia pisze:Odkąd pamiętam uwielbiam biologię, ciekawi mnie ten przedmiot i włąśnie dlatego chciałam pójść na ten kierunek.Jednak mam problem bo dużo osób odradza mi takie studia, mówiąc mi że zostanę nauczycielem albo po prostu nie będę miała żadnej pracy.
Przejrzyj tematy na forum, jest na nim dużoltskrajnych odpowiedzi.
Moim zdaniem powinnaś sobie zadać podstawowe pytanie:Co chcę robić po tej biologii?
Z doświadczenia powiem, że biologia nie lubi ludzi bez pasji i pomysłu na siebie

Co do bycia nauczycielem, to znam parę osób które chciałyby nim być, więc zależy co kto lubi
Kindziak
Posty: 10
Rejestracja: 23 lip 2007, o 10:55

Re: Czy biologia to dobry kierunek i gdzie ją studiować?!!

Post autor: Kindziak »

zgadzam się z przedmówcą.
jestem na I roku biologii na UŁ. Rozmawiam często z kolegami i koleżankami z roku, bardzo wiele z nich jest tu na przeczekalni, wielu jest tak z przypadku, wielu nie lubi biologii. Ja jestem bardzo szczęślwa z wyboru kierunku. Nie liczę na mega stanowisko czy coś w urzędach :] z pracą jest tak jak wszędzie- nie wiadomo , trzeba coś robić, pokazać się. Można poznać wielu ludzi, którzy pozwolą rozwijać się i nigdy nie wiadomo co w życiu może się zdarzyć.

Trzeba pamiętać, że biologia nie jest prostym kierunkiem. U nas na pierwszym semstrze jest anatomia człowieka - nie jest lekko, chemia- tu już u nas był niezły pogrom z nią, no i typowo już takie przyrodnicze : botanika i zoologia bezkręgów. Sesja poszła tak sobie na moim roku. Teraz jest znacznie gorzej bo mamy biofizykę, matmę, dwa rodzaje chemii, bardzo szczegółową botaniką i zoologię kręgów- dużo kości, łaciny. Wiedziałam, że będzie ciężko, ale ten semestr całkowicie zlikwidował moje życie prywatne - nie przesadzam. Mimo to bardzo się cieszę! Byłam wczoraj nad Jeziorskiem w terenie na ptakach i do tej pory nie mogę wyjść spod wrażenia.

Kocham zwierzaczki i się spełniam, ale osobom które lubią biologię bo są kwiatki, ptaszki i ogólnie takie to fajne ale nie za często - odradzam. Można przeżyć niezły szok. Ludzie z pasją się utrzymają, ale takie które stwierdzą , że nauka grzybów i innych takich tam- często dość trudnych rzeczy nie jest ich marzeniem to w większości zrezygnują. Wybór kierunku jest bardzi trudny- doskonale to pamiętam. Serce mi pęka gdy rozmawiam z tak dużą ilością ludzi, którzy źle się u nas czują.

Nie jestem pewna, ale w Toruniu jest chyba jakaś biologiapedagogiczna od razu czy coś. U nas możliwe jest uczestniczenie w bloku pedagogicznym (+ 1 egzamin w sesji z tego właśnie). Sporo osób tam poszła. Ja wolę jednak biegać za żuczkami, ptaszkami, dziczkami czy coś
Na biologii jest ciężko! Gdy ktoś fascynuje się tym to będzie się spełniał, jak tak średnio to zrezygnuje.
Grace
Posty: 255
Rejestracja: 23 lip 2007, o 23:21

Re: Czy biologia to dobry kierunek i gdzie ją studiować?!!

