czy obowiązuje do matury rozszerzonej?

Masz problem z biologią na lekcjach? Czegoś nie rozumiesz? Potrzebujesz pomocy w rozwiązaniu zadań? Napisz o tym na forum!
Milka
Posty: 310
Rejestracja: 22 mar 2008, o 09:58

czy obowiązuje do matury rozszerzonej?

Post autor: Milka »

Bardzo prosze o pomoc,
Powtarzając materiał z biologii, nasuwaja sie pytania jak i problemy.
Nurtuje mnie, czy na mature rozszerzoną obowiazują rodzaje i gatunki roslin np w tematach z botaniki,a konkretniej z nasiennych? Czy jest to wazne zagadnienie? czy mozna to ominąć?
Czy w zoologi jest podobnie, czy moze inaczej?
grzyb_m
Posty: 994
Rejestracja: 3 lut 2007, o 13:50

Re: czy obowiązuje do matury rozszerzonej?

Post autor: grzyb_m »

A patrzyłaś do Sylabusa Tam powinno być. Moim zdaniem nie obowiązuje, ale te podstawowe gatunki roślin i zwierząt dla własnej satysfakcji winno się znać
Milka
Posty: 310
Rejestracja: 22 mar 2008, o 09:58

Re: czy obowiązuje do matury rozszerzonej?

Post autor: Milka »

Kurde, dzieki za mysl.Jutro pobiegne po syllabusa do kksiegarni i to z samego rana
Nie lubie wkuwac na pamiec tych roslinek ale podstawowe napewno znam

Gdyby ktos wiedział jeszcze cos na ten temat, prosze o info
Moze ktos jest rowniez zdesperowany nimi tak jak ja?
grzyb_m
Posty: 994
Rejestracja: 3 lut 2007, o 13:50

Re: czy obowiązuje do matury rozszerzonej?

Post autor: grzyb_m »

Milka pisze:Nie lubie wkuwac na pamiec tych roslinek
Nie ucz się na pamięć. Weź sobie poszukaj po internecie zdjęcia, oglądaj, staraj się zapamiętać. Później powtarzaj. Nie od razu Kraków zbudowano Jak znasz podstawowe to Nikt nie będzie od Ciebie wymagać (przynajmniej na tym etapie), żebyś znała wszystkie gatunki z rodzaju Goździk czy Jaskier
Milka
Posty: 310
Rejestracja: 22 mar 2008, o 09:58

Re: czy obowiązuje do matury rozszerzonej?

Post autor: Milka »

I zebys wiedział, ze zrobie tak jak mowisz.Jutro postaram sie podrukowac tych roslinek i pooglądam je sobieZawsze cos w glowie zostanie

[ Dodano: Wto Lip 15, 2008 23:53 ]
a zapomniałam, ze mam Villegotam jest mnostwo kolorowych zdjec
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: czy obowiązuje do matury rozszerzonej?

Post autor: Astacus »

Tego na maturze na pewno nie wymagają, ale ja tak jak juz tu wspomniano dla własnej satysfakcji umiem troche gatunków, nawet po łacinie ^^
Milka
Posty: 310
Rejestracja: 22 mar 2008, o 09:58

Re: czy obowiązuje do matury rozszerzonej?

Post autor: Milka »

Ja również Ale z pewnoscia nie wszytskie
A mieliście łacine w szkole? czy sam dla siebie uczysz sie tej łaciny?
Ja tak bardzo chciałabym miec ja w szkole
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: czy obowiązuje do matury rozszerzonej?

Post autor: Astacus »

Mieliśmy w szkole, ale ja nie chodziłem, bo to szczerze powiedziawszy nie za wiele daje przy nazwach gatunków, przynajniej moim zdaniem. Byłem na dwóch lekcjach i stwierdziłem, że nie bardzo to przyda. Umiem troche z własnej nieprzymuszonej woli, ale osobiście wole systematyke i nazwy zwierząt. Dla przykładu, mój nick to nazwa raka rzecznego (Astacus astacus) ^^
Milka
Posty: 310
Rejestracja: 22 mar 2008, o 09:58

Re: czy obowiązuje do matury rozszerzonej?

Post autor: Milka »

a to ciekawe
Ja niestety, nie mam łaciny, choc nie ukrywam,ze bardzo chciałabym miec
Narazie, chyba nazwy łacinskie sobie odpuszczeWiesz, duzo tego zebrało sie na mature, ale nie ukrywam, ze znam nazwy niektórych bakterii chorobotwórczych
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: czy obowiązuje do matury rozszerzonej?

Post autor: Astacus »

Są nazwy, które naprawdę warto znać, nie wyobrażam sobie biologa, który nie wie co to jest np. Drosophila melanogaster. Co do łaciny, to byłem na tych pierwszych lekcjach, no nie spodobało mi sie to ze względu na zbyt humanistyczne podejście. Historii i troche sztuki tam było. Ale cóż, życzę powodzenia ^^
Awatar użytkownika
_Marcin_
Posty: 1020
Rejestracja: 4 sty 2008, o 15:47

Re: czy obowiązuje do matury rozszerzonej?

Post autor: _Marcin_ »

Astacus pisze:Są nazwy, które naprawdę warto znać
Dokładnie, chociaż jak w LO nie wymagają to warto je znać dla samego siebie.
Dobra znajomość nazw łacińskich dodatkowo pomaga w posługiwaniu się różnymi poważnymi źródłami naukowymi, a w tych wszelkie nazwy są tylko w języku łacińskim.
Dodatkowo w języku łacińskim sporządza się diagnozy(opisy) nowo odkrytych gatunków
roślin i zwierząt, opisując wszystkie ważne i charakterystyczne cechy okazu sp.nov.
Awatar użytkownika
Astacus
Posty: 866
Rejestracja: 12 sty 2007, o 13:53

Re: czy obowiązuje do matury rozszerzonej?

Post autor: Astacus »

Wiadomo, pozatym mówiąc łacińską nazwę zrozumie Cie każdy botanik czy zoolog z całego świata.
darekk
Posty: 25
Rejestracja: 16 lip 2008, o 17:14

Re: czy obowiązuje do matury rozszerzonej?

Post autor: darekk »

Nauka nazw łacinskich czy polskich roslin i zwierzat powinno byc przyjemnoscia Jeśli jesteś w biol chemie to musisz miec pewien zasób nazwP Ja ide teraz do 2 klasy liceum i moge powiedziec, że dobrze znam sie na nazwach. Bardziej na roślinach, ale to wynika z moich zainteresowań.
ODPOWIEDZ
  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Odsłony
    Ostatni post

Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 9 gości