Post autor: Grace »

Kindziak pisze:Rozmawiam często z kolegami i koleżankami z roku, bardzo wiele z nich jest tu na przeczekalni, wielu jest tak z przypadku, wielu nie lubi biologii.
Dokładnie. Ale w takim towarzystwie nawet pasjonat tematu może podłamać się psychicznie, bo gdy wokół wciąż powtarzają Ci że to kierunek bez ambicji, bez przyszłości, że zostniesz co najwyżej nauczycielem [a Ty tego nie chcesz, co ważne], i w ogóle dostać się tutaj to każdy głupi potrafi, to wiecie. z tym bywa ciężko. Chwile załamania są (kiedy mogłeś iść na inne kierunki a wybrałeś ten, myślisz sobie - nie mam na to siły, uciekam na lek!). Najlepiej na początku 1 roku kupić czarną farbę, wziąść pędzel w dłoń i napisać nad łóżkiem wielkimi literami:Choćby nie wiem co, nie poddam się I jakoś to będzie
Kindziak pisze:Kocham zwierzaczki i się spełniam, ale osobom które lubią biologię bo są kwiatki, ptaszki i ogólnie takie to fajne ale nie za często - odradzam.
Święta prawda. Wiele osób idzie na biolęna przeczekanie", myśląc że być może w trakcie tych [jakże przyjemnych - myślą - studiów, bo ptaszki, bo kwiatuszki i inne blablabla] wpadną na pomysł co też począć ze swym marnym żywotem. A potem budzą się koło magisterki, i nagle zonk:Co mogę robić po biologii? Nie chcę być nauczycielem!11jeden". Zresztą widać to idealnie na tym forum. Tymczasem należy podejść do zagadnienia z pomysłem, przede wszystkim wiedząc od początku po co idzie się na te studia, należąc do kół, robiąc publikacje, odczyty, wymiany międzynarodowe, certyfikaty językowe, dodatkowe kursy. Ludzie, jeśli nie wiecie co ze sobą począć, idźcie lepiej na jakieś studium fryzjerkie albo kurs barmana, przynajmniej będziecie potem posiadać jakieś konkretne kwalifikacje zawodowe. Serio.
Kindziak pisze:U nas możliwe jest uczestniczenie w bloku pedagogicznym (+ 1 egzamin w sesji z tego
Na UJ decyduje się na kurs pedagogiczny pod koniec 2 roku czy jakoś tak. w każdym razie później.
Kindziak
Posty: 10
Rejestracja: 23 lip 2007, o 10:55

Re: Czy biologia to dobry kierunek i gdzie ją studiować?!!

Post autor: Kindziak »

Grace, brawo racja, racja, racja!
właśnie wróciłam z biofizyki, padam na twarz po dokładnie 12 godzinach życie na uczelni dziś, zaraz kawka i zakucie na jutro - koło z botaniki, środę- dwa koła z zoologii, czwartek- koło z chemii organicznej. Dziś miałam walkę też z fizyką. Co nas nie zabije to nas wzmocni, z tym napisem czarnym to pomyślę
niby marudzę ale jestem zadowolona
Daaadzia
Posty: 4
Rejestracja: 23 kwie 2009, o 19:20

Re: Czy biologia to dobry kierunek i gdzie ją studiować?!!

Post autor: Daaadzia »

Dziękuje za wasze rady, naprawdę doceniam to że napisaliście do mnie Chociaż teraz boję się chyba jeszcze bardziej tego kierunku. czytałam na forach o biologi prawie same negatywne opinie jestem załamana bo zawsze uważałam, że biologia to coś pięknego a tu widzę, że uważana jest przez wielu jakoprzedmiot na przeczekanie 1roku".

Co do nauczyciela to trochę, źle się wyżej wyrazilam podoba mi sie ten zawód, tylko chodzi mi o to, że nie chce być ograniczona tylko jednym wyborem po studiach.

A może macie jakieś propozycje innych ciekawych i przyszłościowych kierunków? Możę biotechnologia<mój chlopak na tym jest i ma mieszane uczucia co do tych studiów, analityka medyczna<ewnie sama chemia a może psycholgialtnad tym dosc dlugo myslałam,ale nie jestem pewna czy bym się nadawała

i jeszcze jedna mała prośba, gdzie te studia mam studiować? :D
milka.1985
Posty: 332
Rejestracja: 23 lip 2008, o 11:41

Re: Czy biologia to dobry kierunek i gdzie ją studiować?!!

Post autor: milka.1985 »

witaj Ddzia, obecnie studiuję na II roku Uzupełniających studiów magisterskich na kierunku biologia na wydziale Biologii i Ochrony Środowiska na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach ii nie narzekam. Fakt - na pierwszym roku było ciężko - zresztą jak zawsze na początku - bo trzeba się przyzwyczaić do innego systemu nauki itp. Ale ogólnie nie wyobrażam sobie teraz, że mogłabym studiować coś innego jest świetnie - a czy trudno?! hmmm według mnie studia jak każde inne - bo co to były by za studia wyższe, jeżeli nie było by trudno ] poziom musi być zachowany, w końcu po skończeniu będziemy się chwalićmgr przed nazwiskiem - a to jednak to czegoś zobowiązuje więc się nie załamuj tylko trzeba zacisnąć zęby i być dobrej myśli bo biologia to wspaniały przedmiot, który kryje w sobie jeszcze wiele tajemnic
Kindziak
Posty: 10
Rejestracja: 23 lip 2007, o 10:55

Re: Czy biologia to dobry kierunek i gdzie ją studiować?!!

Post autor: Kindziak »

Ddzia, ja składałam podanie na biologię, inż. środowiska na Politechnikę i dietetykę na Medyczny. W pierwszej rekutacji na Medyczny się nie udało, została biologia.
Jeśli już jesteś duszą biologiczną to musisz nastawić się, że raczej matma, fiza i chemia zawsze Cię dopadną. Ochrona środowiska może być ciekawa trochę elementów geografii jest i sporo wyjazdów terenowych. U nas na UŁ jest teraz też Mikrobiologia nie wiem czy nadal jesteśmy jedyną uczelnią, która wprowadziła ten kierunek.
Może weterynaria? Inż. środowiska? Technologia chemiczna? Przeanalizuj kierunki na uczelniach jakie Cię interesują. O pracy nie ma co myśleć. To nie jest nigdy pewne , no chyba że uczysz się na prawnika - to już raczej nie będziesz pracować w przypadkowym miejscu
pozdrawiam Cię serdecznie i życzę powodzenia!
Awatar użytkownika
Sephora
Posty: 403
Rejestracja: 13 lut 2009, o 17:26

Re: Czy biologia to dobry kierunek i gdzie ją studiować?!!

Post autor: Sephora »

Ddzia pisze:Myślałam o studiach w Toruniu, ale nie jestem pewna czy to dobra uczelnia jeśli chodzi o ten kierunek i ogółem czy ten przedmiot jest ciekawie realizowany czy jest dużo badań , zajeć w terenie i laboratorium czy sucha teoria.
jest dużo zajęc laboratoryjnych, praktycznie większośc przedmiotów jest w pracowniach laboratorynych, są wyjazdy terenowe (może niezbyt dużo ale zawsze)-
Kindziak pisze:Nie jestem pewna, ale w Toruniu jest chyba jakaś biologiapedagogiczna od razu czy coś.
- do tej pory tak było, ze w trakcie studiów można było uzyskac uprawnienia pedagogiczne, ja się na nie jeszcze załapałam, ale teraz jest już konkretny podział-albo kierunek stricte nauczycielski np. biologia z geografią czy chemia( typowo do uczenia w szkole) lub biologia ogólna, specjalnośc sie wybiera po 3 roku, a uprawnienia pedagogiczne można zdobyc po studiach na kursie podyplomowym tyle, w razie pytań pisz
Daaadzia
Posty: 4
Rejestracja: 23 kwie 2009, o 19:20

Re: Czy biologia to dobry kierunek i gdzie ją studiować?!!

Post autor: Daaadzia »

Do Gosiak
dzieki za odp w tym temacie i w temacie Biologia UMK chcialam sie jeszcze ciebie dopytac bo nie jestem pewna czy dobrze zrozumialam: mozna studiwac biole 5 lat- wybrac specjalizacje, a po mgr pojsc jeszcze na dodatkowe zajecia pedagogiczne by byc nauczycielem? Wiesz bo mi chodzi o to, ze bym chciala byc i biologiem i nauczycielem w przyszlosci, bo te dwie opcje bardzo mi sie podobaja

chcialam sie ciebie dowiedziec ile mialas na maturze z bioli?albo czy orientujesz sie ile trzeba mniej wiecej miec, oczywiscie z rozszerzenia. Czy ciezko jest sie tam dostac? I czy angielski tez licza do tego by sie dostac? bo tak jest u nich na stronie glownej. a ja z angielskim srednio stoje i bede zdawala podstawe Myslisz ze moze mi sie udac? bo bardzo zalezy mi na tych studiach

I jeszce jedno: jacy mniej wiecej sa ludzie? I czy mieszkasz w akademiku, domu rodzinnym czy mieszkaniu? bo ja jestem z bydgoszczy i zastanawiam sie nad przeprowadzka do malego mieszkania, bo wiesz mnie na akademik nie wezma skoro tak blisko mieszkam znasz jakies odoby ktore tak mieszkaja? wiesz czy im sie podoba tak czy ciezko

Sorry ze tak cie mecze pytaniami, ale nie znam zadnej osoby z torunia ktora tam studiuje
Dzieki wielkie za wszystko! :*

[ Dodano: Sro Kwi 29, 2009 14:16 ]
Gosiak,
Awatar użytkownika
Sephora
Posty: 403
Rejestracja: 13 lut 2009, o 17:26

Re: Czy biologia to dobry kierunek i gdzie ją studiować?!!

Post autor: Sephora »

Ddzia pisze:mozna studiwac biole 5 lat- wybrac specjalizacje, a po mgr pojsc jeszcze na dodatkowe zajecia pedagogiczne by byc nauczycielem?
można tak zrobic że uprawnienia zdobędziesz po studiach, właśnie niedługo ruszy podyplomowy kurs-jest odpłatny, ale nie wiem dokładnie ile będzie to kosztowac/lub zdawac od razu na kierunek nauczycielski-jest to biologia o specjalnosci nauczanie biologii z chemią i geografia, i od razu zdobędziesz uprawnienia do nauczania w ciągu 3 lat studiow, pózniej i tak wybierasz się na magisterke,
ja jestem po starej maturze, więc nie powiem ci dokładnie ile trzeba było miec punktów w tym roku,jak ja zdawałam 4 lata temu to było gdzies około 70 % ale to nie miarodajne, bo dużo osób porezygnowało i wzieli z odwołania sporo osób
w rekrutacji liczy się biologia i angielski-
Ddzia pisze:I jeszce jedno: jacy mniej wiecej sa ludzie? I czy mieszkasz w akademiku, domu rodzinnym czy mieszkaniu?
mieszkam w akademiku , i polecam najlepsze źródło notatek,baza informacji itp.choc trzeba się przestawic na trochę inny typ nauki- zawsze jestes z kims w pokoju w końcu,zdania sa w sumie podzielone jedni wolą stancję, inni akademik,kwestia wyboru.
Ja jestem spod Włocławka i dostałam akademik, dochód też mam wysoki. Wiesz, o akademik tzreba się starac wrazie czego złożyc odwołanie,albo popytac u kierowniczek akademików.Uczelnię mogę polecic-poziom jest dobry:)
onlyma
Posty: 341
Rejestracja: 8 kwie 2008, o 13:46

Re: Czy biologia to dobry kierunek i gdzie ją studiować?!!

Post autor: onlyma »

A czy ktoś wie jak jest na biologii na SGGW? Jakie progi punktowe?
pełzatka
Posty: 192
Rejestracja: 22 kwie 2009, o 14:20

Re: Czy biologia to dobry kierunek i gdzie ją studiować?!!

Post autor: pełzatka »

onlyma pisze:A czy ktoś wie jak jest na biologii na SGGW? Jakie progi punktowe?
też by mnie to interesowało
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